Strona główna » Nasze wydawnictwa » czerwiec lipiec, nr 6-7 (152-153) / 2005 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

czerwiec lipiec, nr 6-7 (152-153) / 2005

Na Kupieckim Szlaku

Na I. Założycielskim Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia "Na Kupieckim Szlaku", jakie miało miejsce 17 czerwca br. we Wrocławiu podjęte zostały konieczne do utworzenia stowarzyszenia uchwały. Jak pisaliśmy wcześniej do Stowarzyszenia włączyły się miasta i powiaty, przez które przebiega trasa kupieckiego szlaku - prastarej drogi handlowej od Norymbergii po Odessę. Miasto Jarosław reprezentowane było przez pomysłodawcę idei Radnego Zbiegniewa Możdżenia oraz Zastępcę Burmistrza Miasta Jarosławia Tadeusza Pijanowskiego. Powiat Jarosławski, który włączył się także do Stowarzyszenia, reprezentował Starosta Tomasz Oronowicz, Wicestarosta Janusz Kołakowski, Jan Grela i Tomasz Kulesza - radni Rady Powiatu Jarosławskiego. Z uwagi na liczebność mieszkańców Miasto Jarosław posiada dwa głosy, natomiast Powiat Jarosławski ma cztery.

Walne Zgromadzenie otworzył Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz witając wszystkich przybyłych gości. Następnie głos zabrał inicjator programu Zbigniew Możdżeń:

"Dzisiaj, gdy spotykamy się po wielu trudnościach na zgromadzeniu twórców projektu "Stowarzyszenia Na Kupieckim Szlaku", wyrażam ogromną wdzięczność za zaangażowanie wszystkich Państwa w tworzenie naszej idei. Chociaż jest to pierwsze nasze Walne Zgromadzenie, mogę już dokonać publicznie pierwszych podsumowań.

Historia naszego Stowarzyszenia sięga 1994 r. W Jarosławiu narodził się wówczas pierwszy i pewnie najważniejszy dokument - było to opracowanie idei Stowarzyszenia. Jarosław w prastarych latach swojej świetności był miastem handlowym o dużym znaczeniu dla całej Europy. Razem z żoną Krystyną podjęliśmy się trudu sięgnięcia w związku z tym do przeszłości naszej małej ojczyzny.

Człowiek bez historii jest martwy. Świadomi tej prawdy dążyliśmy już przed jedenastoma laty do odkrycia i pewnego rodzaju odkurzenia zapomnianej nieco przeszłości Jarosławia.

Sytuacja społeczno - gospodarcza Polski, w jakiej znaleźliśmy się wszyscy w latach dziewięćdziesiątych poprzedniego stulecia , na swój sposób zbudziła na nowo u Polaków świadomość historii naszego kraju, powrotu do tradycji, umiłowania wolnej Polski. Proces rozwoju polskich miast systematycznie prowadził nas w kierunku umacniania tożsamości, co owocowało i nadal owocuje podejmowaniem wspólnych działań zmierzających do budowania pomostu między nowoczesnym XXI wiekiem, a głęboką historią, tradycją, korzeniami.

Są z nami reprezentanci Krakowa, Wrocławia, Bolesławca i wielu jeszcze innych pereł historycznych, gospodarczych, wreszcie handlowych, dla których przeszłość ściśle związana jest ze szlakami kupieckimi. Od zawsze obrót towarów, drogi handlowe ożywiały życie gospodarcze, kulturalne, wpływały pozytywnie na szeroko rozumiany rozwój społeczeństw, to się nie zmieniło przez stulecia. Już w średniowieczu to one były motorem napędowym do rozwoju gospodarki. Dzisiaj takie ośrodki tętnią życiem. Przez lata pomysł nasz ewaluował i dojrzewał, aby właśnie przybrać ramy "Stowarzyszenia Na Kupieckim Szlaku". Wymiana poglądów, myśli, spostrzeżeń kulturowych i gospodarczych dokonywana podczas wielu spotkań zaowocowała zainteresowaniem samorządów lokalnych naszego kraju od Wrocławia po Przemyśl.

Od 1994 r. minęło dziewięć długich lat i dopiero 16 października 2003 r. w Jarosławiu, doszło do pierwszego spotkania zainteresowanych wspólną pracą miast położonych na dawnym średniowiecznym Kupieckim Szlaku.

Chyba każdemu taka data nasuwa na myśl osobę Jana Pawła II, to bowiem jest rocznica powołania Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Podczas omawianego spotkania skierowaliśmy do Watykanu okolicznościowy telegram do naszego Największego Rodaka.

Kolejne spotkania to Kraków; tu samorządowcom i kupcom prezentowaliśmy idee projektu. Następnie w Dębicy po raz pierwszy podjęliśmy prace nad Statutem Stowarzyszenia. Wrzesień 2004 r. to spotkanie w Tarnowie, wszyscy podjęliśmy decyzję o umiejscowieniu tymczasowego biura projektu właśnie w tym mieście. Od tej pory korespondencja kierowana do miast - Założycieli Stowarzyszenia - nosi pieczątki Tarnowa. Koordynatorem projektu zostaje Pani Iwona Stec - Bień, która scala projekt polski "Na Kupieckim Szlaku" z niemieckim "Via Regia".

Dochodzi do spotkania z przedstawicielami strony niemieckiej i od tej pory prace toczą się równolegle w obu krajach. Kolejne spotkanie, tym razem w bardzo kameralnym gronie miało miejsce w Iwoniczu Zdroju. Dwa dni pracy zaowocowały opracowaniem projektu statutu naszego Stowarzyszenia.

W rezultacie 11 samorządów zdecydowało się utworzyć Stowarzyszenie otrzymując status miasta współzałożycielskiego. Są nimi: Legnica, Wrocław, Opole, Tarnów, Dębica, Krosno, Miasto i Powiat Jarosław, Przeworsk, Przemyśl oraz Bolesławiec.

Potrzebna była ogromna praca wielu ludzi, dla których tworzenie historii, sięganie do źródeł, powrót do świetności miasta jest istotny, jest sprawą, dla której warto się zaangażować. Nie sposób o tym zapomnieć i nie wyrazić podziękowań. Słowa uznania należą się osobom, które widziały sens takiej pracy w początkowym etapie zawiązywania Stowarzyszenia. Podziękowania składam pracownikom "sekretariatu tymczasowego". Dodam celem wyjaśnienia, iż ta grupa zawiązała się samoistnie, bez głosowania, wytypowania i prośby ze strony miast tworzących Stowarzyszenie. To był spontaniczny odruch.

Dziękuję władzom poszczególnych miast, które pozwoliły swoim pracownikom na prace i zaangażowanie się w tworzenie naszego wielkiego dzieła. Szczególne wyrazy wdzięczności składam na ręce Prezydenta Tarnowa, który bez wahania otworzył swoje miasto sytuując w nim siedzibę naszego Stowarzyszenia i delegując do pracy swoich pracowników.

Dziękuję Komisjom Kultury poszczególnych Rad Miast i Powiatów, na których barkach leżała prezentacja projektu. Tak liczne zaangażowanie podmiotów w przedsięwzięcie, to z pewnością ich duży wkład.

Dziękuję kongregacjom kupieckim, które w projekcie "Na Kupieckim Szlaku" dostrzegły szansę współpracy między samorządem, a organizacjami kupieckimi.

Dziękuję wszystkim mediom ogólnopolskim i regionalnym, które nam patronowały, śledziły poczynania i kroki zmierzające do powołania stowarzyszenia.

Dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się umieścić informacje o Kupieckim Szlaku na stronach internetowych. To źródło informacji przyczyniło się do rozpowszechnienia idei wśród mieszkańców, do których nie udało się dotrzeć naszym przedstawicielom.

Drodzy Państwo!

Przed nami dopiero początek wspólnej pracy oraz wspólnych działań na rzecz rozwoju i promocji naszych miast. Spotkanie we Wrocławiu ma historyczny wymiar. Od tej kluczowej daty 16 czerwca br. podejmujemy dodatkowe działania na rzecz naszych samorządów. Mamy szansę wspierać rozwój gospodarczy naszych miast. Eksponowanie naszego narodowego oraz regionalnego dziedzictwa, szacunek do naszej przeszłości i ukochanie jej po to, by dziś żyło nam się lepiej, to moralne zobowiązanie wynikające z wejścia na "Kupiecki Szlak". Możemy umacniać nasze wspólnoty lokalne przez organizacje festynów kulturalnych, spotkań sportowych, konferencji naukowych, realizację programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Jest wiele możliwości. Doświadczenie jednoznacznie wskazuje na to, że nie jest możliwy rozwój z pominięciem i zlekceważeniem przeszłości. W historii i tradycji należy dostrzegać źródła rozwoju, to w nich jest sedno sukcesu.

Wierzę, że lata pracy nie pójdą na marne, wierzę, że przyszłe pokolenia ocenią nasze zmagania pozytywnie. Stąd dzisiaj, do wszystkich Państwa, którzy są zaangażowani w realizację projektu na każdym jego etapie, oraz do tych z Państwa, którzy poznają "Stowarzyszenie Na Kupieckim Szlaku" kieruję prośbę o udział w naszych pracach. Praca w Stowarzyszeniu to nie tylko korzyść dla podmiotów samorządowych - miast, wsi i powiatów, to także źródło wewnętrznej satysfakcji każdego człowieka, który może dać cząstkę siebie dla innych ludzi, dla wspólnoty, w której żyje, dla Polski, a także Wspólnej Europy.

Tylko od nas zależy czy projekt, o tak mocnym historycznym i kulturowym fundamencie będzie prężnym Stowarzyszeniem ponad podziałami politycznymi i pracującym na rzecz naszych regionów, czy też stanie się martwym organizmem.

Mam jednak głęboką nadzieję, że nie, ponieważ obserwując zapał i zaangażowanie władz miast, radnych, pracowników Urzędów Miast i Starostw Powiatowych, jestem przekonany, że wspólnie osiągniemy sukces, którego tak bardzo oczekuje nasze środowisko".

Podczas obrad we Wrocławiu podjęto decyzję o lokalizacji stałego biura stowarzyszenia. Zgodnie z oczekiwaniami strony jarosławskiej, biuro będzie miało miejsce w Jarosławiu.

Wybrano także władze Stowarzyszenia. I tak: Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski - Prezes Zarządu Stowarzyszenia, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Wrocławia Jacek Ossowski  - Wiceprezes Zarządu, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Przemyśla Witold Wiśniewski - Wiceprezes Zarządu, Radny RM Jarosławia, pomysłodawca projektu Zbigniew Możdżeń - Sekretarz Generalny Stowarzyszenia. Członkami Zarządu wybrani zostali: Prezydent Tarnowa - Mieczysław Bień, Prezydent Bolesławca- Tadeusz Roman, Starosta Jarosławski - Tomasz Oronowicz, Naczelnik Wydziału Gospodarki i Promocji Miasta Opola -  Bożena Kulesza-Knapik, Przewodnicząca KRM Dębicy - Joanna Ożóg, Przewodnicząca KRM Krosna - Anna Dubiel, Burmistrz Miasta Przeworska - Janusz Magoń.

Celem Stowarzyszenia jest między innymi:

  • umacnianie poczucia europejskiej jedności i uniwersalności z jednoczesnym akcentowaniem unikatowości i wyjątkowości regionów polskich: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, z innymi regionami Europy, leżącymi na dawnym szlaku kupieckim z Norymbergii do Odessy,
  • szerzenie idei rozwoju trasy A-4 jako alternatywy do pozostałych europejskich połączeń komunikacyjnych oraz osi powiązań społeczno-gospodarczych, 
  • podejmowanie inicjatyw w celu prezentacji i promocji oferty gospodarczej i kulturalnej jednostek w zjednoczonej Europie oraz pozyskiwania źródeł wspierania ich rozwoju,
  • podejmowanie działań inicjujących i koordynujących realizację przez poszczególne jednostki, projektu " Na Kupieckim Szlaku", stanowiącego zintegrowany program prezentacji i promocji dorobku, ofert i programów rozwojowych jednostek w zakresie gospodarki, nauki, turystyki i kultury, w nawiązaniu do historycznej tradycji wymiany prastarego szlaku handlowego z Hiszpanii, Francji, Włoch poprzez Niemcy, Polskę (Śląsk i Małopolskę) nad Morze Czarne.

W kolejnym numerze Biuletynu Informacyjnego Miasta Jarosławia opublikujemy szeroką relację z wystapień podczas I. Walnego Zgromadzenia Posłów do Parlamentu Europejskiego Grażyny Staniszewskiej i Józefa Piniora oraz Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.
Zbigniew Możdżeń
Numery archiwalne
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31