Strona główna » Nasze wydawnictwa » grudzień, nr 12 (158) / 2005 » Sesja Rady Miasta
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

grudzień, nr 12 (158) / 2005

Sesja Rady Miasta (28.11.2005)
Sesja Rady Miasta Jarosławia rozpoczęła się od podziękowania za dotychczasową współpracę Marianowi Muzyczce | Fot. Zofia Krzanowska
Sesja Rady Miasta Jarosławia rozpoczęła się od podziękowania za dotychczasową współpracę Marianowi Muzyczce
Fot. Zofia Krzanowska

W pełnym składzie obradowała Rada Miasta Jarosławia 28 listopada 2005 r. W sesji uczestniczyli również: Posłowie na Sejm RP Tomasz Kulesza i Andrzej Ćwierz, a także Wicestarosta Janusz Kołakowski, Burmistrzowie Janusz Dąbrowski i Tadeusz Pijanowski, Skarbnik Miasta Barbara Maziarka, Sekretarz Miasta Franciszek Gołąb, prezesi spółek komunalnych, przewodniczący Rad Dzielnic, naczelnicy wydziałów Urzędu Miasta oraz dziennikarze.

Poseł Tomasz Kulesza podziękował za udział w akcji zbierania pieniędzy na rzecz ratowania zabytków na jarosławskikm Starym Cmentarzu, a także zwrócił się z prośba o uwzględnienie w przyszłorocznym budżecie środków na dofinansowanie wydawnictwa o jarosławskiej nekropolii. Zadeklarował też wolę współpracy w pozyskiwaniu środków w ramach programów unijnych.

Następnie odczytałem oświadczenie radnych w sprawie dezaprobaty wobec decyzji Burmistrza Miasta o odwołaniu Zastępcy Burmistrza Mariana Muzyczki. W imieniu radnych podpisanych pod oświadczeniem podziękowałem Wiceburmistrzowi za dotychczasową pracę i dobrą współpracę.

Podczas 49. Sesji radni podjęli 25 uchwał oraz przyjęli dwa stanowiska. Najwięcej, bo aż 8 uchwał, dotyczyło wprowadzenia zmian w budżecie miasta na 2005 r. W dwóch przyjętych uchwałach dokonano zmian w uchwałach własnych w spr. budżetu miasta.

Po długiej dyskusji przyjęto uchwałę w sprawie wysokości stawek podatku od nieruchomości. Pragnę podkreślić, że Burmistrz Miasta w przygotowanym projekcie zakładał 3-procentowy wzrost, jednak radni większością głosów w/w stawki pozostawili niezmienione w stosunku do roku 2005.

Kolejną uchwałą określono wzory formularzy informacji i deklaracji podatkowych: podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego. O 1 zł został podniesiony podatek od posiadania psów, tak więc wynosi rocznie 37 zł i płatny jest, jak dotychczas, do 30 kwietnia roku podatkowego. Następnie dyskutowano nad wysokością stawek podatku od środków transportowych. Projekt uchwały przygotowany przez Burmistrza zakładał 3-procentowy wzrost tych stawek. Ostatecznie przyjęto stawki takie jak w roku 2005.

Burzliwa atmosfera towarzyszyła obradom przy projekcie uchwały w sprawie określenia dziennych stawek opłaty targowej, sposobu poboru, określenia inkasentów oraz wynagrodzenia za inkaso. Stawki opłaty targowej obowiązujące w 2006 r. przyjęte zostały zgodnie z propozycją Burmistrza Miasta w wyskości takiej jak w roku 2005. Wykreślono jedynie stawki opłaty targowej na Hali Targowej.

Jednomyślnie przyjęto zmiany uchwały w przedmiocie wieloletnich planów rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2003 -2007. Również w takiej samej jak w roku bieżącym, zgodnie z propozycją Burmistrza Miasta, pozostały ceny i stawki opłat za zaopatrzenie w wodę i za odprowadzane ścieki.

Ponadto ustalono w drodze uchwały stawki dotacji przedmiotowych dla miejskich zakładów budżetowych na rok 2006. Przyjęta też została uchwała w sprawie restrukturyzacji zobowiązań publicznoprawnych Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska.

Dyskusja toczyła się także przy omawianiu regulaminu określającego wysokość stawek oraz szczegółowe warunki przyznawania dodatków do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli. Ustalono maksymalną kwotę dofinansowania opłat za kształcenie pobierane przez szkoły wyższe i zakłady kształcenia dla nauczycieli szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miejska Jarosław.

Jednomyślnie radni przyjęli uchwałę w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru ograniczonego od wschodu linią PKP, od południa ul. Szczytniańską, od zachodu ul. Lotników i od północy ul. Krakowską. Również jednomyślnie podjęto dwie uchwały: w sprawie zbycia w drodze bezprzetargowej nieruchomości położonych przy ul. Solskiego oraz w sprawie ustanowienia ograniczonego prawa rzeczowego.

Podczas obrad podjęto uchwałę w sprawie zbycia w drodze bezprzetargowej gruntu położonego przy ul. Solskiego oraz w sprawie ustanowienia ograniczonego prawa rzeczowego.

W drodze uchwały Rada Miasta zdecydowała o wniesieniu skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie na rozstrzygnięcie nadzorcze Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie w przedmiocie wskazania nieprawidłowości w uchwale dotyczącej budżetu miasta na rok 2005.

Rada Miasta przyjęła także stanowisko w sprawie przebudowy stacji paliw Polskiego Koncernu Naftowego "Orlen" S.A. przy ul. Pełkińskiej. Drugie stanowisko dotyczyło aprobaty działań zmierzających do dokonania podziału geodezyjnego w celu poszerzenia istniejącej ul. Spółdzielczej.

Spośród przygotowanych projektów uchwał dwa zostały oddalone. Jeden w sprawie określenia zasad usytuowania miejsc sprzedaży napojów alkoholowych oraz warunków ich sprzedaży na obszarze miast, a także w sparwie zbycia gruntu przy ul. Kolaniki.

Obrady trwały od 9-tej do 16-tej.

Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia
Marian Janusz
Numery archiwalne
Listopad 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30