Strona główna » Nasze wydawnictwa » lipiec-sierpień, nr 8-9 (92-93) / 2000 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

lipiec-sierpień, nr 8-9 (92-93) / 2000

Strona 8.1
Fakty, wydarzenia, rocznice

Wakacyjny prezent

Bez nadętej pompy towarzyszącej w ostatnich czasach wielu wernisażom, gdzie przerost formy nad treścią jest zauważalny "gołym okiem" Mała Galeria Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu miłośnikom sztuki przygotowała wakacyjny prezent w postaci wystawy fotografii DEREKA SLATTERY. Autor wystawy pochodzi z Anglii, urodził się w 1930 r. w Oxfordzie. Fotografią interesował się od najmłodszych lat. Wojna i związana z nią służba w wojsku niejednokrotnie na pierwszej linii frontu, na ten czas uniemożliwiła rozwijanie pasji. Po ukończeniu służby wojskowej w 1953 r. Derek Slattery kontynuował swoje zainteresowania fotografią należąc do Klubu znajdującego się w samym centrum prasowym świata na Fell Street w Londynie. W 1959 r. został przeniesiony do Nairobi, gdzie po ukończeniu zaawansowanego kursu fotografii policyjnej, w ramach którego uzyskał dodatkowe kwalifikacje profesjonalne (AMPA, AIBP, AIIP) pracował w specjalistycznym dziale fotograficznym. Przez szereg lat kursował między trzema miastami Nowym Yorkiem, Londynem i Genewą a fotografia była jego głównym narzędziem pracy. Specjalizował się również w fotografii będąc członkiem Stow. Transportu Powietrznego (IATA). Pracę zawodową ukończył, a fotografia pozostała jego największą pasją. Jej realizacja to nie tylko robienie zdjęć i uczestnictwo w wielu międzynarodowych wystawach artystycznych, ale również zajmowanie funkcji administracyjnych w różnych organizacjach fotograficznych i przynależność do wielu Klubów. Obecnie Derek Slattery jest wiceprezydentem organizacji "Obraz bez granic", oraz dyrektorem departamentu tejże organizacji odpowiedzialnego za współpracę z Europą Wschodnią i Centralną. Wystawa była czynna w dniach 3 - 28 lipca.

Wiesława Wideryńska



Szwajcarskie akcenty

16 lipca br. w Bazylice Matki Bożej Bolesnej powiało klimatem alpejskim. Po raz pierwszy licznie zebrani miłośnicy muzyki klasycznej poznali brzmienie rogu alpejskiego w bezpośrednim zetknięciu z artystami. W ramach koncertu "Jarosław 2000" wystąpili: Markus Linder (róg alpejksi) i jego żona Teresa jako śpiewaczka. Utwory wykonywano solo i we współbrzmieniu z organami, przy których zasiadał Robert Grudzień.

Następny koncert, w którym wystąpi mistrz muzyki organowej z RFN Torsten Laux odbędzie się 6 sierpnia.


Dyrektorzy szkół nie mają wakacji

28 czerwca 2000 r. w sali narad Urzędu Miasta Jarosławia odbyło się spotkanie dyrektorów szkół podstawowych, gimnazjów i przedszkoli, podczas którego Burmistrz Jan Gilowski wręczył akty powołania na stanowiska dyrektorów: p. Józefie Kaczorowskiej - SP Nr 1, p. Wandzie Czerwiec - SP Nr 10, p. Halinie Kic - SP Nr 9, p. Tomaszowi Kuleszy - Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2 oraz p. Dorocie Muzyczka - Przedszkole Miejskie Nr 3.

W dyskusji prowadzonej przez Wiceburmistrza Roberta Wiśniewskiego stwierdzono, że samorządy zostały obarczone zbyt dużą odpowiedzialnością za realizację reformy systemu oświaty i nowelizację Karty Nauczyciela. Natomiast na dyrektorów szkół nakładane są coraz to nowe obowiązki natury administracyjnej i organizacyjnej. Podczas spotkania pozytywnie oceniono przyjętą w Jarosławiu sieć szkół, dla których organem prowadzącym jest Rada Miasta.
Numery archiwalne
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31