Od wystawy prac plastycznych o tematyce jesiennej dzieci z jarosławskich Szkół Podstawowych: nr 4, nr 6, nr 7, nr 9, prowadzonych przez ss. Niepokalanki, Publicznego Gimnazjum nr 1, Szkoły Podstawowej w Łazach, Dziecięcej Akademii Plastycznej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu rozpoczęły się Jesienne Impresje Artystyczne.
Wystawę otworzyła dyrektor Ośrodka Kultury Teresa Piątek w towarzystwie pracowników i dzieci ze świetlicy SP 4 i SP7 pod opieką pań: Edyty Krzeszowiec i Barbary Eider - Chodań. Prace eksponowane w Galerii "W korytarzu" wykonane różnymi technikami przedstawiały polską złotą jesień. Tegoroczna jesienna pogoda była dla nas bardzo hojna, złota i brązy na kartkach nie były tylko marzeniami i tęsknotami za pięknymi jesiennymi spacerami.... Wystawę uświetnił występ dzieci z pierwszych klas SP nr 4 prowadzonych w świetlicy przez p. Barbarę Eider - Chodań.
27 września Teatr "MASKA" z Rzeszowa w przedstawieniu pt. "Tygrys Pietrek" rozbawiał najmłodszą publiczność. Nie wiem czy wszyscy wiedzą, że Tatr Maska ma swoje początki właśnie w... Jarosławiu. Teatr dla dzieci powstał na bazie Teatru Lalki i Aktora "Kacperek" w Powiatowym Domu Kultury w Jarosławiu w 1952 r. Po czterech latach działalności amatorskiej, w 1956 r. Teatr stał się państwową instytucją kulturalną i w roku 1957 r. przeniesiono go do Rzeszowa. W ramach Impresji młodzi widzowie obejrzeli wesołe przedstawienie o małym tygrysku, który boi się niemal wszystkiego: od burzy, innych tygrysów, po zwykłe brzęczenie muchy. Ciekawa aranżacja, śmieszne scenki rozbawiały publiczność, przedszkolaki reagowały wybuchami śmiechu, specyficznym dla kilkulatków dialogiem nawiązanym z aktorami.
Jak zwykle repertuar był na tyle szeroki, że każdy mógł wybrać dla siebie coś najbardziej interesującego. W odstępach kilkudniowych odbywały sie imprezy Jesiennych Impresji Artystycznych. Było tu miejsce na spotkanie z panem Krzysztofem Chruszczykiem - kolekcjonerem i hobbystą, koncert Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Jarosławiu prowadzony przez panią Małgorzatę Podolec dedykowany miastu Jarosław. Koncert uświetnili: Chór PSM pod kier. Jadwigi Nowosiad przy akompaniamencie Aleksandra Kozińskiego, zespół akordeonowy prowadzony przez naucz. Romana Olejarza, zespół instrumentów perkusyjnych pod kier. naucz. Henryka Przytockiego i zespół instrumentów dętych pod kie. naucz. Andrzeja Grębosza.
Tradycyjnie już w ramach Impresji miłośnicy poezji spotkali się na Turnieju O Laur Impresji. W trzech kategoriach: recytacja, twórczość własna i poezja śpiewana wystąpiło łącznie 27 osób. Panie: Krystyna Klimczak - naucz. ZSO nr 2 im. Książąt Czartoryskich, Zofia Kolasa - inst. MOK, Teresa Piątek - dyr. MOK w Jarosławiu, Jerzy Gągoł - muzyk, tworzący jury przyznały nagrody i wyróżnienia. W kategorii recytacji Dorota Zdzioch zdobyła I miejsce i Laur Impresji, II miejsce przyznano Natalii Kochman, Magdalena Szyngiera została przez komisję wyróżniona. W kategorii twórczość własna Anna Groszek otrzymała I nagrodę i Laur Impresji, Katarzyna Wajda zdobyła II miejsce, a Arkadiusz Moneta zajął III. Wyróżniono Annę Torbiczuk, Piotra Wawrzeniuka oraz Łukasza Zielińskiego. W kategorii poezja śpiewana duet: Jakub Kryczyński i Andrzej Kuca zdobył Nagrodę Publiczności; a Elżbietę Haśko i Mariusza Leśniowskiego wyróżniono. W przerwie między prezentacją poezji, a ogłoszeniem wyników Turnieju, słuchaliśmy muzyki w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego "Amadeus" Mariusza Tobiasiewicza Miejskiego Ośrodka Kultury.
Tradycyjnie już także królowała poezja w ramach Konkursu Recytatorskiego "Wawrzynek 2005". Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych w regionie. Wiersze nawiązujące do jesieni recytowane były przez 107. uczestników. Popularność Konkursu stale wzrasta; gdy dziewięć lat temu pierwszy raz zorganizowano konkurs nie spodziewano się tak dużego zainteresowania nim przez dzieci, młodzież i nauczycieli.
Przez dwa dni komisja w składzie: Krystyna Juźwińska - CK w Przemyślu, Elżbieta Tkacz dyr. MBP w Jarosławiu, Genowefa Dudek - naucz., Marzena Rychtyk - Stęc - instr. MOK oceniała recytatorów.
W kategorii I (kl. I - III) nagrodę główną "Wawrzynek 2005" przyznano Michałowi Kijance, II nagrodę Kacprowi Kroczkowi, III nagrodę Weronice Makowskiej i Weronice Gral, wyróżniono Klaudię Czepiel, Jakuba Naspińskiego, Ewę Jackowskiej, Mateusza Podpinkę, Wojciecha Pelca, Bartłomieja Sobienia, Julitę Hołub.
W kategorii II (kl. IV-VI) nagrodę główną "Wawrzynek 2005" otrzymała Aleksandra Cyrul, II miejsce otrzymała Justyna Gujda, III natomiast Natalia Lis. Komisja wyróżniła recytację Mateusza Wysockiego, Sylwii Szymańskiej, Żanety Lorbieckiej, Anety Żak, Damiana Samka, Adrianny Oronowicz, Natalii Szczygieł.
W III kategorii (gimnazjaliści) nagrodę główną "Wawrzynek 2005" zdobyła Maria Ocalewicz, II nagrodę otrzymała Anna Urzędowska, a III miejsce zdobyła Katarzyna Binowska. W tej kategorii wyróżnienia otrzymali: Katarzyna Krucan, Bernadetta Majkut i Sabina Bartman.
Jesienne Impresje Artystyczne przy tegorocznej złotej polskiej jesieni były szczególnie ciepłe. Wystawy fotograficzne i plastyczne, koncerty muzyczne wzajemnie uzupełniały repertuar.