Nowatorskie metody osuszania obiektów omawiali 15 lutego 2007 r. Wawrzyniec Pladys - Prezes ECOFAIR Sp. z o.o. oraz Marek Michalczuk - przedstawiciel firmy. Spotkanie, w którym uczestniczyli burmistrzowie: Andrzej Wyczawski, Stanisław Misiąg i Bogdan Wołoszyn, a także Paweł Sysa z SGGW w Warszawie i Prezes SMJ Józefa Frendo poświęcone było założeniom stosowanym w metodzie NANO (znanej w świecie jako kalmatron lub monocement) polegającej na wykorzystaniu nowoczesnych materiałów budowlanych.
Firma dysponuje materiałami fotokatalitycznymi, które eliminują bakterie, pleśnie i grzyby, a przez samooczyszczanie dają efekt świeżych i czystych ścian. Dzięki zastosowaniu nowatorskich technologii, różnych preparatów (silanów - uwolniona krzemionka) i farb można zapobiec dalszej degradacji zawilgoconych obiektów. "Jest to absolutna nowość - składniki hydrofobizujące zawarte w preparatach pozwalają na osuszanie murów bez konieczności ich odkopywania" - tłumaczył W. Pladys. Pierwsze próby zostały wykonane na murze przy siedzibie SMJ i w jednym z mieszkań prywatnych. Przedstawiciele firmy spotkali się także z ks. Markiem Pieńkowskim - dyr. Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej oraz ks. Marianem Bocho - proboszczem kolegiaty pw. Bożego Ciała.
Jarosław może być "poligonem doświadczalnym" w stosowaniu tej metody, oczywiście po konsultacji i pozytywnej opinii konserwatora zabytków. Specjaliści zainteresowali się Jarosławiem dzięki wcześniejszej współpracy z prof. dr hab. Pawłem Sysą, który pochodzi z naszego miasta i z troską spogląda na niszczejące obiekty.