Prace konserwatorskie wykonane przy nagrobkach na jarosławskich cmentarzach w roku 2017 objęły trzy obiekty.
Stary Cmentarz
Pomnik nagrobny Marii z Gruszkiewiczów i Kaspra Zabłotnych (kw. 28)
Nagrobek w formie wysmukłego postumentu o prostej, cokołowej podstawie i zwieńczeniu metalowym krzyżem; podstawa krzyża profilowana, kanelowana. Przed cokołem płaska płyta nagrobna, otoczona zniszczonym obecnie betonowym obramieniem. Kwatera grobowca otoczona ozdobnym ogrodzeniem.
Pomnik nagrobny Juliana i Jana Kowalskiego (kw. 22 - 2)
Grobowiec wykonany w sztucznym kamieniu z betonową warstwą wewnętrzną (rdzeń) z zewnętrzną warstwą wyprawy imitującej piaskowiec. Zbudowany w formie szerokiej dwustopniowej podstawy z rozbudowanym wieloczłonowym, schodkowym cokołem zwieńczonym prostym masywnym krzyżem. Na pierwszym stopniu podstawy umieszczone jest metalowe ogrodzenie o dekoracyjnej, wyszukanej formie. Prace polegały na oczyszczeniu płyty i przepolerowaniu granitowej płyty, oczyszczeniu, pomalowaniu płyt metalowych. Ogrodzenie zostało wyprostowane, zrekonstruowane oraz pomalowane farbą antykorozyjną.
Nowy Cmentarz
Grobowiec Józefa Gruszki (kw. 16 - 7)
Modernistyczny grobowiec Józefa Gruszki zbudowany jest jako zestawienie brył geometrycznych. Centralną część stanowi pionowy, lekko wklęsły prostopadłościan z wyciętym otworem w górnej części. Prace konserwatorskie przy nagrobku Józefa Gruszki polegały na usunięciu uszkodzonego tynku oraz wzmocnienie betonowego rdzenia, który wzmocniono przez iniekcję. Zabezpieczono i podklejono oryginalne części zapraw, dokonano oczyszczenia, dezynfekcji i wypełnienia pęknięć zaprawą uszczelniającą. Nałożono nowe zaprawy zewnętrzne z zastosowaniem wypełniacza i kruszywa odpowiedniej gradacji.
Na prace konserwatorskie i remontowe wydatkowano łącznie 37 410 zł.