To już 23. edycja tego niezwykłego wydarzenia, którego główne programy koncertowe odbywają się w zabytkowych kościołach Jarosławia. Trwający nieprzerwanie od 1993 r. Festiwal, co roku gromadzi miłośników dawnej muzyki, dla których Organizatorzy przygotowują wiele ciekawych zajęć, spotkań, seminariów, warsztatów oraz - kończących wieczorne koncerty - tanecznych biesiad. Najbliższe dni to niezwykła okazja na wielokulturowe spotkania z muzyką XIII wieku, bo własnie stulecie św. Franciszka, Tomasza z Akwinu, Giotta czy Dantego jest tematem wiodącym.
- Inaugurujemy już XXIII Festiwal, a wraz z nim święto na stałe zakorzenione w jarosławskiej przestrzeni społecznej, kulturalnej i duchowej. Serdecznie dziękuję Organizatorom za podejmowanie od lat tego niezwykle cennego, ale i trudnego logistycznie przedsięwzięcia. Za przygotowywanie zawsze ciekawej formuły oraz tworzenie wyjątkowego klimatu, sprzyjającego interakcji Artysta - Odbiorca - mówił zastępca burmistrza, Marcin Zaborniak zanim oficjalnie otworzył Festiwal. - Odbiorcom życzę, by te najbliższe dni sięgania do „pieśni naszych korzeni", przyniosły niezapomniane wrażenia i pozwoliły przybliżyć się do otaczających nas pięknych zabytków, z których będą rozchodziły się dźwięki muzyki festiwalowej - dodał.
Pierwszego koncertu można było wysłuchać w kościele pw. śś. Mikołaja i Stanisława bpa. Wystąpił zespół Ritornello pod kierunkiem Michaela Pospíšila, podejmujący praktyczne studia oryginalnych źródeł (nuty, instrumenty, obrazy, rachunki...) oraz historycznych sposobów śpiewu i gry na instrumentach. Artyści przedstawili Tripodium Mortis - tańce śmierci. W klimat XIII wieku, wprowadził słuchaczy dyrektor artystyczny, Maciej Kaziński.
Więcej informacji o RITORNELLO na stronie www.festiwal.jaroslaw.pl
Transmisja TUTAJ