Miłe doświadczenia ubiegłorocznego konkursu "Ja i moje miasto", a przede wszystkim zaprezentowana przez najmłodszych mieszkańców Jarosławia bezpośredniość oraz spontaniczność twórcza, skłoniły nas do kontynuacji tego przedsięwzięcia. Konkurs ten to wspaniała okazja przekazania przez dzieci w właściwy dla nich sposób, jak widzą i odbierają miejsca, fakty, które dzieją się w ich najbliższym środowisku, tj. rodzinie, szkole, przedszkolu - po prostu "tu i teraz". Pełny indywidualizm każdej pracy zachwyca a zarazem sprawia niemałą trudność przyznawania, jak na konkurs przystało, określonych miejsc ich autorom.
Nie mniej emocjonujące było rozstrzygnięcie w kwietniu 2004 r. II edycji konkursu pod zmodyfikowanym hasłem: "Jarosław-moje miejsce na ziemi". Modyfikacja hasła tegorocznego konkursu miała przede wszystkim dać szansę szerszego spojrzenia na swoją "małą ojczyznę" dzieciom w wieku szkolnym. Autorami prac, które podziwialiśmy w Miejskim Przedszkolu nr 10, były oprócz naszych wychowanków dzieci Miejskich Przedszkoli nr 1, 3, 8 i 9 oraz Szkół Podstawowych nr 7, 10, 9 i 11. Ich oceny podjęli się nauczyciele i wychowawcy tychże placówek, co, jak już wspomniałam, nie było łatwe.
Efektowność ekspozycji przysłanych prac stała się swego rodzaju inspiracją dla włączenia do programu finału konkursu szerszej "wizytówki" naszego miasta i regionu. Stąd gościnna prezentacja kameralnej, ale bardzo wymownej wystawy fotografii, skupiającej uwagę odbiorców na urokach i niepowtarzalnym charakterze Bieszczad.
Konkurs plastyczny jest jedną z form edukacji regionalnej mocno już zakorzenioną w naszym przedszkolu, co w całości potwierdził repertuar części artystycznej, m.in. przedstawiona przez dzieci krótka historia i legendy związane z Jarosławiem. Szczególnie wiersze oraz swobodne teksty i strofy stworzone przez dzieci i nauczycieli przedszkola wspaniale komponowały się z prezentowaną twórczością plastyczną małych artystów.
Osoby, które skorzystały z zaproszenia, kolejny raz mogły się przekonać, że to właśnie dzieci najostrzej dostrzegają odrębność i niepowtarzalność naszego miasta. Ponadto pokazują nam, że potrafią to przedstawić w sposób spontaniczny, choć z pozoru nieprzemyślany, kierując się dziecięcą intuicją pełną radosnej ekspresji.
Ponieważ ideą przyświecającą temu konkursowi nie było jedynie ocenianie talentów plastycznych jego uczestników, lecz także wyłonienie ciekawych i przyciągających uwagę interpretacji tematu, można powiedzieć, że zwycięzcami są wszyscy autorzy prac.
Pozostała refleksja, że prace konkursowe najmłodszych mieszkańców Jarosławia to najwspanialsza forma reklamy i promocji miasta. Może w przyszłości uda się przekonać także innych, w tym władze miasta, potencjalnych sponsorów i przyjaciół naszego miasteczka, aby tę imprezę rozszerzać i promować jeszcze szerzej. Zaś Małych Miłośników Jarosławia zapraszamy do udziału w konkursie już za rok.