Jego celem jest niesienie pomocy prawnej mieszkańcom miasta Jarosławia.
Uczestniczący w programie prawnicy, w każdą środę tygodnia od godz. 15.30 udzielają w pomieszczeniach Ratusza bezpłatnych porad prawnych wszystkim zgłaszającym się osobom. O dużym zainteresowaniu przedsięwzięciem świadczy liczba mieszkańców korzystających z tej formy pomocy. W roku 2013 prawnicy udzielili pomocy prawnej łącznie 280 osobom.
8 stycznia 2014 r. o godz. 15.30 w Ratuszu, pok. nr 1, rozpoczyna się kolejna edycja programu, do udziału w którym serdecznie zaprasza Burmistrz Miasta Jarosławia.
W dniu 6 lutego br. w Parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu miało miejsce spotkanie z mieszkańcami w ramach programu „Jestem widoczny - jestem bezpieczny", którego celem jest propagowanie znaczenia elementów odblaskowych dla bezpieczeństwa pieszych.
Przedstawiciele wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jarosławia wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu, przedstawili zebranym zagrożenia związane z niedostateczną widocznością pieszych w ruchu drogowym po zmroku, oraz znaczenie noszenia elementów odblaskowych na odzieży.
Na zakończenie spotkania wszyscy jego uczestnicy otrzymali elementy odblaskowe.
O znaczeniu elementów odblaskowych i bezpieczeństwie jakie zapewniają pieszym przekonuje się coraz więcej osób. Wiedza na ten temat pogłębiana jest również dzięki akcji "Jestem widoczny - jestem bezpieczny", realizowanej w ramach programu Bezpieczny Jarosław. 10 lutego elementy odblaskowe promowane były wśród członków Akademii Trzeciego Wieku.
Spotkanie ze słuchaczami Akademii Trzeciego Wieku to nie pierwsze tego typu wydarzenie promujące elementy odblaskowe wśród osób starszych. Akcja zainicjowana została jeszcze w ubiegłym roku, wówczas spotkania odbywały się w wybranych kościołach parafialnych.
- Zależy nam bardzo na podniesieniu świadomości wśród seniorów o prawidłowym korzystaniu z dróg oraz podkreśleniu roli odblasków, jako niezbędnych elementów pieszych uczestników ruchu drogowego - mówi burmistrz Andrzej Wyczawski.
10 lutego podczas spotkania w Centrum Kultury i Promocji o istocie elementów odblaskowych dla bezpieczeństwa przekonali się członkowie Akademii Trzeciego Wieku. Przedstawiciel Urzędu Miasta oraz funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji przedstawili zebranym zagrożenia związane z niedostateczną widocznością pieszych poruszających się po chodnikach i drogach, w szczególności po zmroku. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali z rąk członków Jednostki Strzeleckiej nr 2025, wspierającej przedsięwzięcie, elementy odblaskowe sfinansowane ze środków programu „Bezpieczny Jarosław".
W dniu 24 lutego br. w sali narad Urzędu Miasta Jarosławia odbyło się posiedzenie Rady Programowej „Bezpieczny Jarosław". Tematem spotkania była ocena stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w naszym mieście na przestrzeni 2013 r.
W spotkaniu uczestniczyli- Bogdan Wołoszyn - zastępca burmistrza, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Sanepidu. Na spotkanie zaproszeni zostali również przewodniczący rad dzielnic z terenu miasta Jarosławia.
Spotkanie poprowadził Przewodniczący Rady Programowej BJ Andrzej Pieszko, który w krótkim wystąpieniu przywitał zebranych, przedstawił program obrad i dokonał syntetycznego podsumowania działań podejmowanych w ramach programu BJ w roku 2013.
Następnie, głos zabrał zastępca burmistrza miasta Bogdan Wołoszyn , który podziękował zebranym za dotychczasowe działania i poruszył kwestię stanu bezpieczeństwa w Jarosławiu. W tej kwestii burmistrz Wołoszyn odniósł się do wyników przeprowadzonych w ubiegłym roku badań ankietowych dot. poczucia bezpieczeństwa mieszkańców miasta, zgodnie z którymi jest ono na dość wysokim poziomie. Jak jednak zaznaczył, należy kontynuować i podejmować kolejne działania, mające na celu jego dalszy wzrost. Podkreślił również, że w tych samych badaniach 85 % respondentów opowiedziało się za kontynuacją programu „Bezpieczny Jarosław".
W dalszej części spotkania głos zabrali; naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jarosławia, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Jarosławiu, przedstawiciel Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, Komendant Straży Miejskiej, którzy przedstawili informacje dot. działań podejmowanych na przestrzeni 2013 roku, oraz sytuacji w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Jarosławia.
Głos w dyskusji wzięli również, przewodniczący rady dzielnicy nr 4, który poruszył kwestię bezpieczeństwa na jej terenie oraz członek Rady Programowej, który odniósł się do kwestii aktywnego udziału w pracach rady części jej członków oraz współpracy z różnymi instytucjami w ramach realizacji przedsięwzięć programu BJ.
Po dyskusji, która stanowiła ostatni punkt programu posiedzenia, przewodniczący Rady Programowej zakończył spotkanie.
W ciągu kilku godzin z bezpłatnych badań medycznych skorzystało ponad 420 osób. W pakiecie znajdowało się badanie słuchu, stóp, poziomu glukozy we krwi, czy ciśnienia tętniczego. Na rynku stanął również mobilny punkt poboru krwi. Tym razem dodatkowo zachęcaliśmy osoby w wieku 18-50 lat do rejestracji w Centralnym Rejestrze Dawców Szpiku. Wymagało to zaledwie pobrania próbki krwi na badanie zgodności antygenów HLA. Wszystkich zainteresowanych badaniami medycznymi zapraszamy na ul. Grodzką i rynek za miesiąc, 3 czerwca.
„Ulica zdrowia" to nie pierwsze tego typu przedsięwzięcie realizowane w ramach programu „Bezpieczny Jarosław". W ubiegłym roku była to akcja pn. „Słuchobus". Wówczas podczas sześciu spotkać z bezpłatnych badać skorzystało łącznie kilkaset osób.12 maja na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury grupa teatralna Plaster zaprezentowała spektakl, którego tematem było zjawisko przemocy w środowisku dorastającej młodzieży szkolnej. Wydarzenie zorganizowano w ramach programu „Bezpieczny Jarosław" i uczestniczyło w nim około 1000 uczniów szkół gimnazjalnych.
„Pif, Paf jesteś trup", to sztuka napisanej przez Williama Mastrosimone po wydarzeniach w amerykańskich szkołach (Jonesboro, Columbine), w których uczniowie zamordowali strzałami z broni maszynowej wielu swoich kolegów ze szkoły. Przedstawienie to stało się symbolem walki z agresją na wszystkich amerykańskich uczelniach. Sztuka zagrana w USA w ponad 20 tys. szkół daje do myślenia i w bardzo inteligentny sposób podsuwa pytania, których nikt wcześniej zadać nie chciał.
Wystawienia sztuki podjęli się młodzi artyści z grupy teatralnej Plaster. Wyreżyserowane przez Pawła Srokę przedstawienie mieli okazję obejrzeć uczniowie jarosławskich szkół gimnazjalnych. Widowisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Spektakl został zaprezentowany w trakcie trzech seansów i za każdym razem sala wypełniona była po brzegi.
12 maja w jarosławskich przedszkolach rozpoczęły się spotkania strażaków z najmłodszymi mieszkańcami naszego miasta. Dzięki przedsięwzięciu dzieci dowiedzą się nie tylko jak wygląda praca strażaka, a przede wszystkim jak zachować się, gdy są one świadkiem wypadku lub pożaru.
Od poniedziałku w miejskich przedszkolach odbywają się spotkania strażaków w dziećmi. To cykliczne przedsięwzięcie realizowane przez Urząd Miasta Jarosławia oraz KP Państwowej Straży Pożarnej w ramach programu „Bezpieczny Jarosław". Spotkania potrwają do środy, 28 maja.
Celem przedsięwzięcia jest zaprezentowanie przedszkolakom występujących w ich otoczeniu zagrożeń, zapoznanie z właściwym sposobem postępowania w razie ich wystąpienia, popularyzacja numerów alarmowych oraz przedstawianie trudnej i odpowiedzialnej pracy strażaków. Najmłodsi będą mieli również okazję zobaczyć sprzęt strażacki, a każdy z nich otrzyma tematyczne książeczki-kolorowanki i słodycze.
W każdy pierwszy wtorek miesiąca, począwszy od 1 kwietnia, w naszym mieście odbywa się akcja pn. „Ulica zdrowia". W ramach przedsięwzięcia mieszkańcy Jarosławia oraz okolic mogą skorzystać z bezpłatnych badań medycznych m.in. badania słuchu, ciśnienia krwi, poziomu glukozy we krwi, badania stóp. Zorganizowany jest również pobór krwi. Z ostatniej akcji badań skorzystało prawie 300 osób.
Kolejne badania na ul. Grodzkiej oraz na Rynku: 1 lipca, 5 sierpnia, 2 września, 7 października 2014 r. w godzinach 9:00 - 13:00. Już teraz serdecznie zapraszamy.Od 2007 r. Urząd Miasta Jarosławia realizuje program „Pierwsza pomoc - ratownicy są wśród nas" skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalistów. 12 czerwca w ramach przedsięwzięcia na jarosławskim rynku został zorganizowany międzyszkolny turniej wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
W zawodach wystartowało 13 trzyosobowych drużyn w dwóch kategoriach wiekowych. 7 ekip reprezentowało szkoły podstawowe, natomiast 6 gimnazjalne. Turniej rozpoczął się już 30 maja br. sprawdzianem testowym w sali narad Urzędu Miasta, a część praktyczna miała miejsce 12 czerwca na rynku. Tam zawodnicy musieli się zmierzyć z trzema zainscenizowanymi sytuacjami wymagającymi udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym osobom. W roli pozorantów („ofiar" nieszczęśliwych wypadków) wcielili się członkowie Jednostki Strzeleckiej „Strzelec". O zwycięstwie decydowała łączna suma punktów uzyskanych na teście oraz w trakcie zawodów praktycznych. Dla wyłonienia najlepszych w kategorii szkół podstawowych konieczne było przeprowadzenie dogrywki. Ostatecznie, zwycięzcami turnieju w kategorii „szkoły podstawowe" zostały ex-aequo Szkoła Podstawowa Nr 4 i Szkoła Podstawowa Nr 11. II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 10, III miejsca nie przyznano.
W kategorii „gimnazja" I miejsce zdobyła drużyna Publicznego Gimnazjum Nr 1, II miejsce zajęły ex-aequo drużyna z Publicznego Gimnazjum Nr 4 i Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek, III miejsca również nie przyznano.
W imieniu burmistrza Andrzeja Wyczawskiego, zwycięzcom turnieju atrakcyjne nagrody rzeczowe wręczyli sekretarz miasta Jan Biłas oraz Lesław Strohbach - naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Niespodzianką dla zwycięskich drużyn była specjalna nagroda ufundowana przez Aeroklub Ziemi Jarosławskiej. Certyfikaty upoważniające do darmowych przelotów szybowcem wręczył prezes AZJ, Zenon Wajda.
Klasyfikacja
W kategorii „szkoły podstawowe"
I miejsce ex-aequo: Szkoła Podstawowa Nr 4 w Jarosławiu (skład: Aleksandra Wydrzyńska, Oliwia Bukowy, Mateusz Ryska , rezerwowy Marcelin Tutka. Opieka : Panie Aneta Kisiel i Marzena Polaszek) oraz Szkoła Podstawowa Nr 11 w Jarosławiu (skład: Klaudia Kornakiewicz, Oliwia Wywrót, Wiktoria Smorąg. Opieka : Pan Marek Ataman).
II miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 10 w Jarosławiu (skład: Julia Krysiak, Joanna Gilowska, Dominika Zabłocka. Opieka: Pani Natasza Mokrzycka).
W kategorii „szkoły gimnazjalne"
I miejsce - Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Jarosławiu (skład: Marta Figiela, Sławomir Turczyn, Kamil Kołodziej. Opieka: Pani Jadwiga Poliszak).
II miejsce ex-aequo: Publiczne Gimnazjum Nr 4 (skład: Paulina Szwajczak, Jolanta Krupa, Gabriela Wyszyńska. Opieka: Pan Jan Pacuła) oraz Prywatne Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu (skład: Aleksandra Gilarska, Aleksandra Gołąb, Anna Matrejek. Opieka: siostra Jolanta Zakrzewska).
Współorganizatorami przedsięwzięcia byli: Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu - Pogotowie Ratunkowe, Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu.
W związku z tym funkcjonariusze Straży Miejskiej i Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu w ramach programu „Bezpieczne Wakacje 2014", zintensyfikują działania w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom oraz zapewnienia młodym ludziom bezpiecznego wypoczynku w okresie wakacji w naszym mieście.
W celu omówienia niezbędnych przedsięwzięć i koordynacji działań w okresie wakacyjnym, w dniu 10 czerwca br. w gabinecie burmistrza miasta Andrzeja Wyczawskiego odbyło się spotkanie poświęcone temu zagadnieniu.W spotkaniu, uczestniczyli przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Miejskiego Ośrodka Kultury, Komendy Powiatowej Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, wydziałów Edukacji i Kultury Fizycznej oraz Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jarosławia.
W jego trakcie omówione zostały wszystkie kwestie związane z organizacją czasu wolnego dla najmłodszych oraz zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży spędzającym tegoroczne wakacje w Jarosławiu.
Program „Bezpieczne Wakacje 2014", promuje okolicznościowy plakat.
Ponieważ gry stanowią ważny składnik skomputeryzowanego świata, będąc istotnym elementem codziennego życia milionów dzieci - celem konferencji było ukazanie pozytywnego i negatywnego wpływu gier komputerowych na dziecko. Adresatami konferencji, na którą składała się część wykładowa oraz laboratoryjna, byli z jednej strony rodzice, z drugiej zaś dzieci w wieku 8-14 lat. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem honorowym przez Burmistrza Miasta Jarosławia oraz Starostę Jarosławskiego. Spotkanie z rodzicami i dziećmi zainaugurował wykład „Pozytywny wpływ gier na rozwój dziecka" autorstwa dra inż. Lucjana Pelca, opiekuna Studenckiego Koła Naukowego Informatyków funkcjonującego w Instytucie Inżynierii Technicznej Uczelni. Z przygotowanym referatem wystąpiła także Magdalena Pizun, prezes Studenckiego Koła Naukowego Informatyków.
Rodzicie zostali zapoznani z oprogramowaniem monitorującym aktywność dziecka - użytkownika komputera i zapewniającym skuteczną ochronę przed zagrożeniami z sieci, jak Norton Family. Ponadto dowiedzieli się, jak skutecznie kontrolować czas spędzany przez dzieci przy komputerze, dbając jednocześnie o ich bezpieczeństwo za pomocą funkcji kontrola rodzicielska w systemie Windows 7. Podczas sesji laboratoryjnej przeznaczonej dla najmłodszych, studenci zaprezentowali różnorodne rodzaje gier. Dodatkową atrakcją było wizualne narzędzie Baltie - program, który w łatwy sposób wprowadza dzieci i dorosłych w świat programowania, łącząc klasyczne programowanie ze współczesnym środowiskiem graficznym.
Badanie ankietowe pn. „Tajemniczy klient" dot. zjawiska sprzedaży napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych osobom młodocianym przeprowadzone zostało w Jarosławiu już po raz ósmy. Jest elementem Ogólnopolskiego Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży - STOP 18, który w naszym mieście został poszerzony o problematykę sprzedaży napojów alkoholowych nieletnim.
Ankieterami byli pełnoletni uczniowie jarosławskich szkół ponadgimnazjalnych tj. Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących.
W trakcie realizacji przedsięwzięcia, ankietujący wraz z towarzyszącymi im pracownikami UM - sprawdzali, w jaki sposób jarosławscy sprzedawcy respektują obowiązujące przepisy prawne dot. sprzedaży alkoholu i papierosów osobom niepełnoletnim
Uczniowie, których wygląd powinien wzbudzać wątpliwość sprzedawców, co do ich wieku, w odwiedzanych sklepach podejmowali próby zakupu napojów alkoholowych i papierosów.
Wyniki badań dot. dostępności młodych ludzi do alkoholu
Ankietujący odwiedzili łącznie 48 punktów handlowych i gastronomicznych zajmujących się sprzedażą wyrobów alkoholowych. W 31 przypadkach (65%) sprzedający odmówili sprzedaży napojów alkoholowych młodym klientom, prosząc o okazanie dokumentu potwierdzającego ich pełnoletność, natomiast w 17 przypadkach (35%), młodzi ankieterzy nie mieli większego problemu z zakupem alkoholu.
Wyniki badań dot. dostępności młodych ludzi do papierosów
Ankieterzy dokonali próby zakupu papierosów w 40 punktach handlowych. W 31 z nich (75%) spotkali się z odmową sprzedaży, natomiast w 10 (25%) handlowcy bez problemu dokonaliby sprzedaży wyrobów tytoniowych.
W zakresie możliwości zakupu przez młodych ludzi napojów alkoholowych, uzyskane w br. wyniki badania są nieco gorsze od tych z roku ubiegłego gdzie w 69% placówek handlowych odmówiono sprzedaży alkoholu osobom, których wygląd powinien wzbudzić wątpliwości sprzedawców co do ich wieku (w br. w 65%).
Natomiast, pozytywna tendencja wystąpiła w zakresie sprzedaży papierosów nieletnim. W roku ubiegłym 53% jarosławskich sprzedawców odmówiła sprzedaży papierosów osobom wyglądającym na nieletnie (w br. 75%).
Niestety, w dalszym ciągu zbyt duża liczba jarosławskich handlowców nie respektuje obowiązujących przepisów prawa w tym zakresie, pomimo faktu że prawie 100% z nich jest świadomych prawa do żądania dokumentów od klientów, których wygląd budzi wątpliwości co do ich pełnoletności.
Wyniki Badania „Tajemniczy Klient" - 24.06.2014
|
|
2014 r. |
Alkohol |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
48 punktów |
|
|
|||
|
|
tak |
nie |
% tak |
%nie |
|
Czy sprzedawca sprzedałby napoje alkoholowe osobie wyglądające na niepełnoletnią? |
17 |
31 |
35% |
65% |
||
Czy sprzedawca poprosił o dokument stwierdzający pełnoletność? |
32 |
16 |
67% |
33% |
||
Czy sprzedawcy są świadomi prawa do kontrolowania dokumentów? |
47 |
1 |
99% |
<1% |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2014 r. |
Papierosy |
|
|
|
|
40 punktów |
|
|
|
|
|
|
|
tak |
nie |
% tak |
%nie |
|
Czy sprzedawca sprzedałby papierosy osobie wyglądające na niepełnoletnią? |
10 |
30 |
25% |
75% |
||
Czy sprzedawca poprosił o dokument stwierdzający pełnoletność? |
32 |
8 |
69% |
20% |
||
Czy sprzedawcy są świadomi prawa do kontrolowania dokumentów? |
39 |
1 |
99% |
<1% |
W dniu 28 czerwca br. w trakcie obchodzonych „Dni Jarosławia" na jarosławskim rynku zorganizowano szereg interesujących konkursów w ramach programu „Prowadzę - jestem trzeźwy".
Zarówno dorośli jak też najmłodsi mieli możliwość wykazania się na rowerowym torze przeszkód, w jeździe slalomem taczkami w alkogoglach. Dorośli brali udział w rodzinnej konkurencji - wymiana koła w samochodzie.
Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe, ufundowane przez Burmistrza Miasta Jarosławia oraz właścicieli składów Budowlanych „Mrówka" w Jarosławiu.
Wszyscy młodociani uczestnicy zmagań konkursowych mieli możliwość wzięcia udziału w losowaniu głównej nagrody - roweru BMX, ufundowanej przez właścicieli składów Budowlanych „Mrówka" w Jarosławiu.
Nagrodę wylosował Dawid Lewkowicz.
Pojazdy do prezentowanych pokazów wraz profesjonalną obsługą, udostępnił właściciel szkoły nauki jazdy „Wiraż" pan Wacław Ochota.
W trakcie imprezy, jej uczestnicy otrzymali odblaskowe kamizelki.
Przedsięwzięcie, realizowane przez Urząd Miasta Jarosławia - Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wspólnie z Centrum Kultury i Promocji stanowi jeden z istotnych elementów profilaktyki w ramach programu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego pn."Bezpieczny Jarosław".
1 lipca, już po raz czwarty w tym roku odbyła się akcja pn. „Ulica zdrowia", dzięki której mieszkańcy naszego miasta mogli skorzystać z szeregu bezpłatnych badań medycznych. Przedsięwzięcie zorganizowane jest w ramach programu „Bezpieczny Jarosław". Następne badania już 5 sierpnia.
W każdy pierwszy wtorek miesiąca, począwszy od 1 kwietnia, w naszym mieście odbywa się akcja pn. „Ulica zdrowia". W ramach przedsięwzięcia mieszkańcy Jarosławia oraz okolic mogą skorzystać z bezpłatnych badań medycznych m.in. badania słuchu, ciśnienia krwi, poziomu glukozy we krwi, badania stóp. Zorganizowany jest również pobór krwi. Z ostatniej akcji badań skorzystały 333 osoby. Kolejne badania na ul. Grodzkiej oraz na Rynku: 5 sierpnia, 2 września, 7 października 2014 r. w godzinach 9:00 - 13:00. Serdecznie zapraszamy.
Burmistrz Miasta Jarosławia zachęca wszystkich do skorzystania z trwającej akcji „Szklanka wody w upalny dzień", prowadzonej w ramach programu „Bezpieczny Jarosław". Na ul. Grodzkiej wczoraj (16 lipca) został rozstawiony namiot, pod którym w godz. 10.00-12.00 każdy spragniony przechodzień może ochłodzić się szklanką wody oraz zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi.
Akcja będzie realizowana w okresach gdy temperatura powietrza w trzech kolejnych dniach przekroczy 30oC. Przedsięwzięcie koordynuje Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. W akcję włączyli się: Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu oraz Związek Strzelecki „STRZELEC" w Jarosławiu.
5 sierpnia na ulicy Grodzkiej oraz na Rynku już po raz piąty odbyła się akcja „Ulica zdrowia". Po raz pierwszy - oprócz standardowego pakietu - prowadzone były badania okulistyczne oraz cytologiczne. Bezpłatne badania medyczne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, skorzystało z nich w sumie 657 osób.
Program „Ulica zdrowia" co miesiąc od 1 kwietnia br. oferuje pakiet bezpłatnych badań medycznych skierowanych do wszystkich, nie tylko mieszkańców miasta.
Poza standardowymi badaniami: słuchu, stóp, poziomu glukozy we krwi oraz ciśnienia tętniczego krwi, była możliwość skorzystania z badań okulistycznych i cytologicznych. W przedsięwzięciu pierwszy raz wzięło udział Stowarzyszenie AMD z Warszawy, którego przedstawiciele za pomocą najnowszej cyfrowej aparatury do badań okulistycznych, wykonywali zdjęcie kolorowe dna oka pozwalające wykryć groźne dla widzenia choroby oczu, zmiany cukrzycowe itp.
Dodatkowo w tym dniu, na jarosławskim rynku pojawił się nie tylko Mobilny Punkt Poboru Krwi, ale dzięki wsparciu Fundacji „SOS Życie" z Mielca, po raz pierwszy CYTOMAMMOBUS, w którym do 8 sierpnia z bezpłatnych badań cytologicznych mogły skorzystać kobiety w wieku 25-59 lat.
Z sierpniowej akcji „Ulica zdrowia" skorzystała rekordowa liczba osób, w sumie 657. Dodatkowo oddano aż 16 litrów krwi. Od kwietnia w ramach przedsięwzięcia przebadało się ponad 2000 osób. Kolejne bezpłatne badania w ramach „Ulicy zdrowia" - 2 września i 7 października.
Jarosław włączył się w Pilotażowy Program Wykrywania Wirusowego Zakażenia Wątroby Typu C. Skierowany jest on do mieszkańców Jarosławia w wieku od 18 do 69 lat. Do końca 2014 r. mogą oni skorzystać z bezpłatnych badań diagnostycznych, które pozwolą wykryć chorobę.
Programem bezpłatnych badań zostanie objętych ok. 1000 mieszkańców. Adresatami programu są osoby w wieku 18-69 lat, ze szczególnym uwzględnieniem tych, których można zaliczyć do grupy podwyższonego ryzyka zakażenia WZW C tj. osób:
Badania diagnostyczne pozwalające wykryć chorobę można wykonać w dwóch przychodniach NZOZ Laboratorium Diagnostyki Medycznej „Lambda" s.c. w Jarosławiu:
1. przy ul. Słowackiego 17
od poniedziałku do piątku
w godz. od 7.30 do 11.00
w poniedziałki dodatkowo od 15 do 18.00
w soboty poza okresem wakacyjnym w godz. od 7.00 do 11.00
2. przy ul. Siemińskiego 7
od poniedziałku do piątku
w godz. od 7.30 do 10.00.
Badanie polega na jednorazowym pobraniu krwi, wynik jest dostępny w tym samym dniu. Wczesne wykrycie choroby to szansa na wyleczenie.
2 września, już po raz szósty w tym roku, można było skorzystać z bezpłatnych badań medycznych w ramach akcji „Ulica zdrowia". Program co miesiąc od 1 kwietnia br. oferuje standardowy pakiet skierowany do wszystkich zainteresowanych, nie tylko mieszkańców miasta. Badania wykonywane były w godz. 10.00-13.00 na ul. Grodzkiej, a na rynku tradycyjnie pojawił się Mobilny Punkt Poboru Krwi. W standardowym pakiecie znajdowały się badania słuchu, stóp, poziomu glukozy we krwi, ciśnienia tętniczego, oraz badania diagnostyczne krwi, które pozwolą wykryć Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C (w związku z przystąpieniem do Pilotażowego Programu Wykrywania Zakażeń Wątroby typu C).
Łącznie z badań tym razem skorzystało 467 osób.
Przed nami jeszcze jeden termin przedsięwzięcia „Ulica zdrowia" - 7 października. Do tej pory z bezpłatnych badań skorzystało już ponad 2 tys. osób, a największym zainteresowaniem cieszyły się te, przeprowadzone w sierpniu (657 osób).
Zachęcamy do bezpłatnego kontrolowania stanu zdrowia i odwiedzenia punktów „Ulicy zdrowia" na ul. Grodzkiej i rynku. Specjaliści czekają jeszcze w październiku! Akcja jest częścią programu „Bezpieczny Jarosław" prowadzonego przez Urząd Miasta.
Pierwsze spotkanie funkcjonariuszy policji z uczniami klas 0-III odbyło się w Zespole Szkół im. Jana Pawła II ul. Traugutta 15 w Jarosławiu.
W trakcie spotkania dzieciom zostały rozdane elementy odblaskowe, plany lekcji oraz słodycze.
W tym okresie zaproszonych specjalistów medycznych i lekarzy odwiedziło ogółem prawie 3000 osób.
Należy podkreślić, że przedsięwzięcie to było jednym z istotnych elementów realizowanego w naszym mieście od szeregu już lat, programu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego pn. „Bezpieczny Jarosław".
W dniu 21 października zostało zawarte porozumienie między Gminą Miejską Jarosław, a Państwową Wyższą Szkołą Techniczno-Ekonomiczną im. ks. Bronisława Markiewicza o współpracy na zasadach non-profit skoncentrowanej wokół realizacji przedsięwzięć społecznych, zwłaszcza związanych z poprawą bezpieczeństwa i porządku publicznego. Podpisy pod dokumentem złożyli burmistrz Andrzej Wyczawski oraz rektor PWSTE prof. nadzw. dr hab. dr h.c. Wacław Wierzbieniec. Podpisane porozumienie pozwoli na poszerzenie dotychczasowej współpracy Gminy Miejskiej z Uczelnią o działania związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem, od wymiany informacji o występujących zagrożeniach, przez wspieranie zadań w ramach programu „Bezpieczny Jarosław", aż po pozyskiwanie środków finansowych na ich realizację. Porozumienie ma także pomóc w organizacji dla studentów PWSTE specjalistycznych badań, wykładów, szkoleń, spotkań i prelekcji na temat bezpieczeństwa, dokonywania analiz, stawiania diagnoz nt. tendencji i kierunków zachodzących procesów społecznych w mieście, czy udzielenia wsparcia młodzieży przy realizacji tematów praktyk studenckich. Ponadto dokument umożliwi wspieranie działalności studenckich kół naukowych, zwłaszcza tej ukierunkowanej na pracę naukowo-badawczą zmierzającą do poprawy bezpieczeństwa jarosławian.
Zawarcie porozumienia odbyło się w gabinecie Rektora PWSTE, z udziałem zastępcy burmistrza Bogdana Wołoszyna oraz kanclerza Uczelni, Roberta Wiśniewskiego.
W związku z nadchodzącym okresem grzewczym, a więc również, wzrostem zagrożeń związanych z przypadkami zatruć tlenkiem węgla, Burmistrz Miasta Jarosławia oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu, zwraca się z apelem do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania z urządzeń grzewczych. Tlenek węgla /czad/ jest gazem trującym, który wchłaniając się drogą oddechową do organizmu człowieka, przenika do krwi, uniemożliwiając prawidłowe rozprowadzanie tlenu, wskutek czego uszkodzeniu ulegają organy najbardziej wrażliwe na niedotlenienie: ośrodkowy układ nerwowy, układ naczyniowo-sercowy.
Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania węgla i innych paliw zawierających w swym składzie cząsteczki węgla (np. gaz ziemny). Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy w pomieszczeniu, w którym znajduje się piec gazowy, nie będzie napływu dostatecznej ilości powietrza z zewnątrz.
Przyczynami takich groźnych zakłóceń są przytkane otwory nawiewne (lub w ogóle brak takich otworów) w drzwiach do pomieszczenia z piecem, czy też niedrożne przewody wentylacyjne i kominowe.
Podstawowe zasady postępowania aby uniknąć zatrucia czadem :
PAMIĘTAJMY!
Od ich przestrzegania może zależeć nasze życie bądź zdrowie24 października br. w Łodzi odbyła się krajowa inauguracja projektu Strzeleckich Pododdziałów Obrony Narodowej. Jarosław jest pierwszym miastem w Polsce, w którym zostało zawarte porozumienie o współpracy w zakresie utworzenia i działalności S.P.O.N. 20 października br. podpisy pod dokumentem złożyli burmistrz Andrzej Wyczawski oraz insp. ZS Marcin Waszczuk - Komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec" OSW. W myśl zasady „społeczeństwo dla społeczeństwa, człowiek dla człowieka", 24 października br. w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi ogólnopolską inaugurację miał projekt Strzeleckich Pododdziałów Obrony Narodowej. W Polsce planowane jest utworzenie osiem takich formacji, których celem będzie wspieranie samorządów w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego, zarządzania kryzysowego, pierwszej pomocy, przysposobienia obronnego, czy organizowania życia kulturalnego i sportowego młodzieży i lokalnej społeczności.
Pierwsze Strzeleckie Pododdziały Obrony Narodowej powstały w Jarosławiu. 20 października br. porozumienie o współpracy w zakresie utworzenia i działalności S.P.O.N. podpisali burmistrz miasta Andrzej Wyczawski oraz insp. ZS Marcin Waszczuk - Komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec" OSW. W podpisaniu porozumienia uczestniczyli: jarosławscy strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2025 im. ppor. Zbigniewa Zielińskiego, sekretarz miasta Jan Biłas, Lesław Strohbach - naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz Bartłomiej Zyzański - pracownik wydziału.
- To jest zwieńczenie trudu i pracy naszego związku, która trwała 5 lat w celu przygotowania projektu S.P.O.N. 5 lat temu śp. Aleksander Szczygło - szef BBN uświadomił nam, że wykonujemy fantastyczną pracę szkoleniową, wychowawczą, patriotyczną, ale powiedział że powinniśmy pójść szerszą formułą. Związek Strzelecki powinien iść w stronę wartości bojowej i jak najbardziej przydatnej polskiemu społeczeństwu. To otworzyło nam ścieżkę do nowego myślenia i od lipca 2009 r. rozpoczęliśmy przygotowania, które następnie nazwaliśmy programami pilotażowymi - mówił tuż przed podpisaniem dokumentu, insp. ZS Marcin Waszczuk. Z kolei burmistrz Andrzej Wyczawski podziękował Jednostce Strzeleckiej 2025 za podjęcie inicjatywy i chęć włączenia się w bardzo szeroki program działania na rzecz bezpieczeństwa Jarosławia i jego mieszkańców. - Wyrażam Wam głęboki szacunek za tak patriotyczne podejście do Małej Ojczyzny - samorządu i miasta, w którym żyjecie. To bardzo ważne, aby w trudnych czasach, kiedy wiele zagrożeń kryzysowych może spowodować nieodwracalne skutki napotyka na odzew młodych ludzi, którzy chcą działać i wspierać inne samorządowe inicjatywy - podkreślił burmistrz.
Nie bez przyczyny w Jarosławiu zostało podpisane pierwsze porozumienie ws. utworzenia S.P.O.N. W naszym mieście od ponad 10 lat działa Jednostka Strzelecka 2025 im. ppor. Zbigniewa Zielińskiego, która jest częścią ogólnopolskiego Związku Strzeleckiego „Strzelec" OSW będącego pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej. Jarosławscy strzelcy od 2011 r. współpracują z Urzędem Miasta i na mocy porozumienia realizują program wsparcia m.in. w zakresie zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa w obrębie miasta i okolic. Działają też z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej, 14 DAS, czy Centrum Opieki Medycznego służąc pomocą w walce z zagrożeniami naturalnymi takimi jak podtopienia, powodzie, śnieżyce.
- Naszym celem jest rozbudowanie dotychczasowych struktur Jednostki w oparciu o program S.P.O.N. Współpraca Jednostki Strzeleckiej z Urzędem Miasta Jarosławia w zakresie zarządzania kryzysowego jest modelowym przykładem na skalę ogólnopolską. Chcemy wykorzystać tę przewagę i utworzyć w Jarosławiu realne, jeszcze lepsze Pododdziały Obrony Narodowej bazujące na doświadczeniach m.in. Obrony Cywilnej i Armii Krajowej - informuje JS2025. Komendant Główny insp. Marcin Waszczuk mówiąc o roli jarosławskich Strzelców podsumował: - Pokazaliście, że ta ścieżka zbliżenia do władz samorządowych to dobry kierunek do wzmocnienia naszej działalności i wspierania własnego społeczeństwa.
Trwa tegoroczna edycja akcji profilaktycznej pn. „Jestem widoczny - jestem bezpieczny", której celem jest promowanie bezpiecznych zachowań wśród dorosłych mieszkańców Jarosławia.
W trakcie spotkań z mieszkańcami w jarosławskich kościołach, pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jarosławia oraz funkcjonariusze jarosławskiej policji szczególny nacisk kładą na omówienie zagrożeń występujących w warunkach ograniczonej widoczności i w tym kontekście na znaczenie elementów odblaskowych dla bezpieczeństwa na drodze.
Prezentowany jest również przygotowany specjalnie na potrzeby tego przedsięwzięcia - film edukacyjny, traktujący o odblaskach. Każdy uczestnik spotkania otrzymuje nieodpłatnie opaskę odblaskową.
Liczba uczestników trzech dotychczasowych spotkań, świadczy o sporym zainteresowaniu mieszkańców tym przedsięwzięciem.
Akcję, realizowaną w ramach programu „Bezpieczny Jarosław", wspierają proboszczowie jarosławskich parafii, członkowie jednostki strzeleckiej nr 2025 „Strzelec" oraz uczniowie klasy policyjnej Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej w Jarosławiu.
W dniu 4 grudnia 2014 r. o godz. 13.00 w Sali lustrzanej Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Rynek 5 odbyło się spotkanie edukacyjne, którego celem było propagowanie wiedzy nt. cukrzycy oraz zdrowego trybu życia.
Wykład pt. „Zdrowy styl życia w diecie cukrzycowej", wygłosiła dietetyk p. Anna Orłoś.
Inicjatorem tego typu spotkań jest Firma Abbott Laboratories Poland Sp. z o.o. z Warszawy, która na podstawie zawartej umowy o współpracy przeprowadzi kilka bezpłatnych spotkań edukacyjnych mających na celu kształtowanie prozdrowotnych postaw wśród osób chorych na cukrzycę, zmianę nawyków żywieniowych oraz aktywności sportowej.
Powyższe spotkania odbywają się w ramach programu „Bezpieczny Jarosław".
Akcja „Jesteś widoczny - jesteś bezpieczny" organizowana jest w naszym mieście już od trzech lat. Spotkania edukacyjne odbywają się z reguły w kościołach, po wieczornych mszach. Tym razem było trochę inaczej. 10 grudnia członkowie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków koło w Jarosławiu zebrali się w Centrum Kultury i Promocji, gdzie spotykają się cyklicznie, by rozmawiać o problemach związanych z chorobą oraz aby wysłuchać wykładu specjalisty w dziedzinie diabetologii.
Przy okazji tego spotkania zaprezentowano film edukacyjny traktujący o odblaskach, a każdy z uczestników taki element odblaskowy otrzymał. Akcja realizowana jest w ramach programu „Bezpieczny Jarosław".
W dniu 13 grudnia br. w Auli Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu w ramach zajęć „Uniwersytetu Dziecięcego" odbyło się spotkanie najmłodszych studentów PWSTE z pracownikiem wydziału Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jarosławia.
Tematem spotkania było bezpieczeństwo najmłodszych w trakcie korzystania z dróg i chodników, w tym istotny wpływ używania elementów odblaskowych na jego poprawę. W trakcie spotkania z najmłodszymi, zaprezentowany został krótki film edukacyjny pt. „Jestem widoczny - jestem bezpieczny" a prowadzący wręczył uczestnikom słodycze i elementy odblaskowe.Spotkanie zostało zrealizowane wspólnie z PWSTE w ramach przedsięwzięć programu „Bezpieczny Jarosław".