Strona główna » Nasze wydawnictwa » październik-grudzień, nr 10-12 (180-182) / 2007 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

październik-grudzień, nr 10-12 (180-182) / 2007

Menedżer rozwoju lokalnego
Fot. Zofia Krzanowska

Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym wraz z Krajową Izbą Gospodarczą przy współudziale Urzędu Miasta Jarosławia zorganizowali 19 listopada 2007 r. seminarium na temat „Inwestycje w kapitał ludzki w gminach jako czynnik przyśpieszenia rozwoju gospodarczego”. Nowy polski standard zarządzania zasobami ludzkimi „Zatrudnienie Fair Play” przedstawili: Mieczysław Bąk – Prezes Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym i Paulina Bednarz z Biura Konkursu „Gmina Fair Play”. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele samorządów z Krasnobrodu, Biłgoraja, Brzozowa, Grodziska Dolnego, Dydni, Jasienicy Rosielnej, Horyńca Zdroju, Przemyśla, Przeworska, Radymna i gminy Jarosław.

Mieczysław Bąk wymieniał dwie ścieżki organizowania kapitału ludzkiego w gminach: inwestowanie w menedżerów rozwoju lokalnego oraz inwestowanie w kapitał ludzki niezbędny dla inwestorów i biznesu. Kim jest menedżer rozwoju lokalnego? Nie chodzi o zatrudnianie nowych osób, ale o dostrzeżenie ludzi kreatywnych już pracujących w samorządzie i powierzenie im zadania organizowania procesów rozwojowych. W trakcie dyskusji zastanawiano się nad tym, w jaki sposób urzędnik może zostać menedżerem rozwoju lokalnego. Konieczne jest oczywiście osobiste zaangażowanie, ale też możliwość podnoszenia kwalifikacji i uczestnictwa w szkoleniach. „Zasadniczym problemem nie uświadamianym przez władze samorządowe jest fakt, że w miejscowych społecznościach tkwią uśpione aktywa, które poprzez odpowiednią politykę można kreatywnie rozwinąć i skierować na rzecz rozwoju lokalnego” – tłumaczył Mieczysław Bąk. Wykładowcy podkreślali wspólną pracę kierownictwa i całego zespołu. Burmistrz jest jedynie kapitanem drużyny, dlatego sukcesy są wspólnym osiągnięciem.

Natomiast Paulina Bednarz zachęcała do tworzenia kodeksów etyki samorządowej i strategii zarządzania zasobami ludzkimi. Przekonywała pracodawców do partnerskiego traktowania pracowników, gdyż wtedy pracują oni efektywniej i mają większą mobilizację do kreowania pozytywnego wizerunku swojej instytucji.

Spotkanie było też okazją do zaprezentowania osiągnięć i planów realizowanych w Jarosławiu. Zastępca burmistrza Stanisław Misiąg wraz z naczelnikami niektórych wydziałów omówili najważniejsze inwestycje i imprezy promujące nasze miasto w mijającym roku. Dziękując za prezentację Mieczysław Bąk stwierdził: „Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem dokonań Jarosławia”.

Zofia Krzanowska
Numery archiwalne
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31