Strona główna » Nasze wydawnictwa » Wrzesień, nr 9 (203) / 2009 » Rozmowa
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Wrzesień, nr 9 (203) / 2009

Nowe inwestycje
Już niedługo w parku będzie ładniej. | Fot. I. MIĘDLAR
Już niedługo w parku będzie ładniej.
Fot. I. MIĘDLAR

- Minister Infrastruktury oddalił ostatnie trzy protesty dotyczące budowy obwodnicy. To oznacza, że długo oczekiwana inwestycja rozpocznie się już naprawdę niebawem. Zapadła też decyzja o gruntownej renowacji parku miejskiego im. Czesławy Puzon ps. Baśka z dofinansowaniem unijnym - mówi burmistrz Wyczawski.

- Panie burmistrzu o obwodncy mówiliśmy często, cały czas jednak czekamy na realizację tej inwestycji.
- Rzeczywiście temat obwodnicy dla naszego miasta jest stale aktualny. W chwili obecnej mamy informację z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Rzeszowie, że termin składania ofert na wykonanie obwodowej został przesunięty z 1 na 28 października. Jest to związane z ponad 300 pytaniami, jakie oferenci złożyli u zamawiającego. Na te wszystkie pytania w tak krótkim czasie musi odpowiedzieć GDDKiA.

- Dobrą informacją jest także podtrzymanie w mocy decyzji wojewody o pozwoleniu na budowę i oddalenie kilku odwołań osób fizycznych?
- Jak podaje GDDKiA o. Rzeszów te odwołania nie miały większego wpływu na sam przebieg inwestycji. Decyzja wojewody ma klauzulę natychmiastowej wykonalności. W chwili obecnej, gdy zakończy się procedura przetargowa, rozpocznie się natychmiast praca na terenach wchodzących w pas budowy obwodnicy. Podkreślam, że to nie jest zadanie Gminy Miejskiej - inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

- Jarosławianie na obwodnicę czekają od prawie 30 lat...
- Pod koniec 2006 i w 2007 roku na własność Gminy Miejskiej wykupiliśmy tzw. resztówki, czyli fragmenty działek wykraczające poza pas obwodnicy. Budżet Miasta kosztowało to blisko 500 tys. zł. Było to bardzo ważne, ponieważ przyspieszyło proces nabywania na własność Skarbu Państwa terenów pod obwodnicę. Drugą istotną informacją jest fakt sfinansowania budowy łacznika między obwodnicą, a tzw. krajową „czwórką” na wysokości ulicy Morawskiej. Planowana inwestycja nie przewidywała połączenia w tym miejscu dwóch dróg. Koszt w wysokości ponad 8 mln zł ponosi budżet Miasta Jarosławia. Przekazujemy te środki Starostwu Powiatowemu, ponieważ łącznik jest drogą powiatową. Wiem, że powtarzamy to jak mantrę, ale budowa długo oczekiwanej obwodnicy wkrótce się rozpocznie i potrwa według informacji od wykonawcy inwestycji dwa lata.

- Ważną informacją dla mieszkańców naszego miasta będzie też zapewne decyzja o gruntowej renowacji parku im. Czesławy Puzon ps. „Baśka”...
To prawda. Cieszę sie, że kolejny zakątek naszego miasta zostanie zagospodarowany. Tym bardziej, że park znajduje sie w centrum Jarosławia i powinien być jego jedną z wizytówek. Po renowacji zabytkowej kaplicy, podejmujemy się remontu jedynej jak dotąd w mieście fontanny, która przez lata nie była odnawiana, a niewatpliwie jest atrakcją tego miejsca. Dzięki temu park zyska nowy wizerunek, mam nadzieję, że będzie miejscem odpoczynku dla naszych mieszkańców.

- Na czym dokładnie polegać będą prace przy fontannie, czy zamierzacie zmienić jej kształt?
- Pozostaniemy przy dotychczasowej formie, natomiast istotnym elementem fontanny będzie jej kolorowa iluminacja polegająca na doświetleniu wody w basenie fontanny światłem o płynnie zmieniającej się kolorystyce przez zamontowanie opraw światłowodowych na dnie niecki basenu, doświetlenie wody wypływającej z gardzieli wytryskowych światłem o zmieniającej się kolorystyce dzięki zamontowaniu projektorów wodoodpornych obok każdego z wytrysków, zasilanie instalacji i sterowanie generatorem światłowodowym. Na pewno będzie to ciekawą atrakcją. Przebudowane zostanie zasilanie wodne - dysze i tryskacze oraz tzw. niecka - obłożona będzie płytami granitowymi.

- Poza fontanną zagospodarujecie również pozostały plac parku...
- Na pewno wszyscy pamiętają, że w parku jest utwardzona tylko główna aleja, kostką betonową oraz częściowo utwardzone żużlem i gruzem budowlanym wyłożone będą alejki o nawierzchni gruntowej, przeprowadzony będzie remont zieleni przez wycinkę drzew z wykarczowaniem pni, pielęgnację i uzupełnienie istniejącego drzewostanu wysokiego, korektę ukształtowania terenu w nawiązaniu do nowego poziomu alejek spacerowych i obsadzenie krzewami niskiej partii zieleni.

- Koszt inwestycji jest współfinansowany ze środków unijnych...
- W chwili obecnej trwa procedura przetargowa, na realizację projektu wpłynęły dwie oferty. Całość zadania zakończy się w sierpniu przyszłego roku. Projekt realizowany jest wspólnie z partnerskim Humennem na Słowacji z dofinasowaniem unijnym w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013. W Humennem realizowany będzie projekt lustrzany, czyli powstanie bardzo podobny wizualnie park miejski.

Rozmawiali Iwona Międlar i Tomasz Strzębała
Numery archiwalne
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31