Delegacja miasta Jarosławia:Burmistrz Janusz Dąbrowski, Sekretarz Miasta Franciszek Gołąb oraz Naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Jarosławia Andrzej Wyczawski uczestniczyła 5 lipca 2003 r. w otwarciu deptaku w centrum miasta Michalovce przed Urzędem Miasta. "Centralna pesa zona" ma długość 1 km i powierzchnię 280 m2. Całkowity koszt wyniósł ok. 5 mln USD. Wybudowano fontannę, którą mieszkańcy w mini referendum nazwali "Fontanną Miłości". Na całej długości znajdują się trawniki, klomby, ławeczki oraz trasa dla jazdy na rowerach, rolkach czy deskorolkach. Na tym terenie nie ma ruchu samochodowego.
W uroczystości udział wzięli m.in.: Szef Kancelarii Prezydenta Republiki Słowackiej w Koszycach Josef �irotniak, posłowie Republiki Słowackiej, przedstawiciele władz wojewódzkich, burmistrzowie miast partnerskich: Użgorodu Wiktor Pogoriełow, Vy�kova Petr Hajek oraz miast sąsiednich: Bratysławy, Bańskiej Bystrzycy i Koszyc.
W swoim wystąpieniu Burmistrz Josef Bobik przedstawił historię miasta i omówił realizację najważniejszej w ostatnim czasie inwestycji.
"Stoimy na pieszej strefie, której początek sięga XIX wieku. Jest to dzieło bardzo ważne. Wszyscy tu obecni przeżywamy radość, że w minionym roku w ciągu 8 miesięcy udało się zrealizować pierwszą część, a w tym roku w ciągu 93 dni - drugą część. Architekci zarówno krajowi jak i zagraniczni bardzo wysoko oceniają naszą inicjatywę" - stwierdził włodarz Michaloviec. Projektanci i wykonawcy oraz naczelnicy nadzorujący realizację przedsięwzięcia otrzymali okolicznościowe medale.
Prezydent Republiki Słowackiej Rudolf Schuster, który nie mógł osobiście uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu przesłał słowa gratulacji. "Dzięki tej inicjatywie Michalovce stały się piękniejsze i przyjemniejsze dla mieszkańców oraz gości odwiedzających miasto. Jest to jedno z z atrakcyjniejszych na Słowacji miast o dużym ruchu turystycznym oraz ciekawych historyczne i architektoniczne pamiątkach" - napisał w liście.
"Gratuluję tak wspaniałego pomysłu i fantastycznej realizacji. To wielkie dzieło. Cieszę się, że mogę razem z Wami świętować to wydarzenie. Gratuluję Panu Primatorowi determinacji, odwagi i rozmachu z jakim wykonał tą piękną drogę. Życzę, by było to miejsce spotkań, zawiązywania wzajemnych przyjaźni oraz miłego spędzania wolnego czasu" - powiedział Burmistrz Janusz Dąbrowski. Zaprosił mieszkańców Michaloviec do Jarosławia. Z okazji oddania do użytku deptaku miejscowy artysta Paweł Nadia napisał i skomponował sentymentalną piosenkę "Michalovce moje".
Delegacja uczestniczyła również w uroczystości poświęcenia tablicy ku czci ks. Gorazda Zvonickiego, pochodzącego z Michaloviec katolickiego poety, eseisty, pisarza baśni a zarazem tłumacza. Tablicę w kościele parafialnym w dzielnicy Moczarany poświęcił ks. abp Alojzy Tkacz, a jej odsłonięcia dokonał primator Josef Bobik. "Pan Bóg obdarzył Gorazda Zvonickiego talentem, dzięki któremu docierał z Dobrą Nowiną zarówno do dzieci, jak i do dorosłych. To był człowiek dobrego serca" - powiedział ks. abp Tkacz. "Dobrze robicie, że pamiętacie o swoim Rodaku" - pochwalił Moczaran.
Miłym akcentem były spotkania z osobami, z którymi przyjaźń trwa od początku, a więc od 1998 r. Był wśród nich Ladislav Ebsky - Primator Michaloviec, który podpisywał umowę o współpracy oraz Ludmiła Lakoma - Krausowa, artystka prezentująca swoje malarstwo w Galerii Rynek 6 w 1999 r.
Podczas rozmów roboczych Burmistrz Josef Bobik przedstawił plany dalszej współpracy międzynarodowej. Nadal będzie realizowana wymiana młodzieży. W ub. roku młodzież z miast partnerskich wypoczywała w Jarosławiu, w tym roku w Baldovcu k. Vyškova, a w przyszłym roku w Michalovcach.
Andrzej Wyczawski zapoznał z możliwością wystąpienia o granty w ramach funduszu PHARE CBC na realizację współpracy polsko - słowackiej.
W ramach dalszego partnerstwa w przyszłym roku planowany jest kolejny wspólny plener malarski. Podczas wizyty Burmistrz Miasta Jarosławia Janusz Dąbrowski zaprosił władze Michaloviec na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni".