Strona główna » Nasze wydawnictwa » styczeń, nr 1 (98) / 2001 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

styczeń, nr 1 (98) / 2001

Strona 10
"Jarosławy 2000"


9 grudnia 2000 r. Burmistrz Jan Gilowski wraz ze swymi zastępcami: Robertem Wiśniewskim i Zbigniewem Piskorzem wręczyli prestiżowe nagrody za wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Spośród 30 osób nominowanych do nagrody Kapituła postanowiła uhonorować:

- w dziedzinie nauki - p. prof. dr hab. inż. Tadeusza Markowskiego" - Rektora Politechniki Rzeszowskiej w Jarosławiu,
- w dziedzinie aktywności społecznej - Ks. Dziekana dr Edwarda Chmurę,
- w dziedzinie aktywności społecznej - p. Jerzego Czechowicza,
- w dziedzinie kultury - p. mgr Wandę Kogut,
- w dziedzinie promocji miasta - p. Henryka Cebulę,
- w dziedzinie ochrony zdrowia i opieki społecznej - Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu,
- w dziedzinie ekologii - firmę Recykling Centrum Sp. z o.o.

W uroczystości uczestniczyli m.in. Senator RP Andrzej Tadeusz Mazurkiewicz, Zastępca Burmistrza Miasta Michalovce Jan Durovcik, Sekretarz Miasta Michalovce Gabriel Dobcik, członek Zarządu Miasta Stalowa Wola Artur Pychowski, Starosta Powiatu Jarosławskiego Mieczysław Kasprzak, Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemia Przemyska Andrzej Buczek.

Otwierając imprezę Burmistrz Jan Gilowski odczytał list od Prezesa Rady Ministrów RP Jerzego Buzka - Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia. Premier opisał dokładną historię naszego miasta przepraszając, że nie może uczestniczyć w jubileuszu: "Jarosław jest miastem głęboko związanym z historią mojego Narodu, miastem o wielkiej kulturze, dorobku i tradycji. Tym większym zaszczytem jest więc dla mnie chęć nadania mi przez Radę Miasta tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia. Za uczyniony mi honor składam serdeczne podziękowania Panu Burmistrzowi, Rajcom Miejskim oraz wszystkim mieszkańcom miasta, odtąd - naszego wspólnego miasta. Mam nadzieję, że obowiązki państwowe nie przeszkodzą mi wkrótce w osobistym odebraniu Aktu Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia".

Burmistrz Jan Gilowski wspomniał, że "choć od wielu lat obchodzimy święto miasta podkreślając drugi przywilej lokacyjny nadany przez księcia Władysława Opolczyka 1375 r., to jednak należy pamiętać, że już w 1323 r. przygrodowa osada jarosławska otrzymała po raz pierwszy miejskie prawa lokacyjne. Niestety zaginięcie tego dokumentu nie pozwala dokładnie oznaczyć zakresu uprawnień. Istotne jest samo ich nadanie jako potwierdzenie wzrastającej roli Jarosławia".

"Jestem szczęśliwy, że mogę uczestniczyć w tych uroczystościach partnerskiego miasta Jarosławia" - powiedział Zastępca Burmistrza Miasta Michalovce. Wyraził zadowolenie ze współpracy, która rozpoczęła się 6 lat temu i nadal się rozwija w dziedzinie kultury, sportu i gospodarki. Nawiązał też do współpracy z czeskim Vyskovem. "Życzę Panu Burmistrzowi, radnym i mieszkańcom, aby w 2001 r. nie opuszczało was szczęście, abyście mieli pełne zdrowie, aby miasto prężnie się rozwijało, a wszystkie plany zostały zrealizowane" - zakończył. Przekazał też obraz namalowany przez artystkę z Michaloviec Lumiłę Lakoma.

W imieniu społeczeństwa Stalowej Woli i władz miasta życzenia z okazji jubileuszu nadania praw miejskich przekazał członek Zarządu Miasta Stalowa Wola Artur Pychowski. Przyznał, że zazdrości Jarosławiowi tego jubileuszu, gdyż Stalowa Wola ma dopiero 60 lat. Odczytał list, w którym Przewodniczący Rady Miasta Stalowej Woli Jan Koralewski oraz Prezydent Alfred Rzegocki gratulują pomysłu honorowych nagród: "Życzymy, aby wręczone statuetki Jarosław 2000 zawsze przypominały laureatom o ich istotnym wkładzie w rozwój miasta, a dla mieszkańców były powodem do dumy i dodatkową motywacją do pełnego zaangażowania".

Po ceremonii przekazania "Jarosławów 2000" Przewodniczący Rady Miasta Janusz Szkodny wraz z Burmistrzem Janem Gilowskim wręczyli Złote Odznaki "Za Zasługi dla Miasta Jarosławia" p. Bronisławowi Hessowi, p. Romanowi Zemanowi, p. Stanisławowi Zasowskiemu i p. Kazmierzowi Tokarzowi. Przewodniczący RM powiedział.: "Szanowni Państwo. Witam wszystkich w imieniu Rady Miasta Jarosławia. Nie będę się rozwodził ponieważ dzisiaj jesteśmy gośćmi Pana Burmistrza. Ale idea jest godna. Dziękuję Panu Burmistrzowi za przygarnięcie. Odchodzi historia, przemija czas ludzi, przemija czas zdarzeń. Zło i dobro biegną obok siebie. To nie świat, to my, to od nas zależy, które w tym wyścigu będzie przewodzić. Każdego dnia, w każdym miejscu na ziemi człowiek w swojej niedoskonałości dokonuje dzieł. Pozostawia dla pokoleń, miasta, Ojczyzny i otoczenia ślad, idee, wskazówki i przykłady - spełnia swoje posłannictwo. To wszystko właśnie Szanowni Państwo kryje w sobie Złota Odznaka Za Zasługi dla Miasta Jarosławia. Dzisiaj tym gestem dziękujemy wyróżnionym, obiecujemy ich naśladować, nauczyć się i pamiętać. Miasto będzie pamiętało. Miasto dziękuje. Historia się zatrzymała".

Uroczystościom towarzyszył występ Kabaretu "Pod Egidą", który - choć zakazany w radiu i telewizji - potrafił rozbawić licznie zgromadzoną publiczność.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31