- tak zatytułowana została wystawa zorganizowana 15 listopada 2007 r. w jarosławskim muzeum przez Krystynę Kieferling i Zofię Bieńkowską.
Podczas otwarcia ekspozycji dyrektor muzeum Jarosław Orłowski powiedział: „Przygotowanie wystawy poświęconej królowej Jadwidze jest bardzo trudnym zadaniem. Mogą to zrobić tylko najlepsi”. Obrazy, rysunki, szkice kompozycyjne do obrazów oraz rzeźby pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie oraz z muzeów w Bochni, Tarnowie i Łańcucie. Są tu dzieła mistrzów: Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, a także kopie współczesne obrazów Matejki, barwne fotografie obrazów Wojciecha Gersona i Józefa Simmlera.
Wystawa to kolejny, ale niezwykle ważny element obchodów Roku Św. Królowej Jadwigi w naszym mieście. Dokładnie 620 lat temu królowa gościła w Jarosławiu, gdzie przed cudowną pietą Matki Boskiej Bolesnej dziękowała za zwycięstwo pod Stubnem i przyłączenie Rusi do Polski przyrzekając, że nigdy tych ziem odłączyć od Korony nie dozwoli.
Krystyna Kieferling nazwała Królową Jadwigę „łącznikiem między Piastami a Jagiellonami”. Do najważniejszych zasług zaliczyła chrystianizację Litwy, przyłączenie Rusi do Polski i odnowienie Uniwersytetu Kazimierzowskiego.
Na wystawie jest też akcent lokalny: tablice Grunwaldu z Jarosławia i Przemyśla, kopia Piety Jarosławskiej, widok Jarosławia – malowidło ścienne z bazyliki MB Bolesnej, zdjęcie archiwalne szkoły noszącej imię królowej oraz zdjęcie kartka pocztowej z wizerunkiem Jadwigi namalowanym przez Stefanię Kaniakową. Kartka była sprzedawana z celu wsparcia finansowego procesu beatyfikacji królowej.
Wystawa jest czynna do końca stycznia 2008 r.