Realizacja programu "Bezpieczny Jarosław" na przestrzeni 2009 r.
W roku 2009 w ramach realizacji programu "Bezpieczny Jarosław" podjęto działania, mające na celu poprawę stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w Jarosławiu.
W roku 2009 w ramach realizacji programu "Bezpieczny Jarosław" podjęto działania, mające na celu poprawę stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w Jarosławiu.
Od stycznia 2009 roku rozpoczął się 5 rok realizacji programu „Prawo dla Każdego". Program ten ma na celu udzielanie pomocy prawnej osobom, którym z różnych przyczyn pomoc taka jest niezbędna. Prawnicy swoją wiedzą i doświadczeniem pomagają bezpłatnie wszystkim osobom, które zwracają się z prośbą o pomoc prawną. W założeniu władz samorządowych, program ma na celu również wzrost świadomości prawnej mieszkańców oraz poczucia bezpieczeństwa.
W roku 2008 udzielono 336 porad prawnych. Najczęściej poruszane tematy w trakcie spotkań z prawnikami to sprawy rodzinne, zagadnienia dotyczące: prawa cywilnego, spraw lokalowych, finansowych, zakresu prawa pracy oraz sprawy karne.
Program cieszy się ogromnym powodzeniem, z roku na rok przybywa osób, które korzystają z pomocy prawnej.
Wydział Bezpieczeństwa Miasta i Zarządzania Kryzysowego w roku bieżącym, realizuje drugą już edycję programu „Pierwsza pomoc- ratownicy są wśród nas", który w założeniu jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Mając na względzie znaczenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej również wśród dorosłych, w dniach 28-30 stycznia 2009 r. w Urzędzie Miasta Jarosławia zostały przeprowadzone szkolenia przeznaczone dla urzędników z jarosławskiego Ratusza.
Szkolenia prowadzili wykwalifikowani ratownicy medyczni z Pogotowia Ratunkowego - Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu.
Szkolący zapoznawali urzędników z podstawowymi zasadami postępowania w przypadku zaistnienia konieczność udzielenia pomocy zarówno dzieciom jak też osobom dorosłym, poszkodowanym w wyniku nagłych zdarzeń (wypadki komunikacyjne, złamania, omdlenia, utrata przytomności itp.).
W praktycznej części szkolenia, jego uczestniczy mogli przećwiczyć zasady udzielania pierwszej pomocy na specjalistycznych fantomach.
Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem pracowników, o czym może świadczyć liczba uczestników (wzięło w nim udział 79 osób), jak również szereg pytań dotyczących kwestii praktycznych, kierowanych do ratowników prowadzących zajęcia.
Organizacja szkolenia dla pracowników z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, jest również efektem zmian w ustawie Kodeks Pracy, które od miesiąca stycznia 2009 r. obligują pracodawcę m.in. do zapewnienia środków niezbędnych do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach oraz do wyznaczenia pracowników do udzielania pierwszej pomocy (art.2091 par.1 Kodeksu Pracy).
W dniu 19 lutego 2009 roku na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu aktorzy Impresariatu Artystycznego Teart s.c. z Krakowa zaprezentowali 2 spektakle pt. „W pustyni i w sieci". Spektakl wystawiony został w ramach przedsięwzięcia profilaktyczno-edukacyjnego pod hasłem „Uczę się żyć lepiej...".
Głównym założeniem spektaklu jest rozwijanie w młodym widzu kreatywnej postawy (umiejętności radzenie sobie z problemami dnia codziennego) oraz uświadamianie, że w każdej sytuacji konfliktowej można znaleźć konstruktywne rozwiązanie. To spektakl, który znakomicie połączył elementy edukacyjne z rozrywką.
Odbiorcami spektaklu byli uczniowie jarosławskich szkół podstawowych (klasy IV-VI) i gimnazjalnych (klasa I).
Łącznie w obydwu przedstawieniach uczestniczyło ok. 600 uczniów.
/Cykl „Uczę się żyć lepiej..." jest kontynuacją spektakli profilaktycznych dla młodzieży realizowanych w latach 2005 - 2006. W związku z pozytywnym odbiorem tego przedsięwzięcia, władze samorządowe miasta Jarosławia, zdecydowały o jego kontynuacji w roku szkolnym 2008 - 2009.
Przedsięwzięcie to realizowane jest przez samorząd miejski w ramach programu „Bezpieczny Jarosław"/
W dniu 26 lutego 2009 roku w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się trzeci wykład z cyklu wykładów i seminariów pod hasłem „Uczę się żyć lepiej...". Wykład pt. „Bezpieczny Internet. Bezpieczne dzieci." wygłosił Jakub Śpiewak - pedagog i socjolog, założyciel i prezes Fundacji Kidprotect.pl.
Cykl wykładów i seminariów skierowany jest do nauczycieli, wychowawców, opiekunów dzieci i młodzieży, a realizowany jest w ramach programu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego pn. „Bezpieczny Jarosław".
Istotnym elementem podejmowanych działań w ramach tego programu jest udzielenie wsparcia rodzicom, nauczycielom i pedagogom szkolnym w trudnym i odpowiedzialnym procesie wychowania.
/Cykl „Uczę się żyć lepiej..." jest kontynuacją seminariów realizowanych w latach 2005 - 2006. W związku z pozytywnym odbiorem tego przedsięwzięcia, władze samorządowe miasta Jarosławia zdecydowały o jego kontynuacji w roku szkolnym 2008 - 2009/.
W dniu 3 marca 2009 roku w sali narad Starostwa Powiatu Jarosławskiego miała miejsce konferencja podsumowująca realizację lokalnego projektu profilaktycznego pn. „BEZPIECZNY INTERNET".
To pierwsza tak duża uroczystość w ramach tego programu, w której uczestniczyli m.in. Zofia Karwańska - Z-ca Przewodniczącego Rady Powiatu Jarosławskiego, Andrzej Wyczawski - Burmistrz Miasta Jarosławia, Bogdan Wołoszyn - Z-ca Burmistrza, koordynatorzy wszystkich działań realizowanych w ramach tego przedsięwzięcia, laureaci konkursów i zaproszeni goście.
Integralną częścią spotkania stanowił wykład i prezentacja multimedialna, którą poprowadził dr Janusz Trawka - Przewodniczący Stowarzyszenia Komputer i Sprawy Szkoły „Kiss", Kierownik Studiów Podyplomowych na Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego i Wyższej Szkole Bankowości i Finansów w Katowicach.
W trakcie konferencji, przedstawiciele władz samorządowych p. Zofia Karwańska, Andrzej Wyczawski, Bogdan Wołoszyn, wręczyli listy gratulacyjne koordynatorom programu „Bezpieczny Internet" (nauczycielom bibliotekarzom), którzy nadzorowali wszystkie działania w swoich szkołach. Ogłoszono również wyniki dwóch konkursów przeprowadzonych w trakcie realizacji programu: na szkolną gazetkę ścienną (przeznaczonego dla szkół podstawowych) oraz konkursu na podstronę szkolnej strony internetowej (skierowany do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych).
Laureaci konkursów, z rąk przedstawicieli Powiatu Jarosławskiego i Urzędu Miasta Jarosławia, otrzymali nagrody rzeczowe oraz okolicznościowe dyplomy.
W konkursie na szkolną gazetkę ścienną, komisja konkursowa przyznała dwie równorzędne pierwsze nagrody:
- Szkole Podstawowej Nr 9
- Szkole Podstawowej Nr 10
Nagrodzone prace, zdaniem komisji, w najlepszy sposób prezentowały pozytywne i negatywne strony Internetu i wyróżniały się graficzną formą prezentacji tematu.
W konkursie na podstronę szkolnej strony internetowej, komisja konkursowa przyznała:
I miejsce - Zespołowi Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu
II miejsce - Zespołowi Szkół Ekonomicznych w Jarosławiu
III miejsce - Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Jarosławiu
Jak realizowany był program?
„Dzień Bezpiecznego Internetu" obchodzony był 10 lutego 2009 r. - w Jarosławiu, to już drugi rok realizacji przedsięwzięć, których celem jest poprawa bezpieczeństwa najmłodszych mieszkańców w wirtualnej rzeczywistości.
Inauguracja przedsięwzięć związanych z „Dniem Bezpiecznego Internetu" na terenie miasta Jarosławia miała miejsce w lutym 2008 r. a ich promotorką była p. Beata Michałuszko - przedstawicielka Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu - Filia w Jarosławiu, która koordynowała całość przedsięwzięcia wraz z jarosławskimi nauczycielami-bibliotekarzami.
W roku 2008/2009 mając na względzie wagę występujących zagrożeń „w sieci", jarosławskie władze samorządowe w ramach realizacji programu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego „Bezpieczny Jarosław", przystąpiły do realizacji programu pn.„Bezpieczny Internet".
Do tego Projektu, zostały włączone obchody „Dnia Bezpiecznego Internetu". Do współpracy w tym przedsięwzięciu zaproszono władze samorządowe Starostwa Powiatowego w Jarosławiu, samorządy gminne z terenu powiatu, Poradnię Psychologiczno- Pedagogiczną, Komendę Powiatową Policji w Jarosławiu, Dyrektorów jarosławskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Każdy z uczestników przedsięwzięcia był odpowiedzialny za realizację ściśle określonej, istotnej części programu.
Urząd Miasta Jarosławia realizował elementy graficzne i promocyjne programu (plakaty, promocja w mediach), część przedsięwzięć dydaktyczno-profilaktycznych, na które składało się opracowanie i druk poradników dla dzieci i młodzieży oraz rodziców i opiekunów, organizacja spektakli profilaktycznych dla uczniów jarosławskich szkół dot. uzależnień, w tym również od Internetu.
Bardzo istotną częścią tego etapu działań była organizacja cyklu wykładów dla nauczycieli, pedagogów i opiekunów, których tematem było zapobieganie niepożądanym zjawiskom występującym w środowisku młodzieży szkolnej, w tym również zagrożeniom wynikającym z szerokiego dostępu do Internetu.
Należy zauważyć, że realizowane przedsięwzięcia spotkały się z dużym zainteresowaniem odbiorców, wykazały istniejące możliwości w zakresie współpracy szeregu instytucji w tym temacie.
W dniu 6.03.2009 r. w Sali Narad Urzędu Miasta Jarosławia odbyło się kolejne posiedzenie Rady Programowej „Bezpieczny Jarosław". Tematem wiodącym spotkania była ocena stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w naszym mieście na przestrzeni 2008 r.
Do udziału w spotkaniu zaproszono przewodniczących Rad Dzielnic z terenu miasta Jarosławia, przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej.
Spotkanie rozpoczął Przewodniczący Rady Programowej BJ pan. Andrzej Pieszko, który w krótkim wystąpieniu dokonał oceny podejmowanych działań w zakresie bezpieczeństwa w ubiegłym roku.
W imieniu Burmistrza Miasta głos zabrał Sekretarz Miasta Jarosławia pan Jan Biłas, który powitał zebranych i przedstawił ocenę stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w Jarosławiu, w kontekście innych miast w kraju.
Naczelnik wydziału Bezpieczeństwa Miasta i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jarosławia - Lesław Strohbach, dokonał omówienia zadań realizowanych w roku 2008 oraz przedstawił zamierzenia w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa na rok bieżący.
W następnej kolejności głos w dyskusji zabrali przedstawiciele służb mundurowych (Policji, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej) , którzy zaprezentowali informacje statystyczne z zakresu działania swoich służb na przestrzeni 2008 r.
Głos w dyskusji zabrał też pan Edward Guziewicz, twórca programu „Bezpieczny Jarosław", który w swoim wystąpieniu przedstawił propozycję zmian w zakresie metodologii programu.
Na zakończenie posiedzenia, członek Rady Programowej pan Marian Janusz zwrócił się z apelem o zwiększenie liczebności Straży Miejskiej, co stanowi istotny warunek wprowadzenia 3-zmianowej pracy tej formacji.
W dniu 16 marca 2009 roku w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się czwarty, ostatni wykład z cyklu wykładów i seminariów pod hasłem „Uczę się żyć lepiej...". Jego odbiorcami byli nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy, opiekunowie dzieci i młodzieży, przedstawiciele policji. Wykład pt.: „Uzależnienia psychoaktywne" poprowadził Daniel Mróz - Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Psychologów PROGRES. Zagadnienia, które poruszał p. Mróz dotyczyły substancji psychoaktywnych, uzależnień od tych substancji, zaburzeń psychicznych i zespołów psychopatologicznych spowodowanych substancjami psychoaktywnymi, profilaktyki skutków uzależnień u dzieci i młodzieży, pracy nad motywacją młodego człowieka do podjęcia leczenia, omówiony również został syndrom DDA (Syndrom Dorosłego Dziecka Alkoholika).
Program „Uczę się żyć lepiej..." realizowany jest w ramach programu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego pn. „Bezpieczny Jarosław".
Istotnym elementem podejmowanych działań w ramach tego programu jest udzielenie wsparcia rodzicom, nauczycielom i pedagogom szkolnym w trudnym i odpowiedzialnym procesie wychowania.
/Cykl „Uczę się żyć lepiej..." jest kontynuacją seminariów realizowanych w latach 2005 - 2006. W związku z pozytywnym odbiorem tego przedsięwzięcia, władze samorządowe miasta Jarosławia zdecydowały o jego kontynuacji w roku szkolnym 2008 - 2009/.
W dniu 19 marca 2009 roku na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu aktorzy Impresariatu Artystycznego Teart s.c. z Krakowa zaprezentowali spektakl pt. „Szczęście za rogatką".
Był to spektakl dla dzieci i młodzieży kończący cykl przedsięwzięć profilaktyczno-edukacyjnych pn. „Uczę się żyć lepiej..." realizowanych przez jarosławskie władze samorządowe.
Bardzo wymowne było przesłanie spektaklu, które uświadamiało młodemu człowiekowi bezsporny fakt, że życie to największy dar i tylko od nas samych zależy, jak je przeżywamy.
Spektakl zachęcał również młodych ludzi do aktywnego trybu życia. Poprzez właściwie dobraną muzykę i dialogi aktorzy w znakomity sposób nawiązali kontakt z widownią. Ten spektakl stanowił umiejętne połączenie elementów edukacyjnych z rozrywką.
Uczestniczyli w nim uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych, a także klas I szkół gimnazjalnych z terenu miasta Jarosławia.
Łącznie w obydwu przedstawieniach udział wzięło ok. 600 uczniów.
/Cykl „Uczę się żyć lepiej..." jest kontynuacją spektakli profilaktycznych dla młodzieży realizowanych w latach 2005 - 2006. W związku z pozytywnym odbiorem tego przedsięwzięcia, władze samorządowe miasta Jarosławia, zdecydowały o jego kontynuacji w roku szkolnym 2008 - 2009.
Przedsięwzięcie to realizowane jest przez samorząd miejski w ramach programu „Bezpieczny Jarosław"/
Cykl wykładów i seminariów pn. „Uczę się żyć lepiej..." przeznaczony był dla nauczycieli, pedagogów, wychowawców, rodziców, opiekunów dzieci i młodzieży oraz tych wszystkich, dla których bezpieczeństwo, właściwe wychowanie, edukacja dzieci i młodzieży jest wartością najważniejszą. Wszystkie zaplanowane spotkania realizowane były w Sali Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu. Organizatorem cyklu był wydział Bezpieczeństwa Miasta i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jarosławia.
Inauguracja przedsięwzięcia miała miejsce w dniu 18 września 2008 roku. Tematem wiodącym pierwszego wykładu, wygłoszonego przez p. Elżbietę Gruca - Bielenda - psychologa z poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 1 w Rzeszowie, było zjawisko agresji.
13 listopada 2008 roku odbył się drugi wykład, prowadzony przez p. Agatę Majdę - wiceprezesa Polskiego Towarzystwa ADHD, koordynatorkę działań Stowarzyszenia oraz Elwirę Lenartowicz - psychologa Polskiego Towarzystwa ADHD zajmującą się diagnozowaniem dzieci i dorosłych, grupami terapeutycznymi, grupami wsparcia dla dzieci i dorosłych.
Na przestrzeni I kwartału 2009r. odbyły się dwa wykłady.
- 26 lutego 2009r. „Bezpieczny Internet, bezpieczne dzieci" - Wykład wygłosił p. Jakub Śpiewak - pedagog i socjolog, założyciel i prezes Fundacji Kidprotect.pl
- 16 marca 2009 r. „Uzależnienia psychoaktywne" - Prelekcję wygłosił p. Daniel Mróz - Prezes Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Psychologów PROGRES.
W trakcie spotkania kończącego cykl seminariów, jego uczestnicy zostali poproszeni przez organizatorów o wypełnienie ankiety, której celem było poznanie opinii odbiorców w zakresie doboru tematów, metod i jakości prowadzonych wykładów, oraz oczekiwań i propozycji dot. kolejnych szkoleń.
Wyniki tego badania będą stanowiły niezbędną pomoc przy ewentualnej kontynuacji działań w ramach dotychczasowego cyklu.
Badaniami objęto wszystkich uczestników wykładu tj. 76 osób. Odpowiedzi udzieliło 50 respondentów.
W dniu 29 kwietnia 2009 r. z inicjatywy Burmistrza, w Urzędzie Miasta Jarosławia odbyło się spotkanie, którego tematem było opracowania procedur postępowania w przypadkach występowania zjawiska przemocy w rodzinie. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji zajmujących się w swojej działalności zagadnieniami przemocy w rodzinie.
Lesław Strohbach - Naczelnik Wydziału BiZ przedstawił propozycje zadań Zespołu Interdyscyplinarnego, który zajmowałby się pomocą ofiarom przemocy. Omówił projekt procedury postępowania właściwych służb i instytucji w przypadku wystąpienia lub rozpoznania zjawiska przemocy w rodzinie.
Pani Barbara Cienki - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jarosławiu zapoznała zebranych z rolą i możliwościami w zakresie realizacji zadań przez pracowników MOPS w sytuacji występowania przemocy w rodzinie. Podkreśliła, że zjawisko to jest tak wielkim problemem, że pomysł utworzenia zespołu interdyscyplinarnego składającego się z osób, które wspólnie będą wypracowały rozwiązania dla zgłaszanych przypadków przemocy jest bardzo cenny.
Pan Mieczysław Kraus - Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie w Jarosławiu poinformował, że w miejscowości Korytniki k. Przemyśla funkcjonuje specjalistyczny ośrodek dla ofiar przemocy, jednak w jego przekonaniu pomoc udzielana rodzinom na szczeblu lokalnym (miasta, gminy) jest najbardziej skuteczna.
Pani Balicka-Dańczak - z-ca dyrektor COM w Jarosławiu zaproponowała, aby informacji (w formie ulotek, folderów) na temat przemocy w rodzinie było więcej w miejscach publicznych tj., w szkołach, przedszkolach itp., a także, aby szerzej o tym problemie dyskutować.
Pani Teresa Adamczyk - Przedstawiciel SP ZOZ oraz Miejskiej Komisji Przeciwdziałania Alkoholizmowi, zwróciła uwagę na konieczność podejmowania szerszych działań profilaktycznych w zakresie przemocy, szczególnie w środowisku dzieci i młodzieży szkolnej.
Spotkanie zakończył z-ca Burmistrza B. Wołoszyn, który zaprosił jego uczestników na kolejne, w trakcie którego dokonane zostaną konkretne ustalenia dot. ostatecznej treści procedury oraz powołania zespołu interdyscyplinarnego
Na przełomie kwietnia i maja 2009 roku pracownicy Urzędu Miasta Jarosławia przeprowadzili badanie ankietowe dot. skali zjawiska uzależnienia dzieci i młodzieży od alkoholu, środków psychoaktywnych, papierosów oraz oceny poczucia bezpieczeństwa w szkole i najbliższym otoczeniu.
Badanie ankietowe było zaplanowanym zadaniem w ramach programu "Bezpieczny Jarosław".
Badanie ankietowe przeprowadzono wśród uczniów klas V i VI wszystkich szkół podstawowych, uczniów wszystkich klas gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu miasta Jarosławia. Łącznie przebadano ok. 900 uczniów.
Ankietę przeprowadzono przyjmując jednolity klucz doboru respondentów w każdej placówce szkolnej. Badanie zrealizowano metodą wywiadu kwestionariuszowego w miejscu nauki wybranej grupy respondentów. Ankieta była anonimowa
W dniu 23 maja br odbył się IV Zlot Ratowników Drogowych na Ziemi Jarosławsko-Przemyskiej.
Burmistrz Miasta Jarosławia, który objął Zlot honorowym patronatem, ufundował nagrody rzeczowe dla zwycięzców. W Zlocie uczestniczyło piętnaście 2-osobowych załóg, w tym załoga jarosławskiej Straży Miejskiej. W otwarciu Zlotu uczestniczył Sekretarz Miasta Jarosławia Jan Biłas, który w imieniu Burmistrza Miasta przywitał uczestników, życząc osiągnięcia jak najlepszych rezultatów. Na zakończenie wystąpienia wygłosił tradycyjna formułę otwierającą IV Zlot Ratowników Drogowych.
Początkowym elementem rywalizacji był pisemny test dla poszczególnych załóg. Następnie uczestnicy przystąpili do części praktycznej zawodów, której jednym z elementów było udzielenie pomocy osobom poszkodowanym w zainscenizowanym wypadku drogowym, który miał miejsce na jarosławskim Rynku. Zawodnicy musieli również wykazać się dużymi umiejętnościami w zakresie resuscytacji, prowadzonej na specjalistycznym fantomie. Całość bacznie obserwowała komisja sędziowska, oceniająca sposób wykonania poszczególnych zadań przez poszczególnych uczestników zawodów.
Po wykonaniu zadania w Jarosławiu, załogi udały się w kierunku Przemyśla gdzie czekały na nich kolejne, przygotowane przez organizatorów Zlotu- zadania.
W turnieju uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych. W tym roku do udziału w turnieju zgłosiły się trzy drużyny z gmin ościennych: reprezentujące Publiczne Gimnazja z Szówska, Cieszacina Wielkiego i Boratyna.
Przedsięwzięcie, było realizowane już po raz drugi przez Urząd Miasta Jarosławia (Wydział Bezpieczeństwa Miasta i Zarządzania Kryzysowego").
Współorganizatorami przedsięwzięcia byli:
Centrum Ratownictwa Medycznego sp. z o.o. - p. Tarkowskiego
Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu - Pogotowie Ratunkowe
Stowarzyszenie Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych „Bezpieczne Życie" w Jarosławiu
Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu
W zawodach „Pierwsza pomoc-..." wystartowało 17 trzyosobowych drużyn w tym 8 drużyn reprezentujących szkoły podstawowe i 9 gimnazjalne. Turniej rozpoczął się sprawdzianem testowym dla uczestniczących drużyn, przeprowadzonym w sali narad Urzędu Miasta Jarosławia.
Część praktyczna odbyła się na jarosławskim Rynku, gdzie startujące drużyny musiały się zmierzyć z 3 zainscenizowanymi sytuacjami, wymagającymi udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym osobom. W roli pozorantów („ofiar" nieszczęśliwych wypadków) wcielili się uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. Realizm w odtwarzaniu pozorowanych wypadków był dodatkowym wyzwaniem dla członków startujących drużyn.
O zwycięstwie decydowała łączna suma punktów uzyskanych przez poszczególne drużyny na pisemnym teście oraz w trakcie zawodów praktycznych. Podobnie jak w roku ubiegłym, dla wyłonienia zwycięzców konieczne było przeprowadzenie dogrywki w obydwu kategoriach, która polegała na przeprowadzeniu resuscytacji na elektronicznym fantomie.
Ostatecznie, zwycięzcą turnieju w kategorii „Szkoły Podstawowe" została drużyna Szkoły Podstawowej nr 10. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa Nr 5 i Szkoła Podstawowa Nr 4. W kategorii „Gimnazja" zwycięzcą zostało Gimnazjum Sióstr Niepokalanek, drugie miejsce zajęła Szkoła z Szówska, a trzecie miejsce zajęło Publiczne Gimnazjum nr 1.
Zwycięzcom turnieju nagrody wręczał z-ca Burmistrza Miasta Jarosławia - Bogdan Wołoszyn oraz Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa Miasta i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jarosławia - Lesław Strohbach.
Na ręce przedstawiciela Szkoły Podstawowej Nr 10 i Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek, których drużyny zwyciężyły w turnieju, z-ca Burmistrza Miasta Jarosławia przekazał torbę medyczną z wyposażeniem.
Wśród sędziów i obserwatorów zmagań, można było usłyszeć opinie o potrzebie kontynuowania takich przedsięwzięć w przyszłości.
Składy zwycięskich drużyn:
W kategorii „szkoły podstawowe"
I - miejsce (Szkoła Podstawowa Nr 10)
Gabriela Bury
Aleksandra Mazur
Aleksandra Golba
II - miejsce (Szkoła Podstawowa Nr 5)
Adrian Magierki
Aleksandra Łuc
Katarzyna Sopa
III - miejsce (Szkoła Podstawowa Nr 4)
Andżelika Bacza
Adam Cebulak
Adrian Bulik
W kategorii „gimnazja"
I - miejsce (Prywatne Gimnazjum Sióstr Niepokalanek)
Marta Grzyb
Magdalena Żołyniak
Emilia Pieczonka
II - miejsce (Zespół Szkół w Szówsku- Publiczne Gimanzjum)
Damian Chudzik
Jarosław Krupa
Lidia Petryszyn
III - miejsce (Publiczne Gimnazjum Nr 1)
Aleksandra Piotrow
Agnieszka Jabłońska
Patryk Mazur
Dzień 19 czerwca 2009 roku jest ostatnim dniem nauki we wszystkich szkołach. Zmianie ulegnie tryb zajęć dzieci i młodzieży, a większa część wolnego czasu oraz pogoda zachęcać będą do przebywania poza miejscem zamieszkania. Zmianie ulegnie skala i rodzaje mogących wystąpić zagrożeń. Szczególnego znaczenia nabierają zagrożenia wynikające zarówno z pory roku, jak i faktu zmniejszonego nadzoru nad dziećmi i młodzieżą ze strony osób dorosłych. W związku z tym funkcjonariusze Straży Miejskiej i Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu zintensyfikują działania w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom oraz zapewnienia bezpiecznego wypoczynku w okresie wakacji.
Szczegóły programu znajdują się w pliku załączonym poniżej:
Urząd Miasta wspólnie z Komendą Powiatową Policji przystąpił do realizacji programu pod hasłem:
„RAZEM BEZPIECZNIEJ"
STOP HANDLOWI LUDŹMI!
Handel ludźmi - to łamanie praw człowieka, które często wiąże się z przemocą psychiczną lub fizyczną, gwałtem, porwaniem i zniewoleniem. Jest to także poważne, międzynarodowe przestępstwo za jego popełnienie grozi w Polsce i krajach Unii Europejskiej wysoka kara. Podejmowanie wspólnych działań w walce z występującymi patologiami, pozwoli na eliminowanie występujących zagrożeń. Przygotowane zostały ulotki, które podpowiadają co należy zrobić, aby ustrzec się przestępstwa, a także, co należy zrobić w sytuacji zetknięcia się z "handlem ludźmi" - w tym celu podane zostały dane kontaktowe: adres, numer telefonu i e-mail. W tych miejscach można uzyskać pomoc.
PAMIĘTAJ!
To przede wszystkim od Ciebie zależy Twoje bezpieczeństwo.
Masz prawo do obrony swoich praw. Twoje prawa za granicą ma obowiązek bronić polski konsul i policja. Domagaj się tłumacza w przypadku, gdy staniesz się ofiarą przestępstwa lub osobą podejrzaną o przestępstwo.
STOP - 18 Program Odpowiedzialnej Sprzedaży
JAROSŁAW - 18 czerwiec 2009 roku
W dniu 18 czerwca 2009 roku w ramach programu „Bezpieczny Jarosław", na terenie miasta, już po raz trzeci, przeprowadzono badanie ankietowe „Tajemniczy klient", którego celem był monitoring zjawiska sprzedaży napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych osobom niepełnoletnim.
Badanie „Tajemniczy klient" jest elementem ogólnopolskiego Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży - STOP 18". W Jarosławiu program ten został poszerzony o problematykę sprzedaży napojów alkoholowych młodzieży.
Do przeprowadzenia badanie wybrani zostali pełnoletni uczniowie jarosławskich szkół ponadgimnazjalnych: I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących.
W trakcie realizacji przedsięwzięcia, ankietujący wraz z towarzyszącymi im pracownikami UM - sprawdzali, w jaki sposób jarosławscy sprzedawcy respektują obowiązujące przepisy prawne dot. sprzedaży alkoholu i papierosów osobom niepełnoletnim.
Uczniowie, których wygląd powinien wzbudzać wątpliwość u sprzedających, co do ich pełnoletności, podejmowali próby zakupu napojów alkoholowych i papierosów w odwiedzanych placówkach handlowych.
Łącznie ankieterzy odwiedzili 76 placówek handlowych i gastronomicznych, prowadzących sprzedaż papierosów i napojów alkoholowych.
Wyniki badań dot. dostępności młodych ludzi do papierosów na terenie miasta Jarosławia w latach 2007 - 2009
Ankieterzy dokonali próby zakupu papierosów w 40 punktach handlowych. W 20 z nich (50%) spotkali się z odmową sprzedaży, natomiast w 20 (50%) sprzedawcy nie mieli oporów przed dokonaniem sprzedaży.
31 punktów | 38 punktów | 40 punktów | ||||
Tak 2007 |
Nie 2007 |
Tak 2008 | Nie 2008 | Tak 2009 | Nie 2009 | |
Czy sprzedawca sprzedałby papierosy osobie wyglądającej na niepełnoletnią? |
77% | 23% | 50% | 50% | 50% | 50% |
Czy sprzedawca poprosił o dokument stwierdzający pełnoletniość klienta? | 42% | 58% | 50% | 50% | 50% | 50% |
Czy sprzedawcy są świadomi prawa do kontrolowania dokumentów? | 77% | 23% | 74% | 26% | 78% | 23% |
Wyniki badań dot. dostępności młodych ludzi do alkoholu na terenie miasta Jarosławia w latach 2007 - 2009
Ankietujący odwiedzili łącznie 36 punktów handlowych i gastronomicznych zajmujących się sprzedażą wyrobów alkoholowych. W 30 przypadkach (83%) sprzedający odmówili sprzedaży napojów alkoholowych młodym klientom, prosząc o okazanie dokumentu potwierdzającego ich pełnoletniość, natomiast w 6 przypadkach (17%) młodzi ankieterzy nie mieli problemu z zakupem alkoholu.
27 punktów | 47 punktów | 36 punktów | ||||
Tak 2007 |
Nie 2007 |
Tak 2008 | Nie 2008 | Tak 2009 | Nie 2009 | |
Czy sprzedawca sprzedałby alkohol osobie wyglądającej na niepełnoletnią? |
44% | 56% | 36% | 64% | 17% | 83% |
Czy sprzedawca poprosił o dokument stwierdzający pełnoletniość klienta? | 56% | 44% | 64% | 36% | 83% | 17% |
Czy sprzedawcy są świadomi prawa do kontrolowania dokumentów? | 89% | 11% | 83% | 17% | 89% | 11% |
Uzyskane wyniki, w porównaniu z latami ubiegłymi nie wskazują zmiany w zakresie sprzedaży młodym ludziom wyrobów tytoniowych (porównując wyniki z roku 2008 do roku bieżącego), natomiast wyraźnie poprawiły się w zakresie sprzedaży alkoholu.
Zwiększył się odsetek sprzedawców, którzy przy zakupie alkoholu zażądali od młodych klientów okazania dokumentu tożsamości - świadczy to o wzroście świadomości handlujących, co do posiadanych uprawnień do kontrolowania dokumentów oraz ich odpowiedzialności w zakresie sprzedaży alkoholu nieletnim. Nie można również wykluczyć, że pozytywna tendencja jest również w części wynikiem prowadzonych przez jarosławskie władze samorządowe oraz Komendę Powiatową Policji w Jarosławiu, działań profilaktycznych i kontrolnych. Efektem tych ostatnich było cofnięcie w roku 2008 2 zezwoleń na sprzedaż alkoholu w związku ze stwierdzonym faktem sprzedaży alkoholu osobom nieletnim.
Natomiast, niepokój muszą budzić wyniki badań w zakresie sprzedaży wyrobów tytoniowych nieletnim. Wyraźnie widać, że połowa jarosławskich handlowców nie respektuje obowiązujących uregulowań prawnych w tym zakresie, pomimo faktu, że 78% z nich deklaruje znajomość prawa do żądania dokumentu tożsamości.
Taka postawa powoduje konieczność dalszego podejmowania przez władze samorządowe oraz właściwe służby, działań na rzecz respektowania prawa w tym zakresie.
Wystarczy chwila nieuwagi w sklepie, w autobusie lub pociągu i można stracić portfel z dokumentami lub telefon komórkowy.
Urząd Miasta Jarosławia w ramach programu "Bezpieczny Jarosław" wraz z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji przystąpili do realizacji programu profilaktycznego "Uwaga kieszonkowcy". Program ma na celu uświadomienie mieszkańcom miasta, jak nie dać się okraść.
W dniu 8 września 2009 r. w Urzędzie Miasta Jarosławia, z inicjatywy Burmistrza Miasta, odbyło się spotkanie, na które zaproszono przedstawicieli zarządów Rad Dzielnic z terenu miasta, Komisji Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego Rady Miasta Jarosławia, służb mundurowych odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Celem spotkania było omówienie sytuacji w zakresie bezpieczeństwa publicznego na obszarze naszego miasta.
Spotkanie poprowadził Bogdan Wołoszyn zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia, który na wstępie wprowadził uczestników w zagadnienie dotyczące bezpieczeństwa w mieście, podziękował za trud włożony w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w mieście.
Lesław Strohbach, naczelnik wydziału Bezpieczeństwa Miasta i Zarządzania Kryzysowego UM zaprezentował działania realizowane od początku bieżącego roku w ramach programu „Bezpieczny Jarosław". Poinformował zebranych o działaniach podejmowanych wspólnie z innymi instytucjami oraz o dalszych zamierzeniach w ramach programu.
Wacław Cząstka, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu podkreślił żmudny charakter pracy policji oraz stwierdził, że sukcesem policji jest np. fakt, że od początku roku na terenie Jarosławia nie odnotowano zdarzeń o charakterze przestępczym, które predysponowałyby do umieszczenia na pierwsze strony gazet. Zaznaczył, że stan bezpieczeństwa ulega systematycznej poprawie. Na potwierdzenie swoich słów przedstawił dane statystyczne za rok 2009.
Jednocześnie, zwrócił szczególną uwagę na wykroczenia związane z prowadzeniem pojazdu mechanicznego po spożyciu alkoholu. Zaznaczył, że niepokój budzi fakt, że codziennie zatrzymywany jest co najmniej jeden kierujący pojazdem pod wpływem alkoholu.
Krzysztof Kowal, przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej zaznaczył, że Straż Pożarna oprócz podstawowych obowiązków, aktywnie uczestniczy w życiu publicznym. Udział w pokazach, np.stniczy w pokazach, prelekcjach, których odbiercami nicujący pod wpływem alkoholempierwsze strony gazet. kwestii prelekcjach, których odbiorcami są niejednokrotnie całe rodziny jest istotnym elementem tych działań. Przedstawił informacje nt. ilości zdarzeń, do których wzywane są jednostki straży, oraz dot. udziału funkcjonariuszy w czynnościach kontrolno-rozpoznawczych (np. kontrola budynków socjalnych).
Andrzej Jędrejko komendant Straży Miejskiej zaznaczył, że podlegli mu funkcjonariusze, czuwają nad stanem porządku w mieście, uczestniczą również w licznych przedsięwzięciach o charakterze profilaktycznym np. prowadzą prelekcje i pogadanki w szkołach.
Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele Rady Dzielnicy Nr 1, podziękowali za widoczną poprawę w zakresie zaspakajania potrzeb mieszkańców dzielnicy, zwrócili uwagę na kwestię lepszego oświetlenia niektórych ulic w mieście, co ich zdaniem bezsprzecznie wpłynęłoby na poprawę poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.
Merytoryczny charakter spotkania, przyczynił się do powstania kolejnych pomysłów dot. przedsięwzięć związanych z poprawą poziomu bezpieczeństwa w Jarosławiu.
Spotkanie zakończył Bogdan Wołoszyn zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia, który korzystając z okazji zaprosił zebranych od udziału w ćwiczeniach obrony cywilnej Miasta Jarosławia w dniu 30 września br.
Zakończył się III Ogólnopolski Dzień Odpowiedzialnej Sprzedaży wyrobów tytoniowych, kulminacja XII edycji Programu STOP18! Celem akcji, w której uczestniczy Jarosław i blisko 300 innych samorządów z całej Polski jest zapobieganie dostępowi niepełnoletnich do wyrobów tytoniowych.
Jak wynika z badania Programu STOP18! jedynie 36% sprzedawców przestrzega zakazu sprzedaży papierosów osobom do lat osiemnastu. Przypominamy, że w Jarosławiu w miesiącu czerwcu br przeprowadzono badanie pod hasłem „Tajemniczy Klient". podczas którego badano dostępność młodych ludzi do papierosów, a także wyrobów alkoholowych.
Podczas III Ogólnopolskiego Dnia Odpowiedzialnej Sprzedaży w całej Polsce, również i w Jarosławiu w akcji uczestniczyli Komenda Powiatowa Policji oraz Straż Miejska. Funkcjonariusze odwiedzali punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych i alkoholowych. Sprzedawcy otrzymali ulotki edukacyjne.Od dnia 16 września br. wznowiony został program bezpłatnych porad prawnych dla mieszkańców miasta Jarosławia.
Jest to już 5 rok realizacji programu „Prawo dla Każdego". Porady udzielane są w każdą środę miesiąca w pokoju nr 1 miejskiego ratusza w godzinach 15:30-17:30. Do udziału w programie zaproszono 12 specjalistów z zakresu prawa.
Program ma na celu udzielanie pomocy prawnej osobom, które z różnych przyczyn nie mogą uzyskać niezbędnej pomocy w innym trybie. Prawnicy uczestniczący w programie, służą nieodpłatnie swoją, wiedzą i doświadczeniem mieszkańcom naszego miasta, którzy zwracają się z prośbą o pomoc prawną.
W swoim założeniu program ma również na celu podnoszenie świadomości prawnej mieszkańców oraz ich poczucia bezpieczeństwa.
W roku 2008 udzielono 336 porad prawnych. Najczęściej poruszanymi tematami w trakcie spotkań z prawnikami były sprawy rodzinne, zagadnienia dotyczące: prawa cywilnego, spraw lokalowych, finansowych, zakresu prawa pracy oraz sprawy karne.
Program cieszy się ogromnym powodzeniem, z roku na rok przybywa osób, które korzystają z tej formy pomocy prawnej.
Od miesiąca września 2009 roku władze miasta Jarosławia w ramach programu „Bezpieczny Jarosław", kontynuują realizację programu profilaktycznego pod hasłem „Bezpieczny Internet".
Jest to inicjatywa, mająca na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do Internetu. Jest to także próba zachęcenia dorosłych, rodziców, opiekunów i wychowawców dzieci i młodzieży do udziału w programie i włączenie się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, przypadającego na miesiąc luty. Jest to przedsięwzięcie zyskujące każdego roku coraz większą popularność w Polsce.
Koordynatorem programu „Bezpieczny Internet", wzorem poprzednich lat, jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Przemyślu Filia w Jarosławiu. W programie uczestniczą:
Urząd Miasta Jarosławia (wydz. BiZ i EKF)
Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna
Starostwo Powiatowe
Komenda Powiatowa Policji.
W ramach programu planowane są działania związane z organizacją tematycznych wykładów dla rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży, organizacją konkursów promujących treści dot. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie (dla szkół podstawowych konkurs na plakat, obrazek, dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych konkurs na prezentację multimedialną pod hasłem "Bezpieczny Internet").
Program„Bezpieczny Internet" promują okolicznościowe plakaty oraz materiały informacyjne dla dzieci, rodziców, wychowawców i opiekunów, zawierające podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu przez najmłodszych.
Bliższych informacji nt. programu udzielają: p. Beata Michałuszko (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Przemyślu Filia w Jarosławiu) - nr tel. /016/ 627 12 60), a także pracownicy wydziału Bezpieczeństwa Miasta i Zarządzania Kryzysowego - Urzędu Miasta Jarosławia tel. /016/ 624 87 81.
Kalendarz został przygotowany na rok szkolny 2009/2010 z przeznaczeniem dla uczniów klas III - VI szkół podstawowych w naszym mieście. Treść kalendarzyka ma charakter profilaktyczny - uświadamia młodym ludziom, że każdego miesiąca w trakcie roku szkolnego czyhają na nich przeróżne zagrożenia, których należy unikać.
W październiku 2009 roku władze samorządowe miasta Jarosławia wspólnie z Komendą Powiatową Policji przystąpił do realizacji przedsięwzięcia mającego na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży „Bezpieczna droga do szkoły". Jest ono realizowane w ramach programu „Bezpieczny Jarosław.
Małgorzata Szymczycha - funkcjonariusz Straży Miejskiej wspólnie z Agnieszką Łakotą - funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji prowadzą spotkania z uczniami pierwszych i drugich klas wszystkich szkół podstawowych na terenie miasta.
Głównym celem spotkań jest uświadomienie najmłodszym, niebezpieczeństw związanych z poruszaniem się po drogach i w ich najbliższym otoczeniu. Istotnym elementem omawianym w trakcie spotkań jest podkreślanie konieczności noszenia elementów odblaskowych na odzieży, a więc kwestia znaczenia właściwej widoczności pieszych po zmierzchu. Wszyscy uczniowie z klas I i II otrzymują w trakcie spotkań, pakiety edukacyjne zawierające: ilustrowaną książeczkę, 2 gry planszowe oraz płytę CD zawierającą elektroniczną wersję gry dla najmłodszych .
Organizatorem ćwiczenia był Burmistrz Miasta Jarosławia Andrzej Wyczawski, a bezpośrednimi wykonawcami : kierownik ćwiczeń - sekretarz Jan Biłas i zastępca kierownika ćwiczeń - naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Jan Starost, Lesław Strohbach - naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, członkowie kierownictwa ćwiczeń - Marian Czech i Bartłomiej Zyzański. W ćwiczeniu uczestniczyła kadra kierownicza Urzędu Miasta, kierownicy jednostek podległych Burmistrzowi Miasta Jarosławia, wojsko, policja, straż pożarna.
W trakcie ćwiczenia wykład dotyczący problemów obronnych państwa, województwa i miasta przedstawił starszy oficer Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie, a zarazem wykładowca rzeszowskich uczelni - ppłk dr Paweł Łuczkowski. Problematykę obronności dotyczącą współdziałania wojska z administracją samorządową w zakresie organizacji Akcji Kurierskiej oraz realizacji świadczeń osobistych i rzeczowych dla potrzeb SZRP oficer Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jarosławiu kpt. Krzysztof Kowal.
Część praktyczną ćwiczenia skupiono wokół:
Ostatnim etapem ćwiczeń - zgodnie z przyjętym założeniem - był praktyczny pokaz uruchomienia procedur działań w zakresie zabezpieczenia dostaw wody dla mieszkańców miasta Jarosławia w sytuacji kryzysowej. Po części teoretycznej, którą przedstawił naczelnik BiZ Lesław Strohbach, sprawdzono praktyczne działalnie zespołów PWiK oraz KPPSP w Jarosławiu w zakresie dostarczania wody ze studni awaryjnej przy ul. Strzeleckiego - Cygańska Góra. Pokaz komentarzem opatrzył zastępca prezesa PWiK Aleksander Kozik.
Podsumowując ćwiczenie - kierownik - Sekretarz Miasta Jan Biłas podziękował za przygotowanie ćwiczeń, profesjonalny pokaz, a kończąc podkreślił, że założone cele zostały osiągnięte.
W ramach realizowanego na terenie miasta Jarosławia programu pn. „Bezpieczny Internet", w dniu 27.10.2009 r. w Bursie Międzyszkolnej przy ul. Reymonta, odbyły się zajęcia warsztatowe przeznaczone dla nauczycieli informatyki z jarosławskich szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Zajęcia były prowadzone przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jarosławiu. Pierwszą - prelekcyjną część warsztatów poprowadziły panie Joanna Starzecka i Ewa Raróg, drugą - warsztatową panie Halina Sadowska-Lenar, Alina Gral-Wojnacka, Agata Korzeń i Liliana Blok.
Pomysłodawcą prowadzenia zajęć warsztatowych dla nauczycieli informatyki była pani Beata Michałuszko Kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu Filia w Jarosławiu. W październiku 2008 roku podobne warsztaty zrealizowano dla nauczycieli ze szkół ponadgimnazjalnych, w roku bieżącym dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Głównym celem przeprowadzonych zajęć było zwrócenie uwagi na kwestie negatywnych aspektów Internetu, jakimi są m.in. cyberprzemoc, uzależnienie od Internetu.
W trakcie zajęć warsztatowych, ich uczestnicy (na bazie własnych doświadczeń zawodowych) wypracowywali elementy działań profilaktycznych, możliwe do zastosowania w poszczególnych szkołach, a ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa młodych ludzi w trakcie korzystania z zasobów Internetu.
„Bezpieczny Internet - bezpieczne dzieci" to temat przewodni szkolenia, które miało miejsce w dniu 26 listopada 2009 roku w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury. Jego głównymi odbiorcami byli rodzice uczniów jarosławskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także wszyscy chętni i zainteresowani szkoleniem.
Aby dotrzeć do znacznej grupy rodziców odbyły się dwa spotkania z rodzicami, pierwsze o godz. 16:45, drugie zaś o 18:00. Szkolenia zostały zorganizowane przez wydział Bezpieczeństwa Miasta i Zarządzania Kryzysowego UM Jarosławia przy pomocy wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej oraz dyrekcji jarosławskich placówek oświatowych, w ramach realizacji programu „Bezpieczny Jarosław". Ustalenia dotyczące organizacji spotkań z rodzicami zostały dokonane podczas spotkania przedstawicieli instytucji, współrealizujących program „Bezpieczny Internet" tj. Urzędu Miasta Jarosławia, Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu Filia w Jarosławiu, Starostwa Powiatowego w Jarosławiu, Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej.
Uczestnicy spotkania uznali, że dla zwiększenia skuteczności działań, podejmowanych w ramach programu „Bezpieczny Internet", niezbędnym staje się szersze włączenie w realizowane przedsięwzięcia - rodziców dzieci i młodzieży jarosławskich szkół. Temu celowi mają służyć organizowane szkolenia.
Szkolenie poprowadziła p. Anna Staszewska - psycholog społeczny, trener Centrum Edukacyjnego Fundacji Kidprotect.pl. Pani psycholog podczas spotkań z rodzicami przybliżyła zagadnienia dot. zagrożeń, na jakie narażone są dzieci w wirtualnym świecie, jak tym zagrożeniom można zapobiegać i jak reagować w sytuacji wystąpienia zagrożenia. Prelekcja wzbogacona była prezentacją multimedialną.
Wszyscy uczestnicy szkolenia po jego zakończeniu otrzymali poradnik dla rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży - bezpiecznego korzystania z Internetu.
Rozpoczął się cykl szkoleń, z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, przeznaczonych dla uczniów jarosławskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Pierwsze szkolenie miało miejsce w dniu 25 listopada 2009 r. w Szkole Podstawowej nr 7, ostatnie miało miejsce 10 grudnia 2009 r. w Szkole Podstawowej Nr 6. Cykl szkoleń będzie realizowany w okresie listopad - grudzień 2009 r. w ramach zadań programu „Bezpieczny Jarosław". Zajęcia poprowadzą osoby, zajmujące się zawodowo ratowaniem życia i zdrowia, stąd też położony zostanie szczególny nacisk na ich praktyczny charakter, pozwalający na nabycie przez uczestników szkolenia umiejętności prawidłowego zachowania się w realnych sytuacjach, w których zagrożone jest ludzkie życie i zdrowie.
Finałowym etapem realizowanego przedsięwzięcia będzie organizacja na przełomie maja i czerwca 2010 r. międzyszkolnego konkursu z zakresu znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy.
Folder w formie informatora "Zima w mieście" został przygotowany przez pracowników wydziału Bezpieczeństwa Miasta i Zarządzania Kryzysowego UM Jarosławia, wpisany w ramy programu "Bezpieczny Jarosław". Zawiera zestawienie telefonów alarmowych, wskazuje miejsca, do których można kierować osoby potrzebujące schronienia i gorącego posiłku, zawiera procedurę postępowania z osobami bezdomnymi, a także informacje na temat zagrożeń zdrowia i życia czyhających na nas w okresie późnej jesieni i zimy. Folder ma również uświadomić i przypomnieć o obowiązkach właścicieli posesji czyli właściwym utrzymaniu porządku w okresie zimowym.
W dniu 10 grudnia 2009 r. w sali narad Urzędu Miasta Jarosławia odbyło się spotkanie członków Rady Programowej „Bezpieczny Jarosław", przedstawicieli Rad Dzielnic, oraz służb mundurowych: Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, którego celem było omówienie stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w Jarosławiu w roku 2009.
Spotkaniu przewodniczył Zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia - Bogdan Wołoszyn.
Naczelnik wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jarosławia - Lesław Strohbach, omówił przedsięwzięcia realizowane na przestrzeni 2009 roku w ramach lokalnego programu „Bezpieczny Jarosław".
Przedstawiciele służb mundurowych, zapoznali uczestników spotkania z zadaniami realizowanymi przez poszczególne formacje na przestrzeni br. w ramach statusowego zakresu obowiązków. Janusz Dymek - Komendant KPP, przekazał informację o stanie bezpieczeństwa miasta, prezentując statystykę KP Policji w Jarosławiu dot. zdarzeń przestępczych i wykroczeń. Przedstawione informacje wskazują na znaczną poprawę bezpieczeństwa publicznego w stosunku do roku ubiegłego.
Piotr Biały - Komendant KP Państwowej Straży Pożarnej, informował o działaniach podejmowanych przez Straż Pożarną, tym czynnościach kontrolnych np. budynków socjalnych, kontroli zbiorników ppoż., stacji paliw w ciągu drogi krajowej Nr 4, w kierunku granicy państwa w Korczowej (w związku z organizacją Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Straż pożarna odnotowała w sezonie grzewczym w br. - 18 przypadków zatrucia czadem. Komendant podkreślił, że ogromnym problemem jest brak właściwej wentylacji pomieszczeń, szczególnie w starych budynkach, oraz potęgowanie zagrożeń w związku z wymianą starej stolarki okiennej na nową, bardziej szczelną. Problemem są także piece gazowe często wyeksploatowane i niewłaściwie usytuowane. Podkreślił wagę prowadzenia działań profilaktycznych wśród użytkowników urządzeń grzewczych, podkreślających potencjalne zagrożenia związane z ich niewłaściwą eksploatacją.
Głos zabrali również przedstawiciele Rad Dzielnic wskazując na zagrożenia związane z niedostatecznym oświetleniem jarosławskich ulic i osiedli, a przede wszystkim miejsc uczęszczanych przez dzieci i młodzież.
Członek Komisji Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego Rady Miasta Jarosławia p. A. Pieszko, poruszył kwestię komunikacji przy ulicy Żeromskiego szczególnie w godzinach 8, 12, 16. Zwrócił uwagę na niewystarczającą ilość miejsc parkingowych.
Głos w dyskusji zabrał też pan Edward Guziewicz, twórca programu „Bezpieczny Jarosław", który w swoim wystąpieniu poruszył zagadnienia dotyczące planu przedsięwzięć dla programu BJ, wspomniał o spotkaniu ze starostą Powiatu Jarosławskiego w kwestii współpracy przy realizacji programu BJ, a także omówił najważniejsze zagrożenia dotyczące mieszkańców miasta. Wypowiedź p. Guziewicza uzupełnił p. Jaśkiewicz naczelnik wydziału Zarządzania Kryzysowego, Obrony Ludności i Spraw Obronnych w Starostwie Powiatowym podkreślając pozytywy wspólnych działań Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego w ramach realizacji programu BJ. Stwierdził, że dla tej współpracy niezbędne jest wskazanie konkretnych celów oraz środków na ich realizację.
O pozytywnych działaniach wpływających na bezpieczeństwo w mieście w kwestii ochrony i promocji zdrowia poinformowała zebranych p. Elżbieta Raczyńska - przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jarosławiu.
Na zakończenie spotkania, Zastępca Burmistrza Miasta - B. Wołoszyn, podziękował wszystkim jego uczestnikom za działania podejmowane na przestrzeni br. w zakresie bezpieczeństwa mieszkańców, oraz życzył skutecznego minimalizowania zagrożeń w roku 2010.
Zbliża się okres świąteczno-noworoczny, w placówkach handlowych, czy to większych, czy mniejszych pojawia się więcej klientów, a wraz z nimi pojawiają się tzw. "łowcy portfeli". W kierunku potencjalnych ofiar świątecznych zakupów skierowany został list otwarty Burmistrza Miasta Jarosławia przypominający mieszkańcom (klientom, jak też handlowcom) o konieczności zachowania szczególnej ostrożności podczas zakupów i zachowaniu bezpieczeństwa na drodze.
List otwarty wraz z plakatem "Uwaga kieszonkowcy" trafił do jarosławskich sklepów.
Akcja realizowana jest przez Straż Miejską w Jarosławiu oraz wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM Jarosławia w ramach programu „Bezpieczny Jarosław".
Zagrożenia związane ze sprzedażą nieletnim oraz używaniem przez nich sztucznych ogni oraz wyrobów pirotechnicznych, nasilające się szczególnie w okresie Świat Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku, spowodowało konieczność kontynuowania na terenie miasta Jarosławia akcji pn. "Sztuczne ognie - Bezpieczne Święta 2009"
Akcja jest adresowana w szczególności do osób handlujących wyrobami pirotechnicznymi oraz najczęstszych użytkowników; dzieci i młodzieży. Jej celem jest zarówno ograniczenie przypadków sprzedaży wyrobów pirotechnicznych dzieciom, jak też zmniejszenie liczby wypadków (związanych z używaniem tych wyrobów) wśród najmłodszych.
Aby osiągnąć założony cel Straż Miejska wspólnie z wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego opracowała informację dot. warunków sprzedaży materiałów pirotechnicznych nieletnim oraz kar przewidzianych za sprzedaż materiałów pirotechnicznych niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (art. 37 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi /.../ - Dz.U.Nr 67 poz. 679 z 2001 r.). Informacja ta zostanie upowszechniona w środowisku jarosławskich handlowców w m-cu grudniu 2009 r.
W ramach akcji funkcjonariusze Straży Miejskiej, w m-cu grudniu rozpoczęli prelekcje dla uczniów jarosławskich szkół podstawowych (Nr 5, 11), poświęcone zagadnieniom bezpiecznego używania środków pirotechnicznych. Akcja profilaktyczna została podjęta pomimo faktu, że w treści obowiązujących przepisów prawnych funkcjonuje zakaz sprzedaży wyrobów pirotechnicznych osobom, które nie ukończyły 18 roku życia. Jak pokazuje jednak życie, nieletni wchodzą nagminnie w posiadanie tego typu materiałów i corocznie, szczególnie w okresie świat Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku dochodzi do licznych przypadków oparzeń, lżejszych lub cięższych uszkodzeń ciała wśród najmłodszych.
W trakcie spotkań z dziećmi zaprezentowane zostaną najbardziej rozpowszechnione materiały pirotechniczne oraz omówione zasady bezpiecznego ich używania, w oparciu o dotychczasowe doświadczenia oraz obowiązujące w tym zakresie uregulowania prawne. Przedstawiciele SM przedstawią również kompetencje strażników miejskich oraz funkcjonariuszy policji w przypadkach stwierdzenia sprzedaży materiałów pirotechnicznych nieletnim oraz w sytuacjach używania przez nieletnich środków pirotechnicznych w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu.
Głównym celem spotkań z dziećmi jest nauka podstawowych zasad bezpieczeństwa, poprzez uświadomienie najmłodszym skali zagrożeń, jakie niesie za sobą zabawa wyrobami pirotechnicznymi oraz niebezpieczeństw mogących wystąpić podczas niewłaściwego obchodzenia się z nimi.
Pozwoli to na stopniowe kształtowanie wśród dzieci poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne, jak również bezpieczeństwo kolegów i koleżanek.