Członkowie Jarosławskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek od lat organizują comiesięczne rajdy piesze i rowerowe po ziemi jarosławskiej, w których licznie uczestniczą dzieci, młodzież i dorośli. W tym roku w ostatni weekend maja zorganizowali IV Wiosenny Rajd Rowerowy. Jego komandorem był Jacek Hołub przewodnik terenowy, beskidzki, ratownik GOPR Grupy Bieszczadzkiej, miłośnik turystyki i krajoznawstwa. Do organizacji dwudniowego rajdu włączył się przewodnik Mariusz Gilarski oraz sympatycy Stowarzyszenia: Roman Małek, Tomek Nazar, Krzysztof Bałanda, Janusz Kapera Adam Narolski i Martyna Hołub.
Rozpoczęcie rajdu nastąpiło w sobotę 28 maja na parkingu os. Pułaskiego w Jarosławiu. 45. osobowy peleton poprowadził pilot motocyklowy Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu. Pierwszym etapem rajdu był "przystanek Rynek". Tam jarosławskich cyklistów w imieniu nieobecnego burmistrza miasta Jarosławia przywitał sekretarz Franciszek Gołąb, który ofiarował komandorowi rajdu pamiątkowy witraż oraz koszulki. Rajdowcy nie byli dłużni i w rewanżu przekazali odznaki rajdu oraz dyplom uznania dla Pana Burmistrza oraz Wydziału Promocji Miasta Jarosławia zapomoc w organizacji tego rajdu.
Następnie uczestnicy rajdu znów pod eskortą policji przejechali ulicami miasta Spytka, Panieńską, Podzamcze i Sanową (trasa rowerowa znakowana kolorem czerwonym) do Szówska, gdzie wraz ze sprzętem przetransportowani zostali do Mołodycza.
Grupę jarosławskich cyklistów powiększyło kilkanaścioro dzieci ze SP z Mołodycza wraz z dyrektorem Janem Kucą. Wszyscy przejechali trasę z Mołodycza przez Wolę Mołodycką do nie istniejącej wsi Miłków. Przy pomocy pracowników Nadleśnictwa Oleszyce: nadleśniczego Stanisława Zagrobelnego i leśniczego Piotra Puchalskiego uczestnicy rajdu wykonali społecznie prace porządkowe przy oczyszczeniu miejsca po zniszczonej cerkwi, a najmłodsi rowerzyści dla potomnych zasadzili w tym miejscu drzewa iglaste. Następnie wszyscy udali się na pobliski cmentarz tej nie istniejącej wsi gdzie zamontowano pamiątkowa tablicę:
"Pamięci 4. żołnierzy 21. Dywizji Piechoty Górskiej dowódcy gen. Józefa Kustronia zamordowanych 15. IX. 1939 r. 28.05.2005 Turyści z Jarosławia". Tablicę wykonał i sponsorował Zakład Kamieniarski z Muniny.
Cykliści zmęczeni, ale zadowoleni z dobrze wykonanej pracy i świetnej lekcji historii po przejechaniu 12. km zjechali do Mołodycza, gdzie na terenie Szkoły Podstawowej zaplanowano nocleg. Organizatorzy na sobotnie popołudnie przygotowali konkurs wiedzy o ziemi jarosławskiej i sprawnościowe: bieg w workach, rzut jajkiem, rowerowy tor przeszkód. Były nagrody i upominki od sponsorów: Burmistrza Miasta Jarosławia, Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji UM, Salonu Meblowego "Simba", Stowarzyszenia Sportu i Rekreacji "Alpejczyk", firmy Usługi Transportowe R. Małek , Firmy KORAL, Sokołów S.A. Oddział ZM Jarosław. Do późnego wieczoru cykliści integrowali się przy wspólnym ognisku. W niedzielę, na dziedzińcu szkoły (ołtarz ułożony z rowerów) o. Arkadiusz Chuchra OFM odprawił dla rowerzystów Mszę św. Około 12.00 kolumna bezpiecznie prowadzona znów przez patrol policji z Jarosławia wyruszyła z Mołodycza przez Radawę do Łapajówki. Tam na parkingu Leśnictwa zakończono rajd wspólnym ogniskiem. Dopisała pogoda i znakomite nastroje, a wspomnienia z pewnością zachowamy do V. Wiosennego Rajdu Rowerowego.