Program "Młodzież" jest jednym z trzech programów Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji. Pierwszy z nich SOCRATES obejmuje oświatę i szkolnictwo wyższe, drugi LEONARDO DA VINCI wspiera kształcenie i szkolenia zawodowe, a trzeci MŁODZIEŻ dotyczy działań w zakresie edukacji nieformalnej. Program "Młodzież" adresowany jest do młodych ludzi w wieku 15 - 25 lat. Umożliwia im nawiązywanie kontaktów międzynarodowych i wymianę doświadczeń. Zachęca do podejmowania działań na rzecz społeczności lokalnej, służących również rozwojowi indywidualnemu i ułatwia ich realizację.
Do głównych celów Programu "Młodzież" należą działania zmierzające do integracji młodych ludzi ze społeczeństwem, przełamywanie barier, stereotypów i uprzedzeń, przeciwdziałanie dyskryminacji, przygotowanie młodzieży do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, zdobywanie nowych umiejętności i kwalifikacji, których nie można nauczyć się w szkole.
Program jest szansą dla młodych ludzi, którzy:
- chcą nawiązać współpracę z rówieśnikami i organizacjami młodzieżowymi z innego kraju;
- mają pomysł na zrobienie czegoś pożytecznego na rzecz swojego środowiska lub miejscowości;
- chcą rozwijać swoje umiejętności.
Na Program "Młodzież" składa się pięć Akcji. Każda z nich ma inny charakter i odmienne cele.
Akcja 1. Młodzież dla Europy - Wymiana młodzieży wspiera spotkania młodzieży z różnych krajów. Ma to służyć lepszemu wzajemnemu poznaniu młodych ludzi, nawiązywaniu kontaktów międzynarodowych, zapoznaniu się z językiem i kulturą innych krajów. Wymiana może obejmować dwa kraje lub ich większą liczbę (wielostronna).
Akcja 2. Wolontariat Europejski - EVS umożliwia wysyłanie młodych ludzi jako wolontariuszy do pracy przy różnych projektach zagranicznych. Tematyka projektów może dotyczyć: pracy z dziećmi, młodzieżą lub osobami starszymi, środowiska naturalnego, działań skierowanych przeciwko rasizmowi, narkomanii, bezrobociu, informacji europejskiej, kultury i sztuki, sportu i rekreacji.
W ramach Akcji 3. Inicjatywy Młodzieżowe można zrealizować pomysły na działania służące społeczności lokalnej oraz wykorzystywać doświadczenia zdobyte w trakcie projektu Wolontariatu Europejskiego.
Akcja 4. Wspólne Działania nie jest realizowana w Polsce.
Akcja 5. Działania Wspierające udziela pomocy w realizacji działań zmierzających do podnoszenia kwalifikacji t.j. szkolenia, seminaria, warsztaty itp.
Wszystkie organizacje i grupy młodzieżowe, jak również osoby indywidualne zainteresowane zrealizowaniem swoich planów przy pomocy środków finansowych z Programu "Młodzież" w celu uzyskania szczegółowych informacji mogą skontaktować się z Ośrodkiem Regionalnym Programu "Młodzież" w Mielcu, tel./fax (017) 586-26-55, 583-67-70 lub z p. Barbarą Bąk, Urząd Miasta w Jarosławiu, tel. 621-20-11 wew. 123. Dodatkowe informacje można również odnaleźć w internecie na stronach: www.ckp.edu.pl; www.youth.org.pl i http://youth.cec.eu.int.