Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu z siedzibą w gruntownie wyremontowanej Kamienicy Attavantich zostało oficjalnie powołane do życia podczas sesji RM 23 marca, kiedy radni przyjęli uchwałę i statut instytucji. Oficjalne otwarcie nowej placówki kulturalnej zaplanowane jest podczas Święta Miasta - Dni Jarosławia 19-21 czerwca br.
Centrum otwarte będzie przez siedem dni w tygodniu, prowadzony w zabytkowej kamienicy remont dobiegł końca, w tej chwili trwają prace adaptacyjne - tj. zakup wyposażenia, wystroju wnętrza itp. To jest pierwszy zabytkowy budynek w pełni przystosowany na potrzeby osób niepełnosprawnych - z windą - z zachowaniem walorów zabytkowych wnętrza. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków pod numerem A-438, decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 16 sierpnia 1991 r. - co pociągało oczywiście prowadzenie wszystkich robót pod ścisłym nadzorem konserwatorskim.
W Centrum Kultury i Promocji prowadzona będzie działalność kulturalna, w tym małe formy artystyczne i galeria artystyczna pod patronatem artystycznym Zespołu Sztuk Plastycznych im. St. Wyspiańskiego Jarosławiu.
Parter przewidziany jest do obsługi ruchu turystycznego, promocji zabytkowych miejsc; tym zadaniem zajmą sie z przyjemnością jarosławscy przewodnicy prowadząc Centrum Informacji Turystycznej - od lat potrzebnej w Jarosławiu. Można też będzie tu nabyć gadżety, pamiątki jarosławskie, wydawnictwa, obrazy i widokówki. Na I piętrze znajdować się będzie galeria artystyczna - sale wystawiennicze. Galerią opiekować się będzie Zespół Szkół Plastycznych w Jarosławiu. Czas najwyższy podjąć żywą współpracę z placówką, która ma świetną renomę w świecie artystycznym w Polsce. Dotychczas nie podejmowaliśmy współpracy na dłuższą metę - na pewno ze szkodą dla miasta - komentuje Andrzej Wyczawski. Ponadto podejmowane będą wystawy z różnych gałęzi kultury: historyczne, (we współpracy z IPN), ale także BWA. Na II piętrze - w tzw. „Sali lustrzanej” - będzie miała miejsce sala kameralna dla małych form artystycznych - spotkań autorskich, literackich, małych form teatralnych, w sali zamontowane zostało podscenium oraz garderoba właśnie w tym celu. Budżet miasta na 2009 r. ma zapis o przekazaniu na działalność Centrum 530 tys. zł., więc pytanie o środki zadane przez jednego z radnych wydało się od razu wyjaśnione. Podstawowym celem Centrum jak Nowa instytucja kultury podaje statut, jest upowszechnianie, tworzenie i ochrona kultury, popularyzacji walorów kulturowych, turystycznych, swoją działalnością obejmuje teren Gminy Miejskiej Jarosław i obszary kulturowo i etnicznie z nią związane. Remont obiektu obejmował: przemurowanie pęknięć w ścianach oraz wzmocnienie ścian i stropów, remont tynków wewnętrznych i elewacji wraz z wprowadzeniem historycznej kolorystyki, wymianę stolarki okiennej, konserwację sztukaterii w Sali Lustrzanej, parkietów na I piętrze oraz części stolarki drzwiowej, wykonanie nowych instalacji technicznych, budowę szybu i montaż windy osobowej. Kamienica wybudowana w 2. poł. XVII w. przez Włocha Juliusza Attavantiego, który z bratem Fabianem zajmował się handlem bławatnym (tekstylia) i materiały przywozili do Warszawy, Lublina, Lwowa, Jarosławia i Krakowa, gdzie posiadali własny sklep. Kamienica dwukondygnacyjna, z podcieniami, w XIX wieku pozbawiona została podcieni (piwnice budynku wychodzą aż pod płyty chodnikowe). W drugiej poł. XIX w. budynek został wykupiony przez władze miasta na siedzibę magistratu i sąd (ponieważ ratusz został zajęty przez Austriaków). Gruntowne remonty kamienica przechodzi w XIX wieku.