Strona główna » Nasze wydawnictwa » kwiecień, nr 4 (162) / 2006 » Jarosław
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

kwiecień, nr 4 (162) / 2006

Jarosław - piękne miasto
Rynek staje się miejscem wielu widowisk i uroczystości miejskich. | Fot. Krzysztof Peszko
Rynek staje się miejscem wielu widowisk i uroczystości miejskich.
Fot. Krzysztof Peszko
Kamienica Orsettich - Muzeum. Parada Schumana. | Fot. Iwona Międlar
Kamienica Orsettich - Muzeum. Parada Schumana.
Fot. Iwona Międlar
Jarosławskie kamienice skąpane w majowym deszczu - w tle tzw. kamienica Marysieńki. | Fot. Iwona Międlar
Jarosławskie kamienice skąpane w majowym deszczu - w tle tzw. kamienica Marysieńki.
Fot. Iwona Międlar

Serdecznie zapraszam do odwiedzenia Jarosławia - pięknego, malowniczego miasta, w którym zabytkowa zabudowa przemawia do wrażliwego widza, a magia miejsc pozostawia dla turysty niezapomniany smak spotkania z historią.

Zwiedzanie Jarosławia warto rozpocząć od rynku, na którym najważniejszym obiektem jest ratusz - siedziba władz miasta. Budowla ta przechodziła w swojej historii wiele okresów rozkwitu i zapomnienia. W połowie XIX w. władze miejskie wykupiły budynek od państwa i poddały go gruntownej przebudowie. Nadbudowano wtedy II piętro, wieżę oraz wykonano neogotyckie elewacje, które w końcu wieku zmieniono na neorenesansowe zwieńczone attyką.

Rynek okolony jest zwartą zabudową kamienic, które mają swoje początki w XVI w. Jedna z nich kamienica Orsettich, to najpiękniejsza późno renesansowa kamienica mieszczańska w Polsce, w której obecnie mieści się Muzeum.

W południowej pierzei rynku znajduje się kamienica Gruszewiczów, posiadająca dobrze zachowaną tzw. Wielką Izbę z cennymi średniowiecznymi polichromiami przedstawiającymi sceny pasyjne. We wschodniej pierzei rynku godna uwagi jest tzw. "kamienica Marysieńki" - która swą nazwę zawdzięcza współwłaścicielce Jarosławia Marii Kazimierze Sobieskiej. Troszeczkę dalej warto spojrzeć łaskawym okiem na kamienicę Rydzikową. Jest to najlepiej zachowany typ tzw. kamienicy jarosławskiej z charakterystycznym zamkniętym krytym dziedzińcem zwanym "wiatą" i podcieniami. Kamienica posiada dwukondygnacyjne piwnice i chodniki podziemne o łącznej długości około 160 m. Najniższa kondygnacja znajduje się na głębokości około 8,5 m. Właśnie w tym ciągu chodników i komór dostosowanych do zwiedzania zlokalizowana jest Podziemna Trasa Turystyczna im. Feliksa Zalewskiego.

W mieście ujrzeć można relikty Bramy Krakowskiej i murów obronnych z XV wieku. Zachowana jest dolna kondygnacja Bramy, z fragmentami murów obronnych i chodnikami kontrminowymi. Wchodząc Bramą do miasta dochodzimy do ulicy Grodzkiej, która swoją architekturą przypomina o dawnej świetności miasta.

W przepięknym Jarosławiu zwiedzić można również Opactwo SS. Benedyktynek - fundację Anny Ostrogskiej z 1611 r. na wzgórzu św. Mikołaja. W skład klasztoru wchodzi kościół zbudowany w latach 1614 - 1624 ze wspaniałym portalem kamiennym z 1521 r., mury obronne z ośmioma basztami i wieżą bramną.

Miasto posiada również wiele zabytków sakralnych, m.in. kościół św. Jana Chrzciciela i dawne Kolegium Jezuitów z wieżą zegarową z 1611 r., kościół Św. Ducha - dawny kościół szpitalny związany z fundacją dla ubogich zbudowany w latach 1689 - 1690, kościół i klasztor OO. Reformatów wybudowany w latach 1710 -1716 z typowym układem dla budownictwa klasztornego reformatów, na rzucie czworoboku z wirydarzem pośrodku i placem kościelnym obwiedzinonym murem ze stacjami MękiPańskiej. Godny obejrzenia jest również niedawno wybudowany kościół pw. Chrystusa Króla, którego konsekracja odbyła się w 1999 r. Na szczególną uwagę zasługuje znajdująca się tam współczesna Droga Krzyżowa. Warto wspomnieć również o cerkwi greckokatolickiej, zbudowanej w latach 1717 - 1747 na terenie nieistniejącego XV-wiecznego zamku. Przebudowana w latach 1911 - 1912 na trzynawową w charakterze pseudobizantyjskim. Obecnie po remoncie odzyskała dawny charakter.

W Jarosławiu warto wziąć również udział w wydarzeniach kulturalnych, do których należy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej pn. "Pieśni Naszych Korzeni". Rokrocznie zapraszani tu są najznakomitsi twórcy z całego świata. Tutaj muzycy przebywają wspólnie z publicznością przez niemal cały dzień, razem koncertują, śpiewają i tańczą. Organizowane są seminariach, można też wziąć udział we wspólnie przygotowywanych nieszporach, uczestniczyć w wieczorach muzycznych i zabawie do rana.

Na uwagę zasługuje również Jarmark Słowiańskich Zespołów Folklorystycznych, który dowodzi, że braterstwo narodów wywodzących się ze wspólnych korzeni to rzeczywistość. Na Jarmark zjeżdżają Białorusini, Czesi, Słowacy, Ukraińcy oraz pełniący rolę gospodarzy Polacy. Pojawiają się tu malarze, rzeźbiarze, rękodzielnicy, a także hafciarki. Tu powstaje naturalny klimat serdeczności, który przebiega od pierwszych powitań do ostatnich pożegnań.

W Jarosławiu "dusze" artystyczne mogą wstąpić do galerii, których wystawy cieszą się niemałym zainteresowaniem. Dobrym przykładem może tu być Galeria "Rynek 6", Mała Galeria MOK, Galeria Karykatury "Piranie Dwie" lub Galeria Przedmiotu promująca twórczość osób niepełnosprawnych.

Wspaniałą, dwudniową imprezą są odbywające się coroczne "Dni Jarosławia". Podczas ich trwania miasto organizuje dla swoich mieszkańców, przedstawicieli miast partnerskich i turystów liczne atrakcje, koncerty, konkursy i zabawy do rana. To tylko wybrane atrakcje, które czekają na Państwa.

Do zobaczenia w Jarosławiu!

Burmistrz Miasta Jarosławia
Janusz Dąbrowski
Numery archiwalne
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31