Dawne Kolegium Jezuitów - jarosławskie kolegium było pierwszym tego typu założeniem na terenie Rusi. Kierowane przez światłych pedagogów zakonnych, z bogatym księgozbiorem bibliotecznym, stało się na początku XVII wieku głównym centrum oświatowym na obszarze wschodniej Rzeczypospolitej.
Budowa rozpoczęła się w 1580 roku, pracami kierował Józef Briccius. Pierwotnie był to związany z kościołem czworobok, z dwukondygnacyjnymi krużgankami, otwarty na wewnętrzny dziedziniec. Po kasacie zakonu budynki kolegium zajęte zostały na magazyny wojskowe i koszary. Spalone w czasie I wojny światowej trzy skrzydła zostały rozebrane. Obecnie z dawnych zabudowań pozostało jedno skrzydło mieszczące plebanię.
Kościół z kolegium i sąsiadującymi budynkami wzniesione na terenie wzgórza i otoczone murem stanowiły razem zwartą całość i jeden z ważniejszych elementów obronnych miasta.
Budynek obecnego Gimnazjum Publicznego nr 3 w Jarosławiu - wzniesiony został na początku XVII wieku jako jeden z elementów zespołu jezuickiego fundacji księżny Zofii z Odrowążów Kostki, przy wielkim poparciu i zaangażowaniu ks. Piotra Skargi. Po kasacie zakonu księży jezuitów w budynku mieściła się Wojskowa Komisja Mundurowa, a od 1870 roku koszary austriackie. Obiekt założony został na planie wydłużonego prostokąta, jako jednokondygnacjowy, z podpiwniczeniem, a wyniku rozbudowany w XIX wieku poszerzony o jeden trakt od strony tylnej elewacji i jedno piętro.