Strona główna » Nasze wydawnictwa » styczeń-luty, nr 1-2 (171-172) / 2007 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

styczeń-luty, nr 1-2 (171-172) / 2007

W pracy mówią do nas "proszę pani, proszę pana"...

26.01.2007 r. w budynku Starostwa Powiatowego wicestarosta Jacek Stańda i starosta poprzedniej kadencji Tomasz Oronowicz oficjalnie otworzyli Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Jest to jedna z sześciu w Polsce tego typu instytucji realizowanych w ramach projektu EFS - Sektorowy Program Operacyjny, Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006. Jej zadaniem jest pomoc w znalezieniu pracy dla osób niepełnosprawnych. Poświęcenia usytuowanego w Starostwie Powiatowym Centrum DZWONI dokonał ks. prałat Andrzej Surowiec - Archiprezbiter Jarosławski, który powiedział m.in.: "Mamy już XXI wiek a nadal nie wszystko jest zrobione dla osób niepełnosprawnych. Potrzeba heroicznych wysiłków, aby wszyscy ludzie mogli w pełni realizować swoje potrzeby. Każdy chce mieć poczucie własnej godności i wartości, a dzieje się to między innymi dzięki możliwości pracy". Ks. Andrzej Surowiec zaprosił też do udziału w tegorocznym pikniku integracyjnym "Z bliźnim na majówkę".

Na uroczystość przybył również dyrektor Podkarpackiego Oddziału PFRON w Rzeszowie Maciej Szymański. Zwrócił on uwagę na możliwości ubiegania się o środki pomocowe w ramach różnych programów realizowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Gratulacje i słowa uznania w imieniu władz miasta skierował zastępca burmistrza Stanisław Misiąg. Zapewnił o życzliwości włodarzy miasta dla inicjatyw podejmowanych przez Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, czego jednym z dowodów jest użyczenie przez władze Jarosławia - odkupionego od Starostwa Powiatowego za 300 tys. zł - budynku po byłej przychodni przeciwgruźliczej przy ul. Konfederackiej.

O szczegółach tej ciekawej inicjatywy prowadzonej przez PSOUU mówił wiceprzewodniczący Mariusz Mituś: "Zadaniem Centrum DZWONI jest usprawnianie systemu aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością intelektualną, poprzez nawiązywanie kontaktów i współpracę z pracodawcami, instytucjami samorządowymi, organizacjami pozarządowymi, placówkami edukacyjnymi. Podziękował Markowi Strzałce właścicielowi "da Salvatore" za zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Zebrani samorządowcy i przedstawiciele organizacji pożytku publicznego z uwagą wysłuchali zwierzeń Elżbiety Czado dotyczących satysfakcji, jakiej dostarcza jej praca w "daSalvatore".

W Polsce zatrudnienie osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym stanowi jedynie 18,7%, dlatego bardzo ważna jest każda inicjatywa otwierająca serca i zachęcająca pracodawców do przełamywania barier. Formalnie Centrum DZWONI funkcjonuje już od ubiegłego roku i dzięki temu w ciągu 6 miesięcy w bazie danych zarejestrowano 23 osoby z niepełnosprawnością intelektualną w wieku od 19 do 38 lat, które mogą podjąć pracę. Ponadto 5 z nich odbywa praktyki zawodowe, zaś 3 osoby podpisały umowę o pracę.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31