Przykład porywa!
Wiosna przypomina nam o naszych obowiązkach względem przyrody. W tym też okresie są "Dni Lasu i Zadrzewień", "Tydzień Czystości Wód" /1-7.07/ oraz "Dzień Ziemi" /22.04/. Ziemia nie należy do nas, my należymy do ziemi. Doskonale przypomina nam o tym młodzież Szkoły Podstawowej Nr 7 im. Ks. Stanisława Staszica w Jarosławiu. Działa tu bardzo aktywnie pod opieką Pani mgr Barbary Jańczak Młodzieżowy Klub 4-H pod hasłem "Uczyć się działając". Ten zespół uczniów wypracował i postawił przed sobą nadrzędny cel - inspirowanie i rozwijanie działań edukacyjnych i propagandowych, umożliwiających funkcjonowanie jednostki i społeczeństwa ze środowiskiem, zgodnie z zasadą ekorozwoju. Pracy Klubu 4-H towarzyszy myśl Goethego: "Gdy urodziłeś się człowiekiem - to staraj się żyć po ludzku". Degradacja i dewastacja środowiska to niszczenie człowieka, niszczenie jego zdrowia i jego bezpieczeństwa na ziemi. Zdrowe środowisko przyrodnicze stanowi nieodzowny składnik wysokiej jakości życia, a tak chcemy żyć. Trzeba głośno i często powtarzać, że świat jest jeden. Jeśli go zniszczymy i zatrujemy, nie dostaniemy innego. Do utrzymania pięknego, zdrowego świata potrzeba ludzkiej dobrej woli, serca i chęci pozytywnej pracy każdego według własnych możliwości. Należy w tym kierunku wychowywać młodzież jak to realizuje Dyr. mgr Zenon Skrzypek wraz z Zespołem Pedagogicznym. Przykładem propagującym zagadnienia ekologiczne był 27.04 br. zorganizowany montaż słowno- muzyczny pt. "W ogrodzie radości" i wystawa przygotowana pod kierownictwem Kustosza mgr Edyty Krzeszowic. Z racji współpracy Koła Łowieckiego "Hejnał" z tą szkołą wśród zaproszonych gości był kolega Łowczy Zenon Wierzbieniec i autor artykułu. Cały ten spektakl oraz urządzona wystawa miały za zadanie zwrócenie uwagi młodzieży na piękno przyrody ojczystej. Obcując z przyrodą we wszystkich porach dnia i nocy podziwiamy dzieło Stwórcy, widzimy i odczuwamy jej piękno, kształtując swoją osobowość w kulturze i uwielbieniu. Obcowanie z przyrodą ma wielki wpływ na wychowanie młodzieży, wyrabianie cech charakteru jak silnej woli, cierpliwości, odwagi, samodzielności, poczucia koleżeństwa, wytrwałości w znoszeniu fizycznych dolegliwości i niewygód. Dobrze by było, aby jak największa ilość młodzieży brała przykład z działalności Klubu 4-H zapoznając się z treścią, życiem i bytem przyrody. Przyroda jest dzika z punktu widzenia kultury ludzkiej lecz mądrzejsza od wszelkich dzieł ludzkich. Uczy nas pokory. Chroniąc przyrodę chronimy samego człowieka.
Należy się uznanie Dyrekcji i Gronu Pedagogicznemu SP Nr 7 w Jarosławiu za propagowanie wśród młodzieży i społeczeństwa szeroko zakrojonej działalności proekologicznej. Zakres tych prac nie dotyczy tylko samej Szkoły jak projektowanie i wykonanie ogródka kwiatowego, ziołowego i warzywnego dla zdobywania wiedzy o roślinach i ich uprawie, ale zatacza szersze kręgi. Młodzież z Klubu 4-H prezentowała swój dorobek na wojewódzkim przeglądzie w Woj. Ośrodku Postępu Rolniczego w Boguchwale. Klub 4-H nawiązał współpracę z Nadleśnictwem w Radymnie. Otrzymane sadzonki drzewek posadzone na terenie pozaszkolnym pod nadzorem leśników. Współpracuje również z Kołem Łowieckim "Hejnał" w Jarosławiu, przystępują w br. do konkursu "Zwierzęta pól i lasów". Z tej też okazji zapraszani są członkowie PZŁ. W czasie ferii zimowych razem z Łowczym KŁ, Panem Zenonem Wierzbieńcem przekazywaliśmy ciekawostki przyrodnicze i z ochrony zwierząt. Uczniowie wykonali logo PZŁ. Interesowali się też akcesoriami myśliwskimi, prezentowanymi przez Pana Łowczego.
Szkoła zajmuje się również promocją zdrowia poprzez organizowanie spotkań nt. profilaktyki, uzależnień, zawodów sportowych, imprez integracyjnych, wycieczek krajoznawczych. Młodzież uczestniczyła w wycieczce do arboretum w Bolestraszycach.
Klub młodzieżowy 4-H prowadzi wiosenną i jesienną akcję "Zbiórki surowców wtórnych" tj. makulatury, szkła oraz zużytych baterii, z pomocą społeczności lokalnej, zajmując czołowe miejsce na terenie miasta. W nagrodę trzej uczniowie z opiekunem byli na 2-dniowej wycieczce w Warszawie ufundowanej przez Burmistrza Miasta Jarosławia. Penetrując okolice uczniowie zlokalizowali i opisali trzy dzikie wysypiska śmieci, w tak pięknie położonej krajobrazowo dzielnicy, przekazując o tym raport do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Jarosławiu. Taki przykład działalności młodzieży zaangażowanej w ochronę naturalnego środowiska porywa i godny jest naśladowania.