Nadzwyczajne wspólne posiedzenie Komisji Zdrowia Rady Miasta i Powiatu Jarosław
W dniu 07.03.2002 r. w sali konferencyjnej Starostwa odbyło się wspólne zebranie członków Komisji Zdrowia Rady Miasta i Powiatu. Celem tego bardzo ważnego zebrania było spotkanie radnych z Wicestarostą Jarosławskim Januszem Kołakowskim, któremu podlega służba zdrowia i Dyrektor Naczelną Centrum Opieki Medycznej dr Urszulą Słychań - Wysocką w sprawie ustosunkowania się i podjęcia właściwych postępowań dotyczących zagrożenia prawidłowej działalności Ośrodka Leczniczego jakim jest Centrum Opieki Medycznej wraz z podległymi temuż - zakładami profilaktyczno - leczniczymi. Problemy te to wytyczne lokalizacji i postępowania na terenie Jarosławia uzgodnione i zatwierdzone przez władze wojewódzkie i Ministerstwo Zdrowia. Problem i konieczność zorganizowania takiego zebrania i podjęcia właściwego postępowania była bardzo potrzebna i to na czasie, bowiem powstało zaniepokojenie opinii publicznej - doniesieniami środków masowego przekazu - zagrożeniami jakie powstałyby po ewentualnych zmianach wytyczonych przez Ministerstwo Zdrowia i władze wojewódzkie Podkarpacia. Zadania te zostały Ośrodkowi jarosławskiemu przyznane zwłaszcza w sprawach tak ważnych jak działalność Ratownictwa Medycznego czy Pogotowia Ratunkowego.
Jarosławski Ośrodek Lecznictwa ma nie tylko tradycję V-wiekowego szpitalnictwa, ale również posiada bazę zarówno lokalizacyjną, jak i nowoczesnego wyposażenia medycznego, co łączy konieczność właściwego zabezpieczenia terenu przygranicznego Rzeczpospolitej.
Zaniepokojenie środowiska wynika z "doniesień" prasowych o zmianach jakie uprzednio zostały przyznane naszemu COM przez Ministerstwo Zdrowia i władze wojewódzkie, a które wg doniesień prasowych miałyby nastąpić - ulec zmianie. Zarówno radni miasta i powiatu w czasie dyskusji, jak i Dyrektor Naczelna COM i Wicestarosta zgodnie stwierdzili stan zagrożenia profilaktyczno - leczniczego, jak również konieczność rychłego przeciwdziałania temuż zagrożeniu.
Efektem tego bardzo potrzebnego spotkania i dyskusji było zorganizowanie:
1. zespołu opracowującego wyjaśnienia i zapobieżenie zagrożenia jak również
2. wystosowanie pisma - apelu w powyższej sprawie przez Wiceprzewodniczącego Rady Miasta dra Stanisława Sobockiego, wieloletniego pracownika służby zdrowia zarówno do władz miejskich, powiatowych jak i wojewódzkich oraz Ministerstwa Zdrowia Rzeczpospolitej mających nie tylko nadzór, ale i zarządzanie pracą służby zdrowia.
W załączeniu apel w całości treści:
Zwracam się do w/w władz powiatu i miasta w celu zorganizowania natychmiastowego - nadzwyczajnego Posiedzenia Wspólnego Radnych Powiatu i Miasta Jarosławia.
Cel: poczynienie działań zarówno w Ministerstwie Zdrowia jak i u Władz Województwa - bowiem jest w stanie ZAGROŻENIA prawidłowa działalność Służby Zdrowia naszego regionu, co już odbija się na zdrowiu i życiu ludzi zamieszkałych na tym terenie.
Uzasadnienie: w dniu 07.03.2002 r. byłem obecny na wspólnym Posiedzeniu Komisji Zdrowia Rady Powiatu i Miasta Jarosławia, gdzie szczegółowo przedstawiono stan obecny i zagrożenie działalności Służby Zdrowia poprzez działania - różnych osób mających negatywny wpływ na działalność Jarosławskiej Służby Zdrowia - to jest na działalność Centrum Opieki Medycznej i jej podległych zakładów Służby Zdrowia. Celem tych działań jest odebranie uprzednio uzgodnionych i zatwierdzonych działalności zarówno przez Ministerstwo Zdrowia jak i Władze Województwa Podkarpackiego.
Wnioski:
1) Zorganizowanie Nadzwyczajnego zwołania wspólnego Posiedzenia Rad Powiatu i Miasta jest w stanie zapobiec dewastacji uzgodnionych przez Ministerstwo Zdrowia i Władze Wojewódzkie w Rzeszowie zdobyczą V wiekowej działalności Jarosławskiej Służby Zdrowia.
2) Sprawa jest tak nagląca, że wymaga natychmiastowej interwencji dla dobra społeczeństwa Ziemi Jarosławskiej - a więc nam pracownikom Służby Zdrowia, odpowiedzialnym za zdrowie i życie mieszkańców nie jest obojętna.
Do wiadomości otrzymują:
1. Minister Zdrowia Rzeczpospolitej Polski.
2. Marszałek Województwa Podkarpackiego
w Rzeszowie.
3. Wojewoda Podkarpacki.
4. Lekarz Naczelny Województwa Podkarpackiego
5. Dyrektor Naczelny Centrum Opieki Społecznej w Jarosławiu - dr
Urszula Słychań-Wysocka - lekarz i chirurg.