Strona główna » Nasze wydawnictwa » lipiec-sierpień, nr 8-9 (92-93) / 2000 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

lipiec-sierpień, nr 8-9 (92-93) / 2000

Strona 7.1
Rewizyta delegacji francuskiej w Jaroslawiu

W dniach 3 - 5 lipca br. w Jarosławiu gościła delegacja z francuskiego miasta Orange: mer Jacques Bompard, dyrektor generalny ds. ekonomii Patrick Testaniere, Xavier Magnin - sekretarz generalny zajmujący się również turystyką, Gilles Vivien - przedstawiciel zajmujący się kulturą, Patrick Bialas - specjalista ds. ekonomii oraz ks. Jerzy Chorzempa - kapelan jednostki Legii Cudzoziemskiej. W godzinach przedpołudniowych 3 lipca br. odbyło się spotkanie z Senatorem RP Andrzejem Tadeuszem Mazurkiewiczem, przedstawicielami Zarządu Miasta Jarosławia z Burmistrzem Janem Gilowskim na czele oraz 'Prezydium' Rady Miasta. 'Zdobyłem wiedzę na temat historii waszego narodu i przyjechałem, by poznać ją osobiście' - powiedział mer Jacques Bompard. Witając gości Burmistrz Gilowski stwierdził: 'Pobyt we Francji i gościnność nam okazana na długo pozostanie w naszej pamięci. Teraz chcielibyśmy zaprezentować miasto Jarosław jak najszerzej. Mamy nadzieję, że odniosą Państwo jak najlepsze wrażenie o mieście i o nas samych'. Podczas dyskusji pojawił się m.in. pomysł zaprezentowania jarosławskich przedsiębiorstw na targach, które odbędą się w październiku w Orange.

Odbyła się też krótka konferencja prasowa z przedstawicielami mediów.
Najważniejszym punktem tego dnia było podpisanie deklaracji współpracy. Jeśli uda się zaprezentować walory kulturalne i gospodarcze Jarosławia gościom zagranicznym, a radni Orange podejmą stosowną uchwałę, należy się spodziewać podpisania konkretnej umowy współpracy najprawdopodobniej pod koniec roku. Senator RP Andrzej. T. Mazurkiewicz, jako członek senackiej komisji spraw zagranicznych zadeklarował osobistą pomoc i dyspozycyjność.

Goście z zagranicy zwiedzili w Jarosławiu Muzeum 'Kamienicę Orsettich', Podziemną Trasę Turystyczną, kościół św. Mikołaja i św. Stanisława (Opactwo SS. Benedyktynek), kolegiatę pw. Bożego Ciała, kościół pw. Chrystusa Króla, a także Zakłady Mięsne 'Jarosław' S.A., Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego 'Jarlan' S.A. i Zakłady Przemysłu Cukierniczego 'San' S.A. 'Te spotkania otworzyły nam oczy na wiele spraw, jakimi żyje społeczeństwo Jarosławia' - stwierdził mer Jacques Bompard - 'Mam nadzieję, że kontakty tu nawiązane pozwolą nam dalej poszerzać dobro i dzielić się tym dobrem z innymi'. Szczególną uwagę zwrócili na ogromną życzliwość i gościnność, z jaką zostali przyjęci. 'Cieszy fakt, że tak bardzo pielęgnujecie tradycje narodowe i kulturowe. Zabytki, które zdążyliśmy obejrzeć są zadbane i widać, że tętnią życiem zauważył Gilles Vivien - przedstawiciel zajmujący się kulturą.

W półgodzinnym wywiadzie dla radia 'Ave Maria' mer Orange podkreślał m.in., że współpraca między miastami powinna obejmować nie tylko kulturę, turystykę, oświatę czy gospodarkę, ale też wiarę i duchowość religijną.

Orange to 28-tysięczne miasto położone w południowej części Francji, w departamencie Vaucluse, w dolinie Rodanu, miejsce wypadowe na Lazurowe Wybrzeże. Do największych atrakcji Orange należą: teatr antyczny z I wieku (za panowania cesarza Augusta), trójarkadowy łuk triumfalny z ok. 20 r. i muzeum gromadzące pamiątki z przeszłości. Władze miasta zawarły umowy partnerskie o współpracy z miastami Europy, Afryki i Ameryki.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31