Zabytek archeologiczny - to zabytek nieruchomy lub ruchomy, będący wynikiem działalności człowieka, złożony z powierzchniowych, podziemnych lub podwodnych nawarstwień kulturowych i ich wytworów, albo ich śladów. Do zabytków archeologicznych zaliczamy pozostałości pradziejowego i historycznego osadnictwa, cmentarzyska i kurhany oraz relikty działalności gospodarczej, religijnej i artystycznej człowieka.
Archeologiczne zabytki ruchome to przedmioty związane z działalnością człowieka w przeszłości np. naczynia, narzędzia, ozdoby, broń. Natomiast nieruchome zabytki archeologiczne to obszary, w obrębie których występują źródła archeologiczne wraz z bezpośrednim otoczeniem, układem warstw glebowych oraz zespołem danych, określających ich położenie np. grodziska, cmentarzyska, pozostałości dawnych osad, nawarstwienia miast, nawarstwienia związane z funkcjonowaniem zamków czy wsi historycznych.
Większość nieruchomych zabytków archeologicznych - „stanowisk" nie ma własnej formy krajobrazowej manifestującej się w przestrzeni. Jedynym potwierdzeniem faktu istnienia stanowiska są zabytki ruchome (fragmenty naczyń ceramicznych, narzędzia, kości, przedmioty kultu) wydobyte na powierzchnię gruntu w czasie prac polowych, wybierania piasku, wypchnięte poprzez podnoszenie mrozowe itp.
Wszystkie przejawy pobytu i działalności człowieka są rejestrowane i inwentaryzowane w ramach programu AZP. Inwentaryzowane są zarówno stanowiska mające określone granice jak i te znane z np. przedwojennej literatury naukowej a obecnie nie odnalezione podczas penetracji terenowej.