Strona główna » Dla Mieszkańców » Bezpieczeństwo » Bezpieczny Jarosław » Programy profilaktyczne [archiwum 2007]
Dla Mieszkańców
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Programy profilaktyczne [archiwum 2007]

Realizacja programu "Bezpieczny Jarosław" na przestrzeni 2007 r.

W roku 2007 w ramach realizacji programu "Bezpieczny Jarosław" podjęto działania, mające na celu poprawę stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w Jarosławiu.

 

1. Podpisanie porozumienia z KP PSP - luty 2007

28 lutego 2007 roku w sali narad Urzędu Miasta Jarosławia Burmistrz Miasta Jarosławia - Andrzej Wyczawski oraz Komendant Powiatowy Straży Pożarnej w Jarosławiu - st. kpt. Jacek Bzdęga podpisali porozumienie o współpracy w zakresie podejmowanych działań, związanych z poprawą bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarze miasta Jarosławia i powiatu jarosławskiego. Porozumienie dotyczy między innymi współpracy z zakresu wymiany informacji o występujących zagrożeniach, organizowania i prowadzenia szkoleń, spotkań i prelekcji adresowanych w szczególności do dzieci i młodzieży oraz formacji obrony cywilnej i mieszkańców miasta Jarosławia, a także udzielania przez samorząd terytorialny pomocy w zakresie poprawy technicznego wyposażenia KPPSP w Jarosławiu. W ramach współpracy strony będą dążyć do koordynacji działań, celem poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego w mieście; wymiany informacji o występujących zagrożeniach, ich skali bądź rodzajach; organizowania szkoleń; wykorzystywania technicznych możliwości systemów monitorujących, funkcjonujących na terenie miasta Jarosławia w celu ograniczenia zagrożeń. W ramach wspólnie realizowanych zadań Burmistrz Miasta Jarosławia przekazał Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu projektor multimedialny BENQ CP220.

2. Spotkanie z przedstawicielem Katolickiego Stowarzyszenia Antynarkotycznego "Karan" z pedagogami szkolnymi - kwiecień 2007.

W dniu 25 kwietnia 2007 roku w sali klasztoru o.o. dominikanów odbyło się spotkanie przedstawiciela Katolickiego Stowarzyszenia Antynarkotycznego "Karan" - p. Janusza Kłeczka z gronem pedagogicznym, którego tematem były "narkotyki w szkole".

W spotkaniu udział wzięli wydelegowani nauczyciele, pedagodzy i wychowawcy z jarosławskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Podczas spotkania poruszano temat zagrożenia narkomanią i trudności jakie występują w zwalczaniu tego problemu również z racji niejasnych przepisów prawnych w tym zakresie. Przedstawiciel "Karanu" przybliżył problem narkomanii wśród dzieci i młodzieży. Poinformował wszystkich obecnych o możliwości udzielenia pomocy w przypadkach problemów z narkotykami występujących wśród dzieci i młodzieży. Podkreślił jednocześnie, że jego pomoc polega na bezpośrednim kontakcie z zainteresowanymi i potrzebującymi pomocy.

 

3. Kontynuacja programu bezpłatnych porad prawnych pn. „Prawo dla każdego” – w okresie styczeń – czerwiec 2007, wrzesień – grudzień 2007 r.

Od stycznia 2007 roku kontynuowano program „Prawo dla każdego". To już 3 rok realizacji w/w programu. Głównym jego założeniem jest udzielanie pomocy prawnej osobom niezamożnym, emerytom, rencistom, których sytuacja finansowa utrudnia uzyskanie płatnej pomocy prawnej. Za pośrednictwem prawników, adwokatów, radców prawnych (obecnie jest to 14 osób), władze samorządowe dbają o wzrost świadomości prawnej mieszkańców a także ich poczucia bezpieczeństwa.

Do tej pory udzielono 530 porad prawnych. Najczęściej poruszane tematy w trakcie spotkań z prawnikami to sprawy rodzinne 32%, zagadnienia dotyczące: prawa cywilnego 21%, spraw lokalowych 19%, finansowych 14%, z zakresu prawa pracy 11% oraz sprawy karne 3%. Program będzie realizowany do końca grudnia 2007. Decyzje o kontynuacji programu podejmie Burmistrz Miasta Jarosławia.

4. "Świeć po zmierzchu" - październik 2006 - maj 2007

W maju 2007 zakończył się program poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży pt. "Świeć po zmierzchu". Głównym celem programu było upowszechnienie mody noszenia elementów odblaskowych przez najmłodszych. Działania te zakładały również wpływ na dorosłych, na to aby zaangażowali się w sferę bezpieczeństwa młodych ludzi.

Program zakładał wzrost bezpieczeństwa dzieci poprzez ograniczenie liczby wypadków drogowych z udziałem dzieci, uświadomienie najmłodszym znaczenia właściwej widoczności pieszych po zmierzchu, kreowanie mody używania elementów odblaskowych na odzieży i innych elementach wyposażenia. Etapem finałowym realizowanego programu był konkurs "Jestem widoczny na drodze". W jarosławskich szkołach podstawowych (klasy od 0-6) i przedszkolach funkcjonariusze SM, Policji Jarosławskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, Stowarzyszenia Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych "Bezpieczne Życie" przeprowadzili spotkania z dziećmi, których tematem były kwestie prawidłowego poruszania się i widoczności na drodze. Uczestnikom rozdano elementy odblaskowe. Wszystkie dzieci z jarosławskich przedszkoli i szkół podstawowych zostały przeszkolone w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci, które wyróżniały się liczbą noszonych elementów odblaskowych otrzymały od funkcjonariuszy Straży Miejskiej i Policji tzw. odblaskowe mandaty, które po wypełnieniu należało dostarczyć do siedziby Straży Miejskiej w Jarosławiu. Mandat ten upoważniał dziecko do udziału w konkursie "Jestem widoczny na drodze". Dla laureatów konkursu w dwóch kategoriach wiekowych organizatorzy przewidzieli wartościowe nagrody rzeczowe.

Rozstrzygnięcie konkursu "Jestem widoczny na drodze"

25 maja 2007 r. zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn wręczył dyplomy i nagrody uczestnikom konkursu "Jestem widoczny na drodze". Konkurs był ostatnim etapem programu "Świeć po zmierzchu" mający na celu sprawdzenie wiedzy i zaangażowania dzieci w bezpieczeństwo na drodze.

Dzieci miały możliwość przystąpienia do konkursu, który był przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych. Najmłodsi uczniowie, a więc z klas 0 - III uczestniczyli w konkursie plastycznym, natomiast starsi (z klas IV-VI) w teście wiedzy o bezpieczeństwie na drodze.
Najciekawszą pracę namalował Patryk Midura (kl. I, SP 9). Nagrodą za I miejsce był rower. Drugie miejsce i odtwarzacz mp3 przyznano Monice Szynal (kl. III, SP 9). Natomiast trzecie miejsce i nagrodę - plecak sportowy otrzymał Maciej Gancarz (MP 10).
Najlepszą znajomością przepisów ruchu drogowego w organizowanym teście wykazał się Damian Matyja (kl. IV, SP 9). Aparat cyfrowy, który otrzymał za zajęcie I miejsca będzie mu przypominał, że warto się uczyć. Odtwarzacz mp3 za drugie miejsce przypadł Katarzynie Gawrońskiej (kl. IV b, SP 11). Plecak sportowy za zajęcie trzeciego miejsca wręczono Klaudii Pisarczyk (kl. VI b, Zespół Szkół im. Jana Pawła II). Wszystkie dzieci otrzymały - pamiątkowe dyplomy, maskotki, smycz i długopis z logo programu "Bezpieczny Jarosław".
Dyrektorzy szkół, których uczniowie najliczniej uczestniczyli w konkursie otrzymali wyróżnienie oraz nagrody w postaci encyklopedii popularnonaukowej. Najliczniej reprezentowana była Szkoła Podstawowa Nr 6, następnie SP Nr 4 i SP Nr 7.
Na uroczystość przybyli również przedstawiciele pozostałych organizatorów konkursu: pokom. Lesław Cieśliński - naczelnik sekcji prewencji Komendy Powiatowej Policji, Bronisław Wieliczko - Stowarzyszenie Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych "Bezpieczne Życie" oraz Andrzej Jędrejko - Komendant Straży Miejskiej. Duże zainteresowanie wykazali przedstawiciele mediów.

5. "Bezpieczne wakacje - Jarosław 2007" - czerwiec - wrzesień 2007

Jest to program poprawy bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej w mieście Jarosławiu w okresie wakacji tj. 23.06.2007-2.09.2007.
Podstawowym założeniem programu "Bezpieczne Wakacje - Jarosław 2007 " jest podejmowanie przez funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej, działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży spędzającej wakacje bądź wypoczywającej w mieście Jarosławiu. W celu przeciwdziałania zagrożeniom oraz zapewnienia bezpiecznego wypoczynku w okresie wakacji (w dniach od 23 czerwca do 2 września br.) funkcjonariusze Straży Miejskiej i Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu będą intensyfikować działania w tym zakresie. Załączniki:

6. Powołanie Rady Programowej programu "Bezpieczny Jarosław" - maj 2007.

W dniu 28 maja 2007 Rada Miasta Jarosławia podjęła uchwałę nr 106/XII/07 w sprawie powołania Rady Programowej dla potrzeb realizacji programu "Bezpieczny Jarosław" oraz określenia jej kluczowych zadań. Uchwała zawiera imienny wykaz członków Rady Programowej.
21 czerwca odbędzie się inauguracyjne spotkanie nowej Rady Programowej, na którym zostanie przyjęty Regulamin Organizacyjny Rady oraz nastąpi wybór Przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego Rady Programowej.

7. Przygotowanie Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii - luty 2007

Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii opracowany został zgodnie z treścią ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005r. (Dz. U. Nr 179, poz. 1485) oraz założeniami Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2006-2010. Wskazane akty prawne stanowią podstawę do podejmowania działań zmierzających do ograniczenia zjawiska używania środków psychoaktywnych i związanych z tym problemów społecznych i zdrowotnych.
Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2007 opracowany został w oparciu o diagnozę zjawiska narkomanii w mieście Jarosławiu. Do opracowania diagnozy wykorzystano zarówno badania ankietowe jak również informacje z instytucji zajmujących się tematyką narkomanii, udzielaniem pomocy osobom uzależnionym i ich rodzinom i prowadzących statystyki w tym zakresie.

8. Warsztaty pn. „Bezpieczna młodzież - nasza wspólna sprawa" - listopad 2007 - styczeń 2008

W dniu 7, 8 listopada 2007 rozpoczął się cykl warsztatów tematycznych pn. „Bezpieczna młodzież - nasza wspólna sprawa" realizowanych w ramach programu „Bezpieczny Jarosław". Zajęcia te kierowane są do nauczycieli i pedagogów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Do udziału w warsztatach zostali zaproszeni również przedstawiciele kadry naukowo-dydaktycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu.

Głównym celem warsztatów jest wspieranie procesu edukacji poprzez podnoszenie poziomu wiedzy osób uczestniczących w procesie wychowania młodzieży. Pierwsze warsztaty obejmują zagadnienie „uzależnienia od środków psychoaktywnych - sposobów rozpoznawania i metod przeciwdziałania zjawisku narkomanii wśród młodzieży szkolnej".

Kolejne warsztaty będą miały miejsce 5 grudnia 2007 r. tematem, których będzie Profilaktyka agresji i przemocy rówieśniczej następnie, natomiast 9, 10 styczeń 2008 r. - Metody pracy z dzieckiem trudnym.

9. Program „PIERWSZA POMOC - RATOWNICY SĄ WŚRÓD NAS" - wrzesień 2007 - 2008

25 września władze samorządowe przystąpiły do realizacji programu mającego na celu podniesienie świadomości społeczeństwa (w szczególności dzieci i młodzieży) w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i tym samym podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców Jarosławia.

Nieszczęśliwe wypadki, zdarzenia losowe towarzyszą ludziom niezależnie od miejsca, pory dnia i roku. Z tego też względu umiejętność udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym przed przybyciem służb specjalistycznych jest niezmiernie ważna. Program składa się z dwóch etapów.

W pierwszym etapie ich uczestnicy przeszli specjalistyczne szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy, następnie osoby te swoją wiedzę będą przekazywać uczniom.

Drugi etap skierowany jest w szczególności do dzieci i młodzieży szkolnej. Przy wsparciu dyrekcji szkół, przygotowani merytorycznie w I etapie nauczyciele będą przeprowadzać szkolenia w placówkach szkolnych, w których pracują.

25 i 26 września br. instruktorzy z Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeprowadzili szkolenia, ucząc zasad udzielania pierwszej pomocy nauczycieli nauczania początkowego (klasy I-III) ze szkół powiatu jarosławskiego. Do udziału w szkoleniu zgłosiło się 44 szkoły podstawowe z całego powiatu jarosławskiego. Po zakończeniu szkolenia, przedstawiciele poszczególnych szkół otrzymali od Fundacji WOŚP fantomy do nauki zasad udzielania pierwszej pomocy, podręczniki dla nauczycieli i uczniów oraz filmy DVD.

17, 18 października br., w dalszej części program „Pierwsza Pomoc - Ratownicy są wśród nas", odbyło się szkolenie dla nauczycieli starszych klas szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ta część była realizowana przy udziale specjalistów Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, PCK, Niepublicznego ZOZ p. Tarkowskiego, Straży Pożarnej, Jarosławskiego Stowarzyszenia Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych „Bezpieczne Życie", Jarosławskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego.

10. Organizacja spotkania przedstawicieli służb porządkowych z Przewodniczącymi Rad Dzielnic z terenu miasta Jarosławia - sierpień 2007

W dniu 29 sierpnia 2007 w Urzędzie Miasta Jarosławia odbyło się spotkanie z przewodniczącymi rad dzielnic z terenu Jarosławia. W spotkaniu udział wzięli: z-ca Burmistrza Miasta Jarosławia, Radni Rady Miasta, przedstawiciele Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, pracownicy BiZ. Podczas spotkania ustalono wspólny zakres działań dot. bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarze miasta.
Ustalono też zasady kolejnych takich spotkań (przyjęto propozycję ich organizacji raz na kwartał).

11. Program Odpowiedzialnej Sprzedaży Stop 18 - kwiecień - grudzień 2007

 

 W miesiącu czerwca 2007 władze samorządowe miasta Jarosławia przystąpiły do realizacji „Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży - Stop 18". Podstawowym celem tego programu było ograniczenie sprzedaży papierosów osobom niepełnoletnim. W Jarosławiu program został rozszerzony o problematykę sprzedaży napojów alkoholowych nieletnim.

Pierwszym etapem programu było przeprowadzenie badania ankietowego pod nazwą „Tajemniczy Klient". Dzięki badaniu określone zostało podejście sprzedawców do sprzedaży papierosów i napojów alkoholowych osobom niepełnoletnim, a także stan wiedzy sprzedawców dot. aspektów prawnych sprzedaży wyrobów tytoniowych i napojów alkoholowych osobom nieletnim.

Badanie polegało na próbie zakupu przez ankietera - osobę dorosłą, ale wyglądającą na małoletnią, w wyznaczonych punktach sprzedaży, napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych. Ankieterom towarzyszyli pracownicy UM. Wyniki przeprowadzonego badania pokazały, że sprzedaż alkoholu i papierosów nieletnim w punktach handlowych na terenie Jarosławia stanowi duży problem.

W związku z tym Burmistrz Miasta Jarosławia - wystosował List Otwarty do wszystkich przedsiębiorców prowadzących sprzedaż alkoholu i wyrobów tytoniowych w mieście, zawierający apel w sprawie ograniczenia sprzedaży alkoholu i papierosów nieletnim.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej w formie ulotek propagowali w punktach handlowych na terenie miasta, zakaz sprzedaży alkoholu i papierosów nieletnim.

Bardzo istotnym etapem programu było szkolenie w zakresie sprzedaży wyrobów alkoholowych i tytoniowych zorganizowane przez Burmistrza Miasta w dniu 10 października 2007, w sali widowiskowej MOK, na które zaproszono osoby prowadzące działalność gospodarczą na terenie miasta Jarosławia. Podczas spotkania zaprezentowano wyniki badania ankietowego, przypomniano o obowiązujących zasadach sprzedaży tych artykułów oraz o rygorach prawnych związanych z nieprzestrzeganiem przepisów dot. sprzedaży alkoholu i papierosów - w szczególności osobom niepełnoletnim. Jednocześnie w trakcie szkolenia położono nacisk na kwestię egzekwowania przez sprzedających posiadanego prawa do żądania okazania dowodu tożsamości przez klienta w przypadku wątpliwości co do jego pełnoletności. W trakcie szkolenia, w charakterze wykładowców wystąpili; przedstawiciele Prokuratury Rejonowej w Jarosławiu, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Komisji Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego Rady Miasta Jarosławia oraz Urzędu Miasta Jarosławia.

Kolejnym elementem realizacji programu były kontrole punktów prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych i papierosów, prowadzone przez policję i straż miejską. W trakcie czynności kontrolnych stwierdzono przypadki niedozwolonej sprzedaży alkoholu osobom nieletnim.

Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi w stosunku do osób, które naruszyły obowiązujące prawo w zakresie sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim, zostana wdrożone postępowania karno-administracyjne.

12. Konkurs Inicjatyw „Bezpieczne Drogi" - październik 2007

Konkurs Inicjatyw „Bezpieczne Drogi" realizowany jest w ramach programu „Orlen - Bezpieczne Drogi". Wydział Bezpieczeństwa Miasta i Zarządzania Kryzysowego zgłosił do konkursu realizowany aktualnie program „Pierwsza Pomoc- Ratownicy są wśród nas".

Informacja na stronie internetowej http://www.orlenbezpiecznedrogi.pl/inicjatywa771

13. Badanie opinii publicznej - wrzesień - grudzień 2007

W miesiącu wrześniu br. opracowano formularz ankiety i przeprowadzono badanie ankietowe mające na celu określenie poczucia bezpieczeństwa w mieście wśród mieszkańców Jarosławia. W chwili obecnej trwają prace nad opracowaniem wyników.

14. Sztuczne ognie - Bezpieczne Święta 2007" - grudzień 2007

Akcja realizowana jest przez Straż Miejską w Jarosławiu oraz wydział Bezpieczeństwa Miasta i Zarządzania Kryzysowego UM Jarosławia w ramach programu „Bezpieczny Jarosław".

Zagrożenia związane ze sprzedażą nieletnim oraz używaniem przez nich sztucznych ogni i innych wyrobów pirotechnicznych, nasilające się szczególnie w okresie Świat Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku, spowodowało konieczność zainicjowania na terenie miasta Jarosławia akcji pn."Sztuczne ognie - Bezpieczne Święta 2007"

Akcja jest adresowana w szczególności do osób handlujących wyrobami pirotechnicznymi oraz do dzieci i młodzieży. Jej celem jest zarówno ograniczenie przypadków sprzedaży wyrobów pirotechnicznych dzieciom, jak też zmniejszenie liczby wypadków (związanych z używaniem tych wyrobów) wśród najmłodszych.

Aby osiągnąć założony cel Straż Miejska wspólnie z wydziałem Bezpieczeństwa Miasta i Zarządzania Kryzysowego opracowała informację dot. warunków sprzedaży materiałów pirotechnicznych nieletnim oraz kar przewidzianych za sprzedaż materiałów pirotechnicznych niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa ( art. 37 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi /.../ - Dz.U.Nr 67 poz. 679 z 2001 r.). Informacja ta zostanie upowszechniona w środowisku jarosławskich handlowców w m-cu grudniu 2007 r.

Od dnia 3 grudnia 2007r. funkcjonariusze Straży Miejskiej rozpoczęli również prelekcje dla uczniów części jarosławskich szkół podstawowych (Nr 4,6,7,9,10), poświęcone problematyce właściwego i bezpiecznego używania środków pirotechnicznych. Akcja ta została podjęta pomimo faktu, że w treści obowiązujących przepisów prawnych wprowadzony został zakaz sprzedaży wyrobów pirotechnicznych osobom, które nie ukończyły 18 roku życia. Jak pokazuje jednak życie, nieletni wchodzą w posiadanie tego typu materiałów i corocznie, szczególnie w okresie świat Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku dochodzi do licznych przypadków oparzeń, lżejszych lub cięższych uszkodzeń ciała wśród najmłodszych.

W trakcie spotkań z dziećmi zaprezentowane zostaną najbardziej rozpowszechnione materiały pirotechniczne oraz omówione zasady bezpiecznego ich używania w oparciu o dotychczasowe doświadczenia oraz obowiązujące w tym zakresie uregulowania prawne. Przedstawiciele SM przedstawią również kompetencje strażników miejskich oraz funkcjonariuszy policji w przypadkach stwierdzenia sprzedaży materiałów pirotechnicznych nieletnim oraz w sytuacjach używania przez nieletnich środków pirotechnicznych w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu. Omówione zostanie również Rozporządzenie Porządkowe wojewody podkarpackiego Nr 50/07  z dnia 13 listopada 2007 r. w sprawie ograniczenia używania wyrobów pirotechnicznych na terenie województwa podkarpackiego.

Głównym celem spotkań z dziećmi jest nauka podstawowych zasad bezpieczeństwa poprzez uświadomienie najmłodszym skali zagrożeń, jakie niesie za sobą zabawa wyrobami pirotechnicznymi oraz niebezpieczeństw mogących wystąpić podczas niewłaściwego obchodzenia się z nimi.

Pozwoli to na stopniowe kształtowanie wśród dzieci poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne jak również bezpieczeństwo kolegów i koleżanek.