W trzecim i czwartym tygodniu maja odbyły się w Jarosławiu kolejne, XII już - Polskie Spotkania Europejskie "Jarosław 2005". Patronat nad nimi ma Fundacja Schumana. Ich odbiorcą jest głównie młodzież. W Jarosławiu PSE organizowane są już czwarty raz (od 2002 r.). Przewodniczącym PSE w Jarosławiu jest p. Kazimierz Wilczyński, zaś koordynatorem prac Szkolnych Klubów Europejskich p. Artur Tutka (Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących). W tym roku do przygotowań aktywnie włączyło się Jarosławskie Stowarzyszenie Oświaty i Promocji Zdrowia, z p. prezes Teresą Krasnowską. Do akcji włączył się też Urząd Miasta Jarosławia, Podkarpacka Sieć Szkół Promujących Zdrowie, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Polski Czerwony Krzyż, Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu oraz Związek Harcerstwa Polskiego.
Cele PSE to głównie integracja dzieci i młodzieży z różnych szkół i środowisk, prezentacja dorobku kulturalnego, sprawdzenie wiedzy z zakresu UE oraz prezentacja osiągnięć I. roku Polski w Unii Europejskiej, zagospodarowanie wolnego czasu mieszkańców miasta w sobotnie popołudnie (Parada Schumana i piknik na placu przy ul. Piekarskiej), promocja zdrowego stylu życia.
Jak co roku, PSE miały bogaty, wielopłaszczyznowy program. Odbyły się między innymi: Przegląd Piosenki Europejskiej, Przegląd Europejskiej Piosenki o Zdrowiu, konkursy wiedzy o UE dla różnych typów szkół - "Wielka podróż bez paszportu" (dla szkół podstawowych, w SP 11), "Młody Europejczyk" (gimnazja, w ZSO im. ks. Czartoryskich), "Z Europą za pan brat IV" (szkoły średnie, w ZSSCiO). Ponadto: "Osobliwości przyrodnicze Europy" (w SP 7), "Znaczek pocztowy - I rok Polski w Unii Europejskiej" (SP Dobkowice), "Pierwszy rok w Unii i co dalej" (ZSO im. ks. Czartoryskich), "Moja Ojcowizna w Europie" (konkurs prezentacji multimedialnych oraz geograficzny, w Gimnazjum Nr 5 w ZS). Ponadto w Gimnazjum Nr 5 w Zespole Szkół w Jarosławiu odbyła się II Sesja Popularnonaukowa "Polska Europie i Światu". Przedsięwzięcie skierowane było do zainteresowanych szkół powiatu jarosławskiego i przeworskiego, a zorganizowane zostało z inicjatywy p. Doroty Lis i Joanny Wład. Składało się z prezentacji posterowych, multimedialnych, wykładu archeologicznego o badaniach okolic Jarosławia (p. Joanna Kociuba, kustosz jarosławskiego muzeum) oraz konkursu geograficznego i multimedialnego. Honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta Jarosławia.
W ramach PSE odbyły się 2 debaty. "Z konstytucją pod strzechy" (prelegenci: o. B. Trzeciak - Katolickie Biuro Informacji i Inicjatyw Europejskich, B. Nowak - Centrum Stosunków Międzynarodowych, P. Jaroń - Polska Fundacja im. Roberta Schumana) oraz "Tolerancja - narkotyki - strategie społeczne" (z udziałem p. Jolanty Kwaśniewskiej - Fundacja Porozumienie bez Barier i ks. Arkadiusza Nowaka - Krajowe Centrum AIDS). Są oni przeciwni złagodzeniu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, zaproponowanej przez min. Balickiego (posiadanie narkotyków przez narkomana nie podlega karze). Ta debata była dwuczęściowa - z młodzieżą mówiono o tolerancji ("Nowiny" przedstawiły inny, bardziej kontrowersyjny temat), zaś o strategiach społecznych rozmawiano z dorosłymi. Adresowane były do młodzieży, przedstawicieli samorządów lokalnych, pracowników oświaty, służby zdrowia i opieki społecznej.
Tradycją PSE jest też Parada Schumana. W tym roku aura sprzyjała imprezie. W paradzie wzięli liczny udział członkowie Szkolnych Klubów Europejskich z opiekunami oraz przedstawiciele sieci Szkół Promujących Zdrowie z powiatu jarosławskiego i przeworskiego.
Po przejściu na plac przy ul. Piekarskiej do późnych godzin odbywały się liczne imprezy towarzyszące. Wymienić można między innymi II Otwarte Mistrzostwa Jarosławia w Jeździe Ekstremalnej, z gośćmi z całego kraju oraz występ gwiazdy wieczoru, zespołu "AKURAT". Przyciągnął on młodzież i studentów z Jarosławia i okolic. Impreza była dobrym przykładem na to, że bez alkoholu też można się dobrze bawić. Prezentację regionalnej żywności i wyrobów rękodzielniczych przygotowała sieć szkół promujących zdrowie we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich z Nielepkowic. W XII PSE wzięła udział duża liczba szkół i młodzieży, głównie z powiatu jarosławskiego, także przeworskiego. Trudno określić dokładnie liczbę uczestników, wg szacunków było to ponad 1.000 młodzieży i 300 dorosłych osób.
XII Polskie Spotkania Europejskie zakończyły się 20 maja uroczystym podsumowaniem w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu. Po części oficjalnej odbył się występ artystyczny. Jako pierwsi zaprezentowali się tanecznie najmłodsi Europejczycy, z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Przeworsku. Następnie młodzież z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu zaprezentowała spektakl "Od konstytucji do Konstytucji". Powoli można zaczynać przygotowania do kolejnych Spotkań. Wszystko wskazuje na to, że kolejne imprezy będą równie bogate tematycznie.
W tym miejscu należą się podziękowania licznym sponsorom, od których zależy organizacja Spotkań. Wymienić należy między innymi Sopockie TU Hestia S.A., F.U. Hades z Leżachowa, PHU Szron, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, FPC "San", Auto-Centrum Citroen, Owens Ilinois Polska S.A., Przedsiębiorstwo Obsługi Gazownictwa POL GAZ, Karpacka Spółka Gazownictwa Zakład Jarosław, FHUP Socha, PKO BP S.A., Studium Języków Obcych, ABM Plus Gsm, Zamojska Korporacja Energetyczna, Biuro Turystyki Jarosław, Dwór Hetman, Tu Bis.