Afrykański pomór świń (ASF) jest chorobą zakaźną i zaraźliwą, dotyczącą wyłącznie świń i dzików. Wirus ASF jest niechorobotwórczy dla ludzi. Jedynym sposobem zakażenia stada świń wirusem ASF jest mechaniczne wprowadzenia czynnika chorobotwórczego do stada. W Polsce najważniejszym powodem szerzenia się ASF w populacji świń jest człowiek oraz dziki.
By nie dopuścić do zarażenia zwierząt niezbędne jest zachowanie bioasekuracji przy hodowli trzody chlewnej.
Z zasadami bioaskuracji oraz sposobami ich wdrażania i przestrzegania szczegółowo można się zapoznać na stronach:
- Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod adresem: http://www.minrol.gov.pl w zakładce zasady ochrony gospodarstw przed ASF,
- Głównego Inspektoratu Weterynarii pod adresem: http://www.wetgiw.gov.pl w zakładce ASF,
- Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej z/s w Krośnie pod adresem: http://wiw.krosno.pl w zakładce ASF,
- BIP Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego pod adresem: www.bip.rzeszow.uw.gov.pl w zakładce „Pozostałe informacje - Informacje z zakresu rolnictwa".
Źródło: bip.rzeszów.uw.gov.pl
Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z informacjami!
Państwowy Instytut Weterynaryjny przygotował film edukacyjny pt."Afrykański pomór świń-zasady ochrony świń przed chorobą", z którym można się zapoznać pod linkiem na stronie Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie w zakładce "Materiały Informacyjne" - FILM
W załączeniu pismo przewodnie Wojewody Podkarpackiego, apel Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii do hodowców trzody chlewnej, a także graficzna wersja zasad, których należy przestrzegać w celu ochrony gospodarstwa przed wirusem afrykańskiego pomoru świń.