Porady prawne dla każdego - to program, który realizowany jest przez cały rok kalendarzowy z pominięciem okresu wakacyjnego (lipiec, sierpień). Od stycznia 2013 roku rozpoczął się już 9 rok realizacji programu. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest pomoc prawna mieszkańcom miasta Jarosławia. Prawnicy swoją wiedzą i doświadczeniem pomagają bezpłatnie wszystkim osobom, które zwracają się z prośbą o poradę prawną. W założeniu władz samorządowych, program ma na celu również wzrost świadomości prawnej mieszkańców oraz poczucia bezpieczeństwa. W roku 2012 roku prawnicy udzielili łącznie 385 porad prawnych.
Najczęściej poruszane tematy w trakcie spotkań z prawnikami dotyczyły spraw rodzinnych, prawa cywilnego, spraw lokalowych, finansowych, prawa pracy oraz spraw karne.
Program cieszy się ogromnym powodzeniem, z roku na rok przybywa osób, które korzystają z pomocy prawnej. Przez cały okres trwania programu udzielono ponad 2000 porad.
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc zaprezentowane zostały 2 przedstawienia.
Spektakl, poruszył tak istotną w środowisku młodzieży szkolnej, problematykę agresywnych zachowań młodych ludzi i wynikające z nich konsekwencje.
Należy podkreślić, że zaprezentowany spektakl wywarł duże wrażenie na widzach, i z pewnością sprowokuje do dyskusji , tak w szkole jak i z rodzicami w domu. Okazało się również, że dobrze dobrany repertuar potrafi zainteresować młodzież i skłonić do przemyśleń.
Przedsięwzięcie zostało realizowane przez grupę teatralną PLASTER z Miejskiego Ośrodka Kultury, w ramach programu „Bezpieczny Jarosław".
W spektaklach uczestniczyło łącznie ok. 500 gimnazjalistów wraz z opiekunami i pedagogami szkolnymi.
W dniu 1 lutego br. w Sali lustrzanej Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu odbyło się spotkanie z członkami Jednostki Strzeleckiej 2025 im. ppor. Zbigniewa Zielińskiego w Jarosławiu
W imieniu Burmistrza Miasta, uczestników spotkania powitał Bogdan Wołoszyn z-ca burmistrza, który w trakcie swojego wystąpienia przypomniał przedsięwzięcia realizowane przez jarosławskie władze samorządowe przy udziale członków jednostki.
Złożył serdeczne podziękowania za aktywny udział strzelców w przedsięwzięciach realizowanych przez jarosławskie władze samorządowe w 2012 r. w tym m.in. „Szklanka wody w upalny dzień" oraz „Gorący posiłek" - na jarosławskim rynku w ramach programu „Bezpieczny Jarosław" oraz wręczył ich uczestnikom okolicznościowe upominki.
Podziękowania za dotychczasową współpracę przekazał również naczelnik wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - Lesław Strohbach, który wyraził przekonanie o dalszej, wspólnej realizacji przedsięwzięć na przestrzeni 2013 r.
Na zakończenie spotkania burmistrz Wołoszyn złożył jego uczestnikom noworoczne życzenia.
Zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, znaczenie elementów odblaskowych dla bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, zasady bezpiecznego zachowania się w szkole i domu, między innymi tego mogli się nauczyć najmłodsi uczniowie jarosławskich szkół podstawowych podczas zorganizowanych dla nich spotkań. Takiej tematyki dotyczył też konkurs plastyczny, którego rozstrzygnięcie nastąpiło 8 lutego. Wszystko za sprawą programu „Jestem widoczny - jestem bezpieczny ".
W ramach programu „Jestem widoczny - jestem bezpieczny" od października do grudnia 2012 r. pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta, funkcjonariusze Straży Miejskiej i Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu przeprowadzili szereg spotkań z najmłodszymi uczniami szkół podstawowych w naszym mieście, w trakcie których zapoznawali dzieci m.in. z zasadami bezpiecznego poruszania się po drogach. Ogłoszony został również tematyczny konkurs plastyczny.
Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 8 lutego w Sali lustrzanej Centrum Kultury i Promocji. Uczestników konkursu oraz ich opiekunów przywitał zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn.
Na konkurs wpłynęło 129 prac, z których komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w II kategoriach wiekowych (uczniowie klas 0 i I oraz klas II i III). Z uwagi na wysoki poziom nadesłanych prac komisja przyznała również szereg wyróżnień.
Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, natomiast wszyscy jego uczestnicy okolicznościowe dyplomy.
Laureatami konkursu zostali:
I kategoria
I miejsce - Jagoda Drozdowicz (kl. 0 - SP Nr 4)
II miejsce - Klaudia Karpińska (kl. 0 - SP Nr 5)
III miejsce - Norbert Kulczycki (kl. 0 - SP Nr 9)
Wyróżnienia :
Daria Fus (kl. 0 - SP Nr 5), Anna Stęc (kl. 0 - SP Nr 4), Alan Pisarek (kl. Ib - SP Nr 11)
II kategoria
I miejsce - Julia Motyka (kl. II b - SP Nr 11)
II miejsce - Monika Władek (kl. III a - SP Nr 6)
III miejsce - Izabela Górnik (kl. III c - SP Nr 11)
Wyróżnienia :
Amelia Dubiel (kl. II b - SP Nr 11), Aleksandra Pieróg (kl. II b - SP Nr 11), Wiktoria Kustosz (kl. II a - SP Nr 10), Michał Szczepanik (kl. II c - SP Nr 10)
Specjalne wyróżnienie poza konkursem za wierszyk umieszczony na odwrocie pracy plastycznej dla Julii Bis (kl. III c - SP Nr 11).
6 marca w Sali Narad Urzędu Miasta odbyła się coroczna narada Szefów Obrony Cywilnej z terenu miasta Jarosławia, w zakresie zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej. W spotkaniu uczestniczył Bogdan Wołoszyn - zastępca burmistrza miasta Jarosławia, Lesław Strohbach - Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, przedstawiciele KP Policji, jednostki wojskowej, prezesi, dyrektorzy, kierownicy i merytoryczni pracownicy zakładów pracy oraz pracownicy Urzędu Miasta, zajmujący się sprawami zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej.
Witając uczestników narady, z-ca burmistrza Bogdan Wołoszyn podkreślił znaczenie właściwego funkcjonowania struktur obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego w dobie współczesnych zagrożeń, wskazał na główne przedsięwzięcia realizowane w ubiegłym roku oraz przekazał podziękowania wszystkim obecnym za dotychczasową współpracę i wyraził nadzieję na jej kontynuację w roku bieżącym. W trakcie spotkania, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przedstawił informację dot. realizacji zadań ujętych w kalendarzowym planie działania w zakresie bezpieczeństwa, zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej w 2012 r. a następnie zapoznał zebranych z głównymi założeniami i kierunkami działań na 2013 rok.
Drugą część spotkania stanowiło szkolenie nt. „Stopnie alarmowe w ramach wykazu przedsięwzięć i procedur systemu zarządzania kryzysowego", którego końcowy etap stanowił sprawdzian wiedzy w formie pisemnego testu.
W dniu 15 marca br. w szczytowym momencie intensywnych opadów śniegu i zamieci śnieżnych, jarosławskim drogowcom udzielili pomocy członkowie jednostki strzeleckiej 2025 „Strzelec" z Jarosławia.
Na mocy zawartego z burmistrzem miasta Jarosławia - porozumienia o współpracy, grupa strzelców pomagała odśnieżać chodniki w mieście w okolicy przejść dla pieszych.
Postawa młodych ludzi w tej trudnej sytuacji zasługuje na szczególne słowa uznania.
W dniu 14.03.2013 r. do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jarosławiu wpłynęło ostrzeżenie Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie dot. wystąpienia zamieci i zawieji śnieżnych na terenie województwa podkarpackiego.
Z uwagi na fakt, że ostrzeżeniu został nadany najwyższy tj. 3 w skali trzystopniowej stopień zagrożenia, na wniosek wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - burmistrz miasta Jarosławia polecił powiadomić mieszkańców Jarosławia o zagrożeniu, za pośrednictwem funkcjonującego w Jarosławiu od września 2012 r. telefonicznego systemu powiadamiania - Alcetel.
Ostrzeżenie dotarło do 4.211 abonentów na terenie Jarosławia.
W dniu 15.03.2013 r. system Alcetel został uruchomiony ponownie, w celu poinformowania mieszkańców o zagrożeniach związanych z zaleganiem śniegu na dachach budynków, soplami i nawisami lodowymi oraz konieczności usuwania przez właścicieli śniegu z chodników przylegających do posesji.
W tym przypadku, komunikat został odebrany przez 4.248 abonentów na terenie miasta.
Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jarosławiu - informuje, ze każda osoba, zainteresowana otrzymywaniem komunikatów i ostrzeżeń za pośrednictwem telefonu, która do chwili obecnej nie zarejestrowała swojego numeru komórkowego bądź stacjonarnego w bazie systemu Alcetel, może dokonać takiej rejestracji za pośrednictwem strony internetowej miasta Jarosławia: http://www.jaroslaw.pl/ w zakładce „ALCETEL - System Powiadamiania o Zagrożeniach".
Burmistrz Miasta informuje, że w ramach przedsięwzięć programu „Bezpieczny Jarosław" oraz na podstawie uzgodnień z Niepublicznym Zespołem Opieki Zdrowotnej „MARMED" z Gorlic ul. Sienkiewicza 36 - w dniach 7 maja i 4 czerwca br. mieszkańcy miasta Jarosławia będą mieli możliwość skorzystania z bezpłatnego badania słuchu.
W tych dniach, specjalistyczne, mobilne laboratorium zawita do naszego miasta.
Dzięki uprzejmości Państwowej Wyższej szkoły Techniczno - Ekonomicznej w Jarosławiu, „SŁUCHOBUS" zostanie usytuowany przy ul. Słowackiego w Jarosławiu, na placu przed dawnym kinem „Westerplatte", a badania będą prowadzone w godzinach 8.30 - 16.00 .
Zainteresowani mieszkańcy będą mogli skorzystać również z dodatkowych, bezpłatnych badań:
- NZOZ „MED - JAR" przeprowadzi badania poziomu glukozy we krwi
- Galeria Zdrowia przeprowadzi badania stóp za pomocą podografu u dzieci i dorosłych
oraz ciśnienia tętniczego krwi
Badania te prowadzone będą w Jarosławiu raz w miesiącu do września br. a o ich kolejnych terminach mieszkańcy miasta będą informowani za pośrednictwem strony internetowej miasta Jarosławia: http://www.jaroslaw.pl/ oraz okolicznościowych plakatów.
Burmistrz Miasta Jarosławia serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w badaniach.
W dniu 4 maja 2013 r. w trakcie organizowanej przez Centrum Kultury i Promocji wspólnie z Urzędem Miasta Jarosławia - majówki, po raz kolejny zorganizowana została akcja pn. „Załóż odblask - nie bądź „ciemny".
Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach działań programu „Bezpieczny Jarosław".
Wzorem roku ubiegłego jej celem było propagowanie bezpiecznych zachowań wśród rowerzystów, w szczególności popularyzowanie kamizelek i elementów odblaskowych w czasie korzystania z roweru.
W spotkaniu z najmłodszymi uczestnikami przedsięwzięcia, wziął funkcjonariusz z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu, który przedstawił największe zagrożenia dla rowerzystów w ruchu drogowym oraz odpowiadał na liczne pytania dot. bezpiecznego użytkowania rowerów w ruchu drogowym.
W kolejnej odsłonie akcji , przybyli na jarosławski rynek najmłodsi rowerzyści otrzymali od organizatorów, kamizelki i inne elementy odblaskowe. Jak w roku ubiegłym, odblaski wręczali członkowie Jednostki Strzeleckiej 2025 „Strzelec" z Jarosławia
Niestety, kapryśna pogoda w tym dniu, nie pozwoliła na bardziej liczny udział najmłodszych mieszkańców Jarosławia w tym przedsięwzięciu.
W dniu 29 maja br. na terenie rampy kolejowej PKP w Jarosławiu przy ul. Elektrownianej, odbył się pokaz realizowany w ramach akcji pn. „Bezpieczna szkoła przy drodze".
Akcja, mająca na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym i promowanie bezpiecznych zachowań, realizowana jest już od ośmiu lat przez redakcję magazynu transportu drogowego „Transport Polski".
W Jarosławiu, przedsięwzięcie zostało zrealizowane wspólnie z Urzędem Miasta Jarosławia w ramach programu „Bezpieczny Jarosław".
W pokazie uczestniczyli uczniowie klas III jarosławskich szkół podstawowych, którzy przed jego rozpoczęciem otrzymali drobne upominki w tym kamizelki odblaskowe.
Bardzo ciekawe i dynamiczne pokazy jazdy samochodu osobowego, autobusu, samochodu ciężarowego, drogi hamowania, zwrotności, prezentacja niebezpiecznych zwłaszcza dla pieszych tzw. martwych pól wokół samochodów, efektu podmuchu powietrza wytwarzanego przez poruszający się pojazd ciężarowy, wzbudziły duże zainteresowanie uczestników, obserwujących manewry pojazdów z poziomu specjalnie przygotowanych na tę okazję, platform samochodowych.
Po zakończeniu pokazu, uczniowie mieli możliwość zwiedzenia nie tylko samochodu ciężarowego, uczestniczącego w pokazie ale również pojazdów straży pożarnej, policji, pogotowia ratunkowego.
Burmistrz Miasta Jarosławia składa serdeczne słowa podziękowania Redakcji magazynu „Transport Polski", kierownictwu MZK Jarosław sp. z o.o., panom Markowi Porczakowi - właścicielowi firmy MASTER i Stanisławowi Dusiło - właścicielowi firmy DISPOL za użyczenie pojazdów do pokazu, Komendzie Powiatowej Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Centrum Opieki Medycznej za udział w akcji i jej zabezpieczenie, Jednostce Strzeleckiej 2025 z Jarosławia za zaangażowanie i pomoc udzieloną przez strzelców w realizacji przedsięwzięcia oraz panu Adamowi Kornakowi.
W turnieju poszczególne szkoły reprezentowały trzyosobowe drużyny. Każda z nich na początek musiała rozwiązać test wiedzy. Następny etap to egzamin praktyczny. Uczestnicy musieli poradzić sobie z trzema zaaranżowanymi scenkami i udzielić pierwszej pomocy osobie rannej, oparzonej i poszkodowanej po upadku. Wszystkie zmagania odbywały się pod okiem jury, które oceniało poszczególne elementy działań. Wśród oceniających byli policjanci, ratownicy medyczni, przedstawiciele inspekcji sanitarnej i pracownicy Urzędu Miasta.
Rywalizacja była wyrównana, a o wyniku w kategorii szkół gimnazjalnych zadecydowała dogrywka. Przedstawiciele drużyn mieli wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową.
Oto zwycięzcy:
Kategoria szkoły podstawowe
I miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 6 im. ks. Piotra Skargi w Jarosławiu
w składzie : Karol Klisowski, Kacper Kozłowski, Piotr Pachla
opiekun Pani Renata Chlebowska
II miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Jarosławiu
w składzie : Aleksandra Iwaszkiewicz, Weronika Brzozowska, Marianna Szewczyk
opiekun Panie Aneta Kisiel i Marzena Polaszek
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 10 im. Wojska Polskiego w Jarosławiu
w składzie : Aleksandra Olszówka, Aleksandra Wagner, Marta Moszyńska
opiekun Pani Natasza Mokrzycka
Kategoria szkoły gimnazjalne:
I miejsce - Zespół Szkół im. ks. Jana Radochońskiego w Wierzbnej
w składzie : Karol Zaręba, Izabela Pieszko, Diana Mazinowić
opiekun Pani Agnieszka Kalwara
II miejsce - Prywatne Gimnazjum Sióstr Niepokalanek im. bł. M. Marceliny Darowskiej
w składzie : Kinga Gałuszka, Julia Lasek, Aleksandra Mokrzycka
opiekun Siostra Jolanta Zakrzewska
III miejsce - Publiczne Gimnazjum Nr 1 im. św. Królowej Jadwigi w Jarosławiu
w składzie : Antoni Przygoński, Kinga Bosak, Milena Stec
opiekun Pani Jadwiga Poliszak
Wszystkim zaangażowanym w program „Pierwsza pomoc- ratownicy są wśród nas", a w szczególności zwycięzcom tegorocznej edycji turnieju podziękował zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn. Zwycięzcy turnieju otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Miasta, które wręczył zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn oraz sekretarz Jan Biłas.
Przedsięwzięcie jest jednym z istotnych elementów programu poprawy bezpieczeństwa pn. „Bezpieczny Jarosław", a jego organizatorami są: Urząd Miasta Jarosławia, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, COM Jarosław - Pogotowie Ratunkowe.
Wydarzenie wspierają:
Komenda Powiatowa Policji, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Stowarzyszenie „Bezpieczne Życie", Straż Miejska, Centrum Ratownictwa Medycznego sp. z o.o. pana Tarkowskiego, młodzież z jednostki strzeleckiej 2025 w Jarosławiu oraz uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcacych w Jarosławiu.
Celem tego badania, przeprowadzonego na terenie Jarosławia już po raz siódmy, był monitoring zjawiska sprzedaży napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych osobom młodocianym. Badanie „Tajemniczy klient" jest elementem Ogólnopolskiego Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży - STOP 18. W naszym mieście program ten został poszerzony o problematykę sprzedaży napojów alkoholowych nieletnim.
Ankieterami byli pełnoletni uczniowie jarosławskich szkół ponadgimnazjalnych: I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących.
W trakcie realizacji przedsięwzięcia, ankietujący wraz z towarzyszącymi im pracownikami UM - sprawdzali, w jaki sposób jarosławscy sprzedawcy respektują obowiązujące przepisy prawne dot. sprzedaży alkoholu i papierosów osobom niepełnoletnim
Uczniowie, których wygląd powinien wzbudzać wątpliwość sprzedawców, co do ich wieku, w odwiedzanych sklepach podejmowali próby zakupu napojów alkoholowych i papierosów. Łącznie ankieterzy odwiedzili 108 placówek handlowych i gastronomicznych, prowadzących sprzedaż papierosów i napojów alkoholowych.
Wyniki badań dot. dostępności młodych ludzi do alkoholu
Ankietujący odwiedzili łącznie 51 punktów handlowych i gastronomicznych zajmujących się sprzedażą wyrobów alkoholowych. W 35 przypadkach (69%) sprzedający odmówili sprzedaży napojów alkoholowych młodym klientom, prosząc o okazanie dokumentu potwierdzającego ich pełnoletność, natomiast w 16 przypadkach (31%), młodzi ankieterzy nie mieli problemu z zakupem alkoholu.
Wyniki badań dot. dostępności młodych ludzi do papierosów
Ankieterzy dokonali próby zakupu papierosów w 57 punktach handlowych. W 30 z nich (53%) spotkali się z odmową sprzedaży, natomiast w 27 (47%) handlowcy bez problemu dokonaliby sprzedaży wyrobów tytoniowych.
W zakresie możliwości zakupu przez młodych ludzi napojów alkoholowych, uzyskane w br. wyniki badania są gorsze od uzyskanych w roku ubiegłym gdzie w 79% placówek handlowych odmówiono sprzedaży alkoholu osobom, których wygląd powinien wzbudzić wątpliwości sprzedawców co do ich wieku.
Podobna, negatywna tendencja wystąpiła w zakresie sprzedaży papierosów nieletnim. W roku ubiegłym 81% jarosławskich sprzedawców odmówiła sprzedaży papierosów osobom wyglądającym na nieletnich.
Dzieje się tak pomimo faktu, że ponad 90% sprzedających deklaruje, że są świadomi prawa do żądania dokumentów od klientów, których wygląd budzi wątpliwości co do ich pełnoletniości.
Wyniki badania "Tejemniczy klient" - 18.06.2013
Alkohol 2013
Skontrolowano 51 punktów sprzedaży |
tak |
nie |
% tak |
% nie |
Czy sprzedawca sprzedałby napoje alkoholowe osobie wyglądające na niepełnoletnią ? |
16 |
35 |
31 % |
69 % |
Czy sprzedawca poprosił o dokument stwierdzający pełnoletniość ? |
35 |
16 |
69 % |
31 % |
Czy sprzedawcy są świadomi prawa do kontrolowania dokumentów ? |
47 |
4 |
92 % |
8 % |
Papierosy 2013
Skontrolowano 57 punktów sprzedaży |
tak |
nie |
% tak |
% nie |
Czy sprzedawca sprzedałby papierosy osobie wyglądającej na niepełnoletnią ? |
27 |
30 |
47 % |
53 % |
Czy sprzedawca poprosił o dokument stwierdzający pełnoletniość ? |
30 |
27 |
53 % |
47 % |
Czy sprzedawcy są świadomi prawa do kontrolowania dokumentów ? |
53 |
4 |
93 % |
7 % |
Wyniki badań dot. dostępności młodych ludzi do ALKOHOLU
2007 - 31 punktów |
2008 - 38 punktów |
2009 - 40 punktów |
2010 - 42 punkty |
2011 - 34 punkty |
2012 - 43 punkty |
2013 - 51 punktów |
||||||||
tak |
nie |
tak |
nie |
tak |
nie |
tak |
nie |
tak |
nie |
tak |
Nie |
tak |
nie |
|
Czy sprzedawca sprzedałby napoje alkoholowe osobie wyglądającej na niepełnoletnią ? |
44% |
56% |
36% |
64% |
17% |
83% |
17% |
83% |
35% |
65% |
21% |
79% |
31 % |
69 % |
Czy sprzedawca poprosił o dokument stwierdzający pełnoletniość ? |
56% |
44% |
64% |
36% |
83% |
17% |
83% |
17% |
71% |
29% |
79% |
21% |
69 % |
31 % |
Czy sprzedawcy są świadomi prawa do kontrolowania dokumentów ? |
89% |
11% |
83% |
17% |
89% |
11% |
98% |
2% |
79% |
21% |
93% |
7% |
92 % |
8 % |
Wyniki badań dot. dostępności młodych ludzi do PAPIEROSÓW
2007 - 31 punktów |
2008 - 38 punktów |
2009 - 40 punktów |
2010 - 42 punktów |
2011 - 43 punkty |
2012 - 53 punkty |
2013 - 57 punktów |
||||||||
tak |
nie |
tak |
nie |
tak |
nie |
tak |
nie |
tak |
nie |
tak |
Nie |
tak |
nie |
|
Czy sprzedawca sprzedałby papierosy osobie wyglądającej na niepełnoletnią ? |
77% |
23% |
50% |
50% |
50% |
50% |
31% |
69% |
30% |
70% |
19% |
81% |
47 % |
53 % |
Czy sprzedawca poprosił o dokument stwierdzający pełnoletniość ? |
42% |
58% |
50% |
50% |
50% |
50% |
69% |
31% |
74% |
26% |
81% |
19% |
53 % |
47 % |
Czy sprzedawcy są świadomi prawa do kontrolowania dokumentów ? |
77% |
23% |
74% |
26% |
78% |
23% |
95% |
5% |
77% |
23% |
92% |
8% |
93 % |
7 % |
Dzień 28 czerwca 2013 roku jest ostatnim dniem nauki dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zmianie ulegnie tryb zajęć dzieci i młodzieży, a większa część wolnego czasu oraz pogoda zachęcać będą do przebywania poza miejscem zamieszkania. Zmianie ulegnie też skala i rodzaje mogących wystąpić zagrożeń. Szczególnego znaczenia nabierają zagrożenia wynikające zarówno z pory roku, jak i faktu zmniejszonego nadzoru nad dziećmi i młodzieżą ze strony osób dorosłych w tym okresie.
W związku z tym funkcjonariusze Straży Miejskiej i Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu w ramach programu „Bezpieczne Wakacje 2013", zintensyfikują działania w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom oraz zapewnienia młodym ludziom bezpiecznego wypoczynku w okresie wakacji w naszym mieście.
W celu omówienia niezbędnych przedsięwzięć i koordynacji działań, w dniu 19 czerwca br. w Urzędzie Miasta Jarosławia odbyło się spotkanie poświecone temu zagadnieniu.
W spotkaniu, któremu przewodniczył z-ca burmistrza Bogdan Wołoszyn, uczestniczyli kierownictwo MOSiR, MOK, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, wydziałów Edukacji i Kultury Fizycznej oraz Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jarosławia. W jego trakcie omówione zostały wszystkie kwestie związane z organizacją czasu wolnego dla najmłodszych oraz zapewnieniem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w okresie tegorocznych wakacji.
Program „Bezpieczne Wakacje 2013", promuje okolicznościowy plakat.
W sobotę, 22 czerwca na jarosławskim Rynku a także w Miejskim Ośrodku Kultury i w młodzieżowym klubie Kuźnia miały miejsce spotkania, dyskusje i występy artystyczne w ramach Ogólnopolskiej Nocy Profilaktyki.
Hasłem ogólnopolskich działań „Profilaktyka a Ty" jest propagowanie stylu życia bez uzależnień. Organizatorami przedsięwzięcia na terenie naszego miasta byli: Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu, Urząd Miasta Jarosławia w ramach programu „Bezpieczny Jarosław", Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Stowarzyszenie Oświaty i Promocji Zdrowia, Starostwo Powiatowe w Jarosławiu, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna a także nauczyciele i przedstawiciele Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Przedsięwzięcia zaproponowane w ramach nocy profilaktyki tj.
W dniu 23 czerwca br. w trakcie obchodzonych „Dni Jarosławia" na jarosławskim rynku zorganizowano szereg interesujących pokazów w ramach programu „Prowadzę - jestem trzeźwy".
Licznie zgromadzeni widzowie, zarówno najmłodsi jak i dorośli mieli możliwość uczestniczenia w szeregu konkursach, jak np. próba stewarda ( jazda samochodem z piłeczka tenisową na masce ) jazda slalomem taczkami w alkogoglach. Ponadto chętni ( których nie brakowało) mogli doświadczyć wrażeń jakie dawała jazda na symulatorze zderzeń (uderzenie w przeszkodę z prędkością 30 km/h).
Nagrody rzeczowe dla uczestników konkursów, ufundował Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Przemyślu. oraz Burmistrz Miasta Jarosławia.
Pojazdy do prezentowanych pokazów (samochody osobowe, motocykle, quady) wraz profesjonalną obsługą, udostępnił właściciel szkoły nauki jazdy „Wiraż" pan Wacław Ochota.
W trakcie imprezy członkowie jednostki strzeleckiej z Jarosławia rozdawali okolicznościowe ulotki programu „Prowadzę - jestem trzeźwy" oraz gadżety.
Przedsięwzięcie, realizowane przez Urząd Miasta Jarosławia - Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wspólnie z Centrum Kultury i Promocji stanowi jeden z istotnych elementów profilaktyki w ramach programu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego pn."Bezpieczny Jarosław".
W dniu 5 lipca br. w godz. 9.00 - 15.30 mieszkańcy miasta będą mieli ponownie mozliwość skorzystania z bezpłatnego badania słuchu. "Słuchobus" tym razem zostanie usytuowany na jarosławskim rynku.
W realizacji przedsięwzięcia w ramach programu "Bezpieczny Jarosław" uczestniczy :
- Niepubliczny Zespół Opieki Zdrowotnej "Marmed" z Gorlic - badanie słuchu
Serdecznie zapraszamy
W dniu 6 września br. (piątek) mieszkańcy miasta Jarosławia będą mieli po raz kolejny możliwość skorzystania z bezpłatnego badania słuchu.
W tym dniu „Słuchobus" zawita ponownie do naszego miasta.
Zostanie on usytuowany na ul. Grodzkiej w Jarosławiu, a badania będą prowadzone w godzinach 9.00 - 14.00 .
Zainteresowani mieszkańcy będą mogli skorzystać również z dodatkowych, bezpłatnych badań:
- NZOZ „MED - JAR" przeprowadzi badania poziomu glukozy we krwi
- Galeria Zdrowia przeprowadzi badania stóp za pomocą podografu u dzieci i dorosłych
oraz ciśnienia tętniczego krwi,
- COM Jarosław - przeprowadzi badania wskaźnika BMI, ciśnienia tętniczego krwi oraz rozmowy edukacyjne w zakresie właściwego odżywiania w chorobach układu krążenia i cukrzycy.
Burmistrz Miasta Jarosławia serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w badaniach.
W dniu 10 września 2013 r. w jarosławskich przedszkolach zainicjowany został cykl spektakli profilaktycznych pn. „Moja bezpieczna droga" , realizowany w ramach programu „Bezpieczny Jarosław".
Spektakl przeznaczony jest najmłodszych mieszkańców naszego miasta a pierwsze przedstawienia odbyły się w Miejskich Przedszkolach Nr 4 przy ul. Grottgera i nr 3 przy ul. Legionów.
Treść spektaklu, w formie zabawnej i interesującej historyjki uczy dzieci jak bezpiecznie poruszać się po drodze, na co należy zwracać uwagę aby czuć się bezpiecznie oraz jak ważne znaczenie dla bezpieczeństwa dziecka i dorosłego mają elementy odblaskowe.
Nagrodą dla aktywnych uczestników spektaklu są wręczane na jego zakończenie słodycze.
Należy podkreślić, że pierwsze przedstawienia spotkały się z dużym zainteresowaniem i radosnym przyjęciem przez przedszkolaków.
Firma artystyczna „ Zielony Melonik" z Jarosławia realizująca przedsięwzięcie, odwiedzi z przedstawieniem w miesiącu wrześniu br. wszystkie miejskie przedszkola.
W dniu 18 września br. w Sali lustrzanej Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, odbyło się spotkanie z handlowcami prowadzącymi na terenie Jarosławia sprzedaż alkoholu i wyrobów tytoniowych. Celem spotkania było zwrócenie uwagi sprzedawców na respektowanie prawa w zakresie zakazu sprzedaży alkoholu i papierosów nieletnim.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wydziałów Organizacyjno-Administracyjnego i Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta, przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu.
W jego trakcie, omówione zostały wyniki ankiet dot. sprzedaży alkoholu i papierosów nieletnim, prowadzanych na terenie Jarosławia w ramach programu Stop 18 już od 2007 r.
Poruszone zostały również kwestie odpowiedzialności administracyjnej i karnej sprzedawców związanej ze sprzedażą alkoholu i papierosów z naruszeniem obowiązujących przepisów prawnych.
Prelegenci zwrócili się do handlowców z apelem o respektowanie przepisów prawa w zakresie sprzedaży alkoholu i papierosów nieletnim oraz większą odpowiedzialność w trakcie prowadzenia działalności handlowej.
Niestety, należy zauważyć z żalem, że z zaproszenia Burmistrza miasta do udziału w spotkaniu skorzystała niewielka liczba jarosławskich handlowców.
Jarosław włączył się w Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Piątek, 20 września był w mieście „Dniem bez samochodu". Do pozostawienia samochodu i wyboru alternatywnego środka transportu zachęcał burmistrz Andrzej Wyczawski, który w tym dniu przyjechał do pracy na rowerze. Natomiast specjalnie dla dzieci na jarosławskim rynku rozłożone zostało miasteczko rowerowe.
Na płycie rynku Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Rzeszowie rozłożył Mobilne Miasteczko Rowerowe, w którym dzieci, pod okiem funkcjonariuszy z wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu, uczyły się prawidłowej jazdy na rowerze. „Dzień bez Samochodu" zainicjował wspólny przejazd rowerami wokół Ratusza, który poprowadził burmistrz Andrzej Wyczawski. Dla zaproszonych dzieci przygotowano różnego rodzaju konkursy i zabawy o charakterze nie tylko czysto rozrywkowym, ale również profilaktycznym, w szczególności dotyczące bezpiecznych zachowań ruchu drogowego. Każde dziecko na drogach miasteczka rowerowego mogło spróbować swoich sił w zakresie znajomości przepisów i zasad poruszania się po drogach, zmierzyć się z torem przeszkód czy rywalizować w jeździe gokartami.
Na wyróżniających się uczestników zmagań czekały nagrody.
W ramach „Dnia bez samochodu" 22 września br. Miejski Zakład Komunikacji zaprasza do korzystania z bezpłatnych przejazdów autobusami MZK, jedynie za okazaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu.
Organizatorami przedsięwzięcia są: Urząd Miasta Jarosławia - Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Rzeszowie, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu.
W dniu dzisiejszym, 4 października (piątek) mieszkańcy miasta Jarosławia, kolejny raz mają możliwość skorzystania z bezpłatnego badania słuchu.
„Słuchobus" zawitał ponownie do Jarosławia (po raz ostatni w tym roku).
Jak poprzednio, został on usytuowany na ul. Grodzkiej.
Zainteresowani mieszkańcy mogli skorzystać również z dodatkowego, bezpłatnego badania poziomu glukozy we krwi, które przeprowadzają pracownice NZOZ „MED - JAR" z Jarosławia.
Przedsięwzięcie, realizowane w ramach programu „Bezpieczny Jarosław", jak zwykle cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta.
Burmistrz Miasta Jarosławia serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w badaniach.
Od miesiąca września 2013 r. funkcjonariusze Straży Miejskiej i Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu rozpoczęli realizację programu pn. "Bezpieczna droga do szkoły".
"Bezpieczna droga do szkoły" to cykliczna akcja, która na stałe wpisała się w ramy miejskiego programu poprawy bezpieczeństwa „Bezpieczny Jarosław".
Najmłodsi uczniowie w trakcie spotkań z policjantami i strażnikami miejskimi uczą się między innymi: jak bezpiecznie poruszać się po drogach, jak bezpiecznie korzystać z placu zabaw, a także jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Poznają również znaczenie elementów odblaskowych noszonych na odzieży dla ich bezpieczeństwa. W trakcie spotkań dzieci mają również możliwość zapoznania się z charakterem pracy policjantów i strażników miejskich.
W roku bieżącym, program przeznaczony jest dla uczniów klas od 0 do III jarosławskich szkół podstawowych.
W trakcie spotkań, uczniowie otrzymali elementy odblaskowe oraz słodycze.
29 października br. w Bursie Międzyszkolnej w Jarosławiu odbył się IX powiatowy konkurs wiedzy o zdrowiu pn. „Bezpieczeństwo na drodze". Wzięło w nim udział 13 dwuosobowych drużyn z jarosławskich szkół ponadgimnazjalnych. Ponieważ tematyka konkursu dotycząca bezpieczeństwa pieszych, stanowi również istotne zagadnienie w ramach przedsięwzięć programu „Bezpieczny Jarosław", w jego realizację włączył się Urząd Miasta Jarosławia - wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.
W trakcie konkursu, członkowie rywalizujących drużyn uczestniczyli w pogadance dot. najczęstszych błędów popełnianych przez pieszych w ruchu drogowym. Następnie został zaprezentowany bardzo sugestywny film profilaktyczny o znaczeniu odblasków dla bezpieczeństwa pieszych. Wszyscy uczniowie, uczestnicy konkursu otrzymali opaski odblaskowe i materiały profilaktyczne. Najwyższym poziomem wiedzy w zakresie znajomości przepisów ruchu drogowego oraz zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, wykazała się drużyna z Bursy Międzyszkolnej, która została zwycięzcą konkursu.
W dniu29 października br. zebrał się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego w celu omówienia stanu przygotowań instytucji, służb i straży do okresu zimowego 2013/2014.
W Urzędzie Miasta Jarosławia spotkało się kierownictwo krajowych, wojewódzkich, powiatowych i miejskich zarządów dróg, przedstawiciele miejskich spółek, spółdzielni mieszkaniowej, KP Policji, KP Państwowej Straży Pożarnej, pracownicy poszczególnych komórek organizacyjnych urzędu miasta. Spotkaniu zorganizowanym przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM przewodniczył burmistrz Andrzej Wyczawski.
Uczestnicy spotkania przedstawili informacje dotyczące stanu przygotowań do nadchodzącego sezonu zimowego m.in. w zakresie:
- zimowego utrzymania dróg i chodników na terenie miasta,
- zapewnienia właściwych warunków bytowych, zakwaterowania, wyżywienia , osobom bezdomnym, potrzebującym szczególnej pomocy w okresie zimowym,
- zapewnienia właściwego stanu bezpieczeństwa osobom przebywającym w budynkach mieszkalnych jak też obiektach wielkopowierzchniowych, w okresie intensywnych opadów śniegu i mrozów,
- zapewnienia mieszkańcom w tym okresie, ciągłości w dostawie wody i ciepła,
- właściwego utrzymania dróg i ciągów pieszych na jarosławskich osiedlach mieszkaniowych,
- współpracy poszczególnych służb w sytuacji szczególnie niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Ze strony Urzędu w spotkaniu udział wzięli również sekretarz Jan Biłas - szef Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lesław Strohbach.
W dniach 19 - 21 listopada miały miejsce spotkania z seniorami w ramach akcji „Jesteś widoczny - jesteś bezpieczny". Tym razem pracownicy Urzędu Miasta i funkcjonariusze Policji informowali o znaczeniu odblasków dla bezpieczeństwa pieszych
Akcja promująca elementy odblaskowe rozpoczęła się we wtorek 19 listopada br.. W ramach przedsięwzięcia, skierowanego w tym roku po raz pierwszy do osób starszych, prowadzone są spotkania w wybranych kościołach parafialnych. Z informacjami o realizowanym programie, bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów znaczeniu odblasków dla bezpieczeństwa, mieli okazję zapoznać się seniorzy z parafii pw. MB Bolesnej i pw. Najświętszego Serca Jezusowego (ul. Łazy Kostkowskie).pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus (ul. Dolnoleżajska). Dodatkowo, dzięki życzliwości Stowarzyszenia na Rzecz Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego "Droga i Bezpieczeństwo" w trakcie spotkań był wyświetlany 5-minutowy film o warunkach panujących na drodze po zmroku, a każdy uczestnik spotkań otrzymywał opaski lub inne elementy odblaskowe zakupione przez Urząd Miasta.
Do akcji włączył się rzeszowski WORD przekazując elementy odblaskowe.
Przedsięwzięcie organizowane jest w ramach programu „Bezpieczny Jarosław".
Zorganizowana 26 listopada w Centrum Kultury i Promocji akcja ekipowego pobierania krwi cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Zgłosiło się ponad 80 osób. Dziękujemy za taką aktywność!
Akcja ekipowego pobierania krwi zrealizowana została przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Dokonana przy wsparciu Urzędu Miasta Jarosławia zmiana lokalizacji miejsca poboru krwi, zdecydowanie poprawiła dotychczasowe warunki prowadzenia akcji. Jak wynika z informacji uzyskanych z RCKiK, zainteresowanie ze strony mieszkańców Jarosławia honorowym oddawaniem krwi, przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Zgłosiło się ponad 80 osób, zarejestrowanych zostało 66, a pełną krew w ilości 21,2 l oddało 48 osób.
W przyszłym roku planowane jest włączenie akcji ekipowego pobierania krwi, w przedsięwzięcie pn. „Ulica zdrowia", realizowane w ramach programu „Bezpieczny Jarosław". Zostało ono zainicjowane w pierwszej połowie bieżącego roku cyklem bezpłatnych badań profilaktycznych dla mieszkańców, realizowanych raz w miesiącu od kwietnia do października br. przy ul. Grodzkiej w Jarosławiu.
Poczucie bezpieczeństwa jarosławian, to główny motyw debaty społecznej, jaka odbyła się 12 grudnia w Centrum Kultury i Promocji. Spotkanie zorganizowane zostało z inicjatywy Burmistrza Miasta Jarosławia oraz Komendanta Powiatowego Policji.
Na przełomie kwietnia i czerwca 2013 r. w ramach programu "Bezpieczny Jarosław" studenci oraz pracownicy naukowi Instytutu Socjologi Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu przeprowadzili na terenie miasta ankietę, której zadaniem było ustalenie stanu i poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Po wstępnej analizie zebranych danych przyszedł czas na dyskusję na ten temat.
Celem zorganiozwanej debaty było poznanie ogólnego poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Jarosławia i społecznych odczuć na temat funkcjonowania instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
- Myślę, że przedmiot dzisiejszej dyskusji przyczyni się do wyciągnięcia właściwych wniosków, aby bezpieczeństwo mieszkańców Jarosławia nie tylko umacniać, ale również ciągle rozwijać programy, które na tę rzecz będą działać - mówił otwierając debatę burmistrz Andrzej Wyczawski.
O poczuciu bezpieczeństwa w województwie podkarpackim w ujęciu socjologicznym opowiedział dr Eugeniusz Moczuk z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prelegent skupił się na skali bezpieczeństwa oraz formach przeciwdziałania przestępczości. Jak podkreślał: "powiat jarosławski oraz powiat przeworski należą do najbezpieczniejszych na Podkarpaciu. A Podkarpacie to najbardziej bezpieczny region w całej Polsce". Kolejną poruszaną kwestią była "Percepcja i waloryzacja przestrzeni miasta a bezpieczeństwo publiczne", temat przedstawił dr Sławomir Solecki, dyrektor Instytutu Socjologi Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.
Natomiast Marcin Sowiński, pracownik naukowy PWSW w Przemyślu zaprezentował wyniki ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców Jarosławia. Przebadano 771 dorosłych jarosławian, z których na pytanie - Czy Jarosław jest miastam, w którym żyje się bezpiecznie - prawie 57% odpowiedziało raczej tak, a tylko 14,30% uznało, że raczej nie. Wśród największych zagrożeń mieszkańcy wymienili: chuligaństwo i wandalizm (63,7%), alkoholizm i naromanię (37,2%), piratów drogowych (25,9%) oraz przemoc wśród nieletnich (21,3%). Według zebranych danych źródłem zagrożeń w Jarosławiu jest bezrobocie, tak odpowiedziało prawie 70% respondentów, kolejnym niewłaściwe wychowywanie dzieci i zubożenie społeczeństwa. Na pytanie o najskuteczniejsze sposoby poprawy bezpieczeństwa zapytani uznali surowe kary i wyroki, działalność wychowawczą wśród młodzieży oraz zwiększenie liczby policjantów na ulicach miasta.
Ostatnim elementem spotkania była wspólna dyskusja. Uczestnicy debaty zadawali pytania zarówno ankietującym - pracownikom naukowym PWSW w Przemyślu, jak i organizatorom wydarzenia: burmistrzowi Andzejowi Wyczawskiemu oraz I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji, Wacławowi Cząstce.
W debacie uczestniczyli również: starosta Jerzy Batycki; zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn; sekretarz Jan Biłas; Barbara Hopko-Grzebyk, Prokurator Rejonowy; Andrzej Jędrejko, Komendant Straży Miejskiej; Tadeusz Padykuła, dyrektor COM; radni, prezesi spółek miejskich oraz przedstawiciele straży pożarnej i Państwowej Wyższej Szkoły Teczniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.
Funkcjonujący w Jarosławiu Związek Strzelecki „Strzelec" w tym roku obchodzi 10-lecie działalności. Uroczystość jubileuszowa odbyła się 20 grudnia, z ramienia Urzędu Miasta uczestniczył w niej zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn.
- Naszym wysiłkiem i wysiłkiem innych osób udało się reaktywować „Strzelca" w 2003 r. Było to zadanie trudne, wiem że wcześniej inni próbowali to uczynić, nie udało się. Dlatego jestem dumny, że ten cel został jednak osiągnięty - mówił otwierając uroczystość Daniel Kot, inicjator powstania Związku, a zarazem jego dowódca.
Działająca w Jarosławiu formacja jest kontynuatorem ideowym przedwojennego Związku Strzeleckiego. Jest organizacją społeczno-wychowawczą, której szeregi zasila około 40 czynnych członków. Strzelcy niejednokrotnie służyli pomocą mieszkańcom naszego miasta, było tak między innymi podczas ostatniej zimy, gdy pomagali w akcji odśnieżania lub wiosną gdy zabezpieczali zalewane w wyniku podtopień budynki. Młodzież ze Związku stale udziela się również w akcjach realizowanych w ramach programu „Bezpieczny Jarosław", wydawali posiłki na rynku w okresie przedświątecznym, brali udział w przedsięwzięciu „Załóż odblask nie bądź ciemny", czy „Prowadzę - jestem trzeźwy", wszystko za sprawą porozumienia o współpracy, które zostało podpisane 22 marca 2011 r. pomiędzy Związkiem Strzeleckim "Strzelec" a Urzędem Miasta Jarosławia.
W trakcie uroczystości jubileuszowej w dowód uznania za wybitne zasługi w działalności społecznej na rzecz naszego miasta Daniel Kot, dowódca Jednostki odebrał z rąk zastępcy burmistrza Bogdana Wołoszyna okolicznościowy grawerton oraz radiotelefony, które z pewnością przydadzą się w codziennych zadaniach strzelców.