Projekt „Zielona ławeczka" już od 6 lat pomaga mieszkańcom otwartych osiedli w przemianie swoich podwórek w miejsce spotkań i odpoczynku, ale również w „płuca miasta". Grupy sąsiedzkie coraz częściej pracuję wspólnie na rzecz okolicy, w której żyją. Chcą mieszkać w czystym, zadbanym i bezpiecznym miejscu. Angażują się w budżety obywatelskie, samodzielnie tworzą ogródki, sadzą drzewa i dbają o istniejące już obiekty.
Projekt „Zielona ławeczka" prowadzony przez Fundację Banku Ochrony Środowiska zachęca do podjęcia kolejnych działań. Wcześniejsze edycje projektu cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem społecznym i medialnym. Przeznaczono łącznie 110 tys. złotych na rewitalizację zaniedbanych lub niezagospodarowanych zakątków na polskich osiedlach.
W projekcie mogą brać udział mieszkańcy otwarty osiedli zarządzanych przez spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe lub samorząd z miast powyżej 10 tys. mieszkańców. Co ważne, udział w projekcie jest całkowicie darmowy.
Zespoły konkursowe to grupy sąsiadów, którzy chcieliby poprawić wygląd otoczenia swojego miejsca zamieszkania. Zespół powinien składać się z minimum 5 osób, ale jego liczebność może się sukcesywnie zwiększać, ponieważ uczestnicy mogą aktywnie włączać innych sąsiadów do pracy. Zespołowi przewodzi lider, który utrzymuje kontakt z administracją modernizowanego terenu oraz organizatorem konkursu.
WYSTARCZY ZAREJESTROWAĆ ZESPÓŁ i DO 17 MAJA 2020 R. PRZESŁAĆ SWÓJ
PROJEKT.
Wszystkie zespoły, które zgłoszą projekt będą mogły skorzystać z konsultacji z architektami krajobrazu, którzy doradzą jak najlepiej zagospodarować przestrzeń.
Projekt zarządzany jest przez platformę internetową zielonalaweczka.pl Portal umożliwia komunikację z uczestnikami, składanie wniosków o grant, zamieszczanie propozycji projektów konkursowych, ocenianie ich, zadawanie pytań, publikację newsów, itp.