Pamięć o 24. rocznicy wybuchu stanu wojennego uczczona została we wszystkich miastach naszego kraju. Media także obszernie wspominały to wydarzenie. Jarosław w latach osiemdziesiątych był prężnym ośrodkiem sprzeciwu wobec komunistycznego reżimu, wielu mieszkańców stawiało czynny opór władzy ludowej. Rocznicę wybuchu stanu wojennego zorganizowały w Jarosławiu: Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Oddział Wojewódzki, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" Ziemi Przemyskiej oraz Urząd Miasta Jarosławia. Na obchody rocznicowe złożyła się uroczysta Msza św. koncelebrowana w Kolegiacie w intencji ojczyzny, której przewodniczył ks. prałat Marian Rajchel, wręczenie krzyży Semper Fidelis -"Zawsze Wierny" osobom zasłużonym oraz program artystyczny w Miejskim Ośrodku Kultury.
"13.XII.1981 r. Polska stała się państwem nienormalnym, w którym była godzina policyjna, cenzurowano korespondencję, podsłuchiwano i rejestrowano rozmowy telefoniczne" - takie słowa wypowiedział prezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym o. Wojewódzki w Jarosławiu Kazimierz Ziobro, otwierając spotkanie w Miejskim Ośrodku Kultury. W oficjalnej części udział wzięli przedstawiciele duchowieństwa na czele z Archiprezbiterem Jarosławskim ks. Prałatem Andrzejem Surowcem, ks. Prałatem Aleksandrem Kustrą, Ks. Prałatem Marianem Rajchlem, ks. Kazimierzem Wójcikowskim - kapelanem Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, ks. Prałatem Stanisławem Czenczkiem z Przemyśla, z ramienia władz samorządowych: Tomasz Petry - przewodniczący Rady Powiatu, Janusz Kołakowski - wicestarosta jarosławski, Marian Janusz -przewodniczący Rady Miasta Jarosławia, burmistrz miasta Janusz Dąbrowski, zastępca burmistrza Tadeusz Pijanowski oraz działacze związkowi z lat osiemdziesiątych i obecnych, radni siostry zakonne, mieszkańcy.
Na wniosek Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym O/ Wojewódzki w Jarosławiu, Kapituła Krzyża przy Związku Solidarności Polskich Kombatantów w Gdańsku uhonorowała Krzyżem Semper Fidelis kilku działaczy solidarnościowym:
- Śp. Ks. bp Tadeusz Błaszkiewicz - sufragan ks. bpa Ignacego Tokarczuka przez lata posługi kapłańskiej odważnie głosił wartości chrześcijańskie. Będąc biskupem jako pierwszy odwiedził internowanych Polaków w Uhercach i pierwszy odprawił tam mszę św. Odznakę w imieniu Arcybiskupa Józefa Michalika odebrał ks. Prałat Andrzej Surowiec - Archiprezbiter.
- Śp. Prałat ks. Bronisław Fila - główny opiekun duchowy powstającej na terenie ziemi jarosławskiej "Solidarności" w latach 80-tych. Organizował w kolegiacie, gdzie był proboszczem, uroczystości religijno - patriotyczne, nawet po 13.XII 1981 r. Zabiegał o zwolnienie ówczesnego wikarego ks. W. Drewniaka i grupy uczniów z nim internowanych. Krzyż odebrał ks. Prałat Aleksander Kustra.
- Ks. Prałat Stanisław Czenczek - od początku powstania "Solidarności" czynnie popierał jej działania. W czasie trwania stanu wojennego otaczał opieką duchową i materialną internowanych i ich rodziny. Nieoficjalnie dostarczał paczki żywnościowe oraz korespondencję do internowanych w Łupkowie i Uhercach.
- siostra Michaela - Władysława Zoń - z zakonu ss. benedyktynek w Przemyślu. Szczególną odwagę wykazała w czasie stanu wojennego organizując pomoc materialną dla internowanych w Łupkowie i Uhercach, zorganizowała wśród dzieci akcje pisania kartek świątecznych do internowanych. Krzyż odebrała s. Bernadetta Lipian.
- Antoni Kopaczewski - syn zamordowanego przez NKWD oficera WiN. Organizował z dużym poświęceniem NSZZ Solidarność w okręgu rzeszowskim, przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego, aresztowany za działalność związkową 13.XII.1981 r. w Gdańsku przewieziony do więzienia w Załężu. Aktywny działacz podziemia, nieugięty i wierny Ojczyźnie
- Mieczysław Stopyra - współzałożyciel NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych w Jarosławiu. Aktywnie wspierał strajk chłopski w Rzeszowie, internowany. Po wyjściu z więzienia założył gospodarstwo familijne o nazwie "Solidarność", za co był często szykanowany ze strony władzy ludowej. Obecnie członek Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym w Jarosławiu.
Klamrą spinającą uroczystość stał się program artystyczny pt. "Bóg się rodzi - Wigilia Anno Domini 1981" przygotowany z młodzieżą przez instruktorów MOK. Młodzi artyści pracujący w zespołach ośrodka kultury w sposób bardzo sugestywny spróbowali oddać dramat spędzanych w osamotnieniu, z dala od rodzin Świąt Bożego Narodzenia przez internowane osoby.