Należy przypomnieć, że w naszym mieście są cztery kategorie dróg tj.: krajowe, wojewódzkie, powiatowe i miejskie, a co za tym idzie mamy czterech zarządców. Za czystość na chodnikach odpowiedzialni są właściciele nieruchomości przylegających do chodnika. Równie ważny wpływ na ogólną estetykę miasta mają czyste słupy oświetlenia ulicznego i sygnalizatorów świetlnych.
Kwestie czystości w mieście poruszone zostały m.in. przez radną Martę Batiuk i radną Bożenę Łanowyna na posiedzeniu Komisji Rozwoju Miasta. Podjęte przez Komisję ustalenia zyskały aprobatę burmistrza Andrzeja Wyczawskiego, ponieważ mają na celu poprawę wizerunku miasta przez usuwanie ogłoszeń ze słupów oświetlenia ulicznego. W związku z tym burmistrz wystosował komunikat do mieszkańców, informując o akcji oczyszczania słupów oświetleniowych prowadzonej przez Rejonowy Zakład Energetyczny w Jarosławiu. W komunikacie zaznaczył, że nieprzestrzeganie prawa będzie egzekwowane przez Straż Miejską.
Osoby próbujące wykorzystywać słupy oświetleniowe jako „miejsca ogłoszeniowe" po pierwsze robią to wbrew prawu, a po wtóre nie mają za grosz poczucia estetyki i głębszej refleksji nad tym, jak „oszpecają" swoje miasto, chyba że nie są jego mieszkańcami i nie zależy im na tym. Problem ten występuje w naszym mieście na dużą skalę. Pojawia się też pytanie czy taka reklama jest skuteczna. Zwisające ze słupów strzępy ulotek i afiszów z pewnością nie zachęcają do nabycia reklamowanych produktów czy usług.
Chcę w tym miejscu dodać, że Straż Miejska w lipcu ukarała siedem osób mandatami karnymi za umieszczanie ogłoszeń na słupach oświetleniowych bez zgody ich właściciela tj. Rejonowego Zakładu Energetycznego. Ten sam problem dotyczy również niszczenia drzew ulicznych.
Osoby dopuszczające się opisanego procederu muszą być świadome, że nie unikną grożących im kar. A kara w takim przypadku może być bardzo dotkliwa, ponieważ mandat karny może wynieść nawet do 500 zł.