W dniach 2-4 lipca 2004 r. w Erfurcie odbyło się międzynarodowe sympozjum Via Regia -Europejska Droga Kultury zorganizowane przez Europejskie Centrum Kultury i Informacji Turyngii i Europejskie Centrum Informacji Turyngii pod patronatem Sekretarza Generalnego Rady Europy i Premiera Turyngii. W konferencji uczestniczyło 118 przedstawicieli z Niemiec, Polski, Francji, Hiszpanii, Holandii i Ukrainy. Polskę reprezentowało 22 samorządowców, w tym reprezentanci z ośmiu miast Podkarpacia.
Podczas sympozjum prezentowano dwa projekty szlaków handlowych: niemiecki - "Via Regia" i polski "Szlak Kupiecki" opracowany przez pp. Krystynę i Zbigniewa Możdżeniów z Jarosławia.
"Podstawowym przesłaniem programu jest europejska promocja miast, regionów, biorących udział w przedsięwzięciu. Myślą przewodnią: WSPÓLNA PRZESZŁOŚĆ - WSPÓLNA DROGA - WSPÓLNA PRZYSZŁOŚĆ, zaś celem projektu jest wzmocnienie poczucia europejskiej jedności uczestniczących regionów, a jednocześnie podkreślenie ich odmienności i wyjątkowości zwłaszcza w sferze tradycji i kultury" - wyjaśniał radny Zbigniew Możdżeń.
Była też możliwość promocji naszego miasta poprzez zainstalowanie ponad 2-metrowego pionowego banera i zorganizowanie stoiska z folderami.
W Erfurcie wypracowano kilka wniosków dotyczących m.in. powołania międzynarodowego zespołu w celu tworzenia i opracowania projektu, który mógłby funkcjonować jako połączenie propozycji obu programów. Trasa miałaby się rozpoczynać od Santiago de Compostelo (nad Oceanem Atlantyckim) przez Boredaux, Paryż, Metz, Frankfurt n/M, Lipsk, Wrocław, Opole Katowice, Kraków, Tarnów, Dębicę, Przeworsk, Jarosław, Przemyśl, Lwów Kijów do Odessy.
"Już we wrześniu br. będzie przygotowany wstępny projekt niezbędny do opracowania właściwego projektu Drogi Królewskiej w celu przedstawienia komisji Rady Europy wspólnie wypracowanego projektu KUPIECKI SZLAK - VIA REGIA - Droga Kultury Europejskiej. Planowane jest złożenie projektu w grudniu 2004 r. w sekretariacie Parlamentu Europejskiego - są szanse, że projekt może być polecony przez sekretarza generalnego jako mayor cultural route of Europe - a członkowie Rady Europy zdecydują z ostateczną mocą obowiązującą o przyjęciu lub odrzuceniu" - stwierdził po powrocie z delegacji projektodawca Zbigniew Możdżeń. Dodał też, iż Dyrektor Europejskiego Instytutu Dróg Kultury w Luxemburgu podjął decyzję o umieszczeniu programu Kupiecki Szlak na oficjalnej stronie internetowej Instytutu (www.culture-routes.lu) pod angielską nazwą "Merchant Truck - Via Regia". Ponadto wspomniał że, "organizatorzy sympozjum zadeklarowali chęć przyjazdu na Podkarpacie i zwiedzenia naszego miasta. Będzie to doskonała okazja do zaprezentowania walorów historycznych, kulturowych i turystycznych Jarosławia" oraz serdecznie podziękował za poparcie wysiłków w minionym okresie. Wyraził nadzieję, że już wkrótce zaowocują one konkretnymi rezultatami dla naszego miasta i regionu.