Pod koniec kwietnia 2004 r. odbyło się spotkanie w Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad w Warszawie. W spotkaniu tym uczestniczyli: Minister Dariusz Skowroński Pełnomocnik Rządu ds. Budowy Dróg Krajowych i Autostrad, Poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak oraz Zastępca Burmistrza Jarosławia Marian Muzyczka. W trakcie spotkania ustalono, że resort zainteresowany jest kontynuacją prac nad przygotowaniem do budowy obwodnicy Jarosławia od strony północnej obalając tym samym pojawiające się pogłoski o zaniechaniu budowy obwodnicy. Należy zaznaczyć, że prace koncepcyjne w zakresie budowy obwodnicy pojawiły się już przed trzydziestu laty. Obecna koncepcja zakłada, że obwodnica przebiegać będzie stroną północną nie przekraczając rzeki San, a jej długość wyniesie prawie 12 kilometrów. Ustalono, że z chwilą spełnienia warunków formalno - prawnych, nie będzie żadnych przeszkód w uzyskaniu środków na wykup nieruchomości.
* * *
6 maja 2004 r. w sali narad Urzędu Miasta odbyło się spotkanie delegacji węgierskiej z władzami Jarosławia. Posiedzenie prowadził Wiecprzewodnicący Rady Miasta Wacław Spiradek, który wyraził radość z przyjaźni polsko - węgierskiej. W spotkaniu uczestniczyli. m.in.: Konsul Generalny Republiki Węgierskiej w Krakowie Zoltan Nagyivanyi z małżonką, b. Konsul Generalny, a zarazem Honorowy Obywatel Jarosławia Istvan Kovacs, Kornelia Tot z d. Załuska, Sekretarz Klubu Konsulów Stanisław Machała, Wicestarosta Janusz Kołakowski oraz Burmistrzowie: Janusz Dąbrowski i Tadeusz Pijanowski oraz radni Rady Miasta.
* * *
Okolicznościowy wykład na temat związków Węgrów z Jarosławiem wygłosiła Zofia Bieńkowska - starszy kustosz Muzeum. Konsul Zoltan Nagyivanyi, który w Jarosławiu był po raz drugi zwierzył się: "Razem z Istvanem Kovacem bardzo chętnie jeździmy po Polsce południowo-wschodniej. Krajobraz jest przepiękny i ludzie są niesamowici. Jest to punkt spotkania naszych kultur i historycznych powiązań." Delegacje złożyły kwiaty i wieńce pod kopijnikiem płka Leona Czechowskiego i tablicą upamiętniającą pobyt Franciszka II Rakoczego. Podczas wizyty prowadzone były rozmowy w kierunku rozpoczęcia współpracy partnerskiej z węgierskim miastem Sarospatak. Zaproponowano też, by wspólnie obchodzić Święto Niepodległości 11 listopada.