Strona główna » Dla Mieszkańców » Bezpieczeństwo » Jarosławska Akademia Bezpiecznego Seniora » Dodatkowe inicjatywy
Dla Mieszkańców
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Dodatkowe inicjatywy

Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Miasta Jarosławia

Jarosławska Akademia Bezpiecznego Seniora przygotowała nową propozycję dla starszych mieszkańców miasta - Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Miasta Jarosławia, ktróry odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. A. Fredry. Zgłoszenia przyjmowane są codziennie w godzinach otwarcia placówki oraz telefonicznie: 16 621 55 77 wew. 123. Serdecznie zapraszamy!

Jarosławska Akademia Bezpiecznego Seniora, poza cyklicznymi spotkaniami, zaprasza również do korzystania z dodatkowych inicjatyw organizowanych w ramach programu. Pasjonatów fotografii zachęcamy do udziału w konkursie „Cudze chwalicie swego nie znacie - miasto Jarosław okiem seniora" (szczegóły), a ostatnią propozycją jest Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Miasta Jarosławia.

- Program Jarosławska Akademia Bezpiecznego Seniora" to nie tylko zajęcia poświęcone bezpieczeństwu starszych mieszkańców Jarosławia, ale również inne inicjatywy zmierzające do zaktywizowania naszych seniorów. Stąd też pomysł na potyczki intelektualne, w duchu rywalizacji i współzawodnictwa - mówi Janusz Sobejko, zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Jarosławiu.

Turniej odbędzie się 6 czerwca (piątek) o godz. 15.00 i 7 czerwca (sobota) o godz. 9.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. A. Fredry w Jarosławiu. Zgłoszenia przyjmowane są codziennie w MBP, w godzinach otwarcia placówki (pon. 9.00-16.00, wt.-pt. 10.00-18.00, sob. 9.00-14.00) lub telefonicznie 16 621 55 77 wew. 123. Sędzią Głównym Turnieju będzie jarosławianin Eugeniusz Kinasz - sędzia szachowy I klasy, propagator i miłośnik królewskiej gry.

W załączniku znajduje się regulamin Turnieju oraz karta zgłoszeniowa. Serdecznie zapraszamy!


HISTORIA SZACHÓW

Gra powstała w 3 ćw. VI w. naszej ery. Według przypuszczeń niektórych badaczy, odnalezione terakotowe figurki na terenach dawnej Mezopotamii (datowane na 6000 lat p.n.e) używane były jako szachy. Taką datę podaje znany angielski historyk H.J.R. Murray w dziele History of chess. Kolebką szachów uznano Indie. Bliskie współczesnym zasady gry w szachy opracowano w V wieku n.e. właśnie tam, a świadczą o tym wykopaliska i zapisy w starych księgach - ta starożytna odmiana szachów nosiła nazwę czaturanga. Stamtąd dotarły one do Persji, gdzie w krótkim czasie zyskały sobie wielu zwolenników. Po podbiciu Persji przez Arabów szachy rozprzestrzeniły się na inne kraje. Gra w szachy została wzbogacona o nowe sposoby rozgrywania partii, przede wszystkim przez arabskich entuzjastów tej gry.

Do Europy szachy dotarły już w VIII-IX w., początkowo do Hiszpanii, Włoch i Francji, potem do Niemiec, Anglii i Skandynawii. W Rosji znane były już w IX w., dokąd przywędrowały bepośrednio ze wschodu.
Na podstawie wzmianek w literaturze przypuszcza się, że szachy dotarły do Polski w XII w., za panowania Bolesława Krzywoustego. Umiejętność gry w szachy uznawana była za zaletę i zyskała sobie wysoką rangę na dworze królewskim.

W Europie szczególny rozkwit szachów rozpoczął się w XVI w. Na wzrost zainteresowania nimi miała m.in. zmiana zasad gry zaproponowana przez włoskich szachistów w końcu XV w. Zmiana ta dotyczyła tylko ruchów dwóch figur, ale w istotny sposób wpłynęła na atrakcyjność gry. Hetman z najsłabszej figury-poruszającej się tylko o jedno pole na ukos - stał się najsilniejszą figurą, zwiększono też zasięg działania gońca. Mając na względzie dalsze uatrakcyjnienie gry, wprowadzono specjalne posunięcie - roszadę.

Po wprowadzeniu zmian zasad rozgrywania partii, pierwszy podręcznik gry w szachy według nowych zasad opracował Lucena w 1497 r. Następnie w 1512 r. Damiano, w 1561 Ruy Lopez, a w 1601 r. Alessandro Salvio wydali swoje publikacje. Pierwszy w Polsce podręcznik gry w szachy opracował na początku XVIII w. Jan Ostroróg, jednakże nie został on opublikowany. Dopiero w 1835 r. wydano drukiem polski podręcznik gry w szachy, którego autorem był Kazimierz Krupski. Literatura szachowa szybko powiększała się. Utrwalono na kartach książek wyniki analiz, teoretycznych rozważań, rozegrane partie, opisy turniejów. Stanowi ona źródło doskonalenia swych umiejętności dla miłośników tej pasjonującej gry.

Opracowano na podstawie:
M. Litmanowicz, Szachy, Warszawa 1987.

IKS/SM

 

„Cudze chwalicie swego nie znacie – miasto Jarosław okiem seniora”

„Jarosławska Akademia Bezpiecznego Seniora” to nie tylko spotkania i rozmowy o bezpieczeństwie osób starszych, ale również dodatkowe inicjatywy. Tym razem Burmistrz Miasta Jarosławia  oraz partner programu Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu zapraszają seniorów 60+ z powiatu jarosławskiego do udziału w konkursie fotograficznym „Cudze chwalicie swego nie znacie – miasto Jarosław okiem seniora”.

Zabytki, krajobrazy, urokliwe miejsca miasta Jarosławia, to tematy konkursu fotograficznego ogłoszonego w ramach programu „Jarosławska Akademia Bezpiecznego Seniora". Każdy senior powyżej 60. roku życia z powiatu jarosławskiego, którego pasją jest fotografia i chciałby się podzielić swoim spojrzeniem na Jarosław, ma doskonałą okazję ku temu - udział w konkursie „Cudze chwalicie swego nie znacie - miasto Jarosław okiem seniora". Wystarczy przygotować max. 3 fotografie, wypełnić kartę zgłoszeniową (załącznik) i wysłać na adres e-mailowy , bądź osobiście dostarczyć do siedziby Centrum Kultury Promocji w Jarosławiu. 

Prace można nadsyłać do 31 sierpnia 2014 r., a szczegółowe informacje znajdują się w załączonym poniżej regulaminie. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 17 września 2014 r. Dla laureatów przewidziano nagrody rzeczowe, a najlepsze fotografie będą mogły wybrać i nagrodzić również niezależne instytucje (np. firmy) oraz osoby prywatne.

Wyniki konkursu z publikacją zdjęć znajdą się na stronie www.ckip.jaroslaw.pl, zostanie z nich przygotowana także wystawa pokonkursowa.

Wszelkie informacje  oraz pomoc dotyczącą Konkursu można uzyskać pod numerem telefonu 530 195 168 w godz. 9.00-17.00 lub osobiście w Centrum Kultury i Promocji, Galeria Główna „U Attavantich", I piętro (od wtorku do soboty).

Serdecznie zapraszamy!
Małgorzata Młynarska/SM