Zgodnie z założeniami polityki ekologicznej państwa, wpisanej w plany gospodarki odpadami na poszczególnych szczeblach administracji - na terenie województwa podkarpackiego będzie działał Zakład Zagospodarowania Odpadów „Młyny-Jarosław-Przemyśl". Dla zasady zakład musi zapewnić obsługę min. 150.000 mieszkańców oraz spełnić wszelkie wymogi wyznaczone standardami Unii Europejskiej. Do końca 2009 roku zostaną zlikwidowane wszystkie wysypiska nie spełniające unijnych standardów.
Projektowany system gospodarki odpadami dla województwa podkarpackiego zakłada, iż ZZO „Młyny-Jarosław-Przemyśl" będzie obsługiwał łącznie 30 gmin położonych na terenie byłego województwa przemyskiego.
Działaniem niezbędnym dla osiągnięcia wyznaczonego celu jest podjęcie wspólnych inicjatyw przez gminy położone w obszarze, wyznaczonym do obsługi przez w/w zakład.
Inicjatywę w tym zakresie podjęły władze miasta Jarosławia, dla których problem składowania odpadów jest na obecny czas zagadnieniem priorytetowym. Działania władz naszego miasta wymierzone są w kierunku zaspokojenia potrzeb mieszkańców w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi, w spójności z polityką województwa. Zainicjowano cykl spotkań, z udziałem przedstawicieli gmin: Radymno, Łańcut, Lubaczów w celu powołania związku międzygminnego. Związek, jaki ma powstać będzie realizował zadania w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi w obszarze wyznaczonym w wojewódzkim planie.
Zasadniczym zadaniem związku jest wybudowanie Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych a następnie jego eksploatacja.
Inicjatywa władz miasta zyskała pełną aprobatę Marszałka Województwa Podkarpackiego, który doceniając wagę porozumienia się gmin i podjęcia przez nie wspólnej inicjatywy, tytułem wsparcia podjętej inicjatywy zorganizował w Urzędzie Marszałkowskim spotkanie z zainteresowanymi gminami. Podczas spotkania omówiono zagadnienia odnośnie celowej współpracy gmin w aspekcie aktualizowanego obecnie wojewódzkiego planu gospodarki odpadami.
Korzyści możliwe do osiągnięcia poprzez wspólne działania gmin - to oprócz realizacji zasadniczego celu, jakim jest zorganizowanie systemu gospodarki odpadami, dostosowanego do standardów unijnych i polityki państwa - również możliwość pozyskiwania środków finansowych na realizację poszczególnych zadań w tym zakresie.
Na obecnym etapie trwa opracowywanie statutu, stanowiącego podstawę zarejestrowania związku międzygminnego. Do rozmów włączyli się również przedstawiciele miasta Przemyśla.
Zgodnie z wstępnymi ustaleniami siedziba związku będzie mieściła się w Jarosławiu, a główne inwestycje związane z działaniem Zakładu Zagospodarowania Odpadów będą prowadzone w miejscowości Młyny, gmina Radymno - przez Międzygminny Związek Komunalny „Eko-Pogranicze", który obecnie jest na etapie tworzenia.