Strona główna » Nasze wydawnictwa » listopad, nr 11 (119) / 2002 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

listopad, nr 11 (119) / 2002

Sny Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego o Polsce silnej i potężnej stały się jawą

Dziękczynno - błagalna Eucharystia w Kolegiacie pw. Bożego Ciała zainaugurowała tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Jarosławiu. Na wstępie Ks. Proboszcz Aleksander Kustra nawiązał do modlitwy ks. Jerzego Popiełuszki - męczennika za wierność Bogu i Polsce: "Ojczyzno ma tyle razy we krwi skąpana, o jak wielka dziś twoja rana". Apelując o uświadomienie sobie, jak wielkim darem jest zarówno niepodległość jak i cała spuścizna materialna oraz duchowa związana z przynależnością do naszego narodu dodał: "Dzisiejszy dzień jest nabrzmiały tylu tęsknotami, ofiarami, tak ogromną ilością krwi, cierpienia, poświęcenia". Znany historyk, proboszcz parafii w Skołoszowie - Ks. Henryk Hazik w homilii mówił o trwającym w Archidiecezji Przemyskiej Nawiedzeniu Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, o chlubnych kartach z dziejów naszego mia-sta, jak również o konieczności powrotu do fundamentalnych wartości, na których powinna opierać się rodzina. "To miejsce, w którym jesteśmy jest wyjątkowe" - przekonywał kaznodzieja - "I czas jest wyjątkowy. Tu w murach kolegiaty jeszcze brzmi głos księdza Skargi, słychać ten potężny krok husarii polskiej z czasów wielkich hetmanów: Tarnowskiego i Chodkiewicza. To tutaj wykuwane były wspaniałe charaktery dla całej Polski".

Wskazując na obraz namalowany przez Leonarda Winterowskiego przedstawiający hołd Matce Bożej Królowej Polski wymienił uwiecznione na nim postacie ówczesnego Jarosławia: burmistrza Adolfa Dietzius, biskupa Józefa Sebastiana Pelczara, proboszcza Fusa, aptekarza Rohma. "Oni sobie na to zasłużyli" - tłumaczył ks. Hazik.

Po Mszy św. wszyscy zebrani przeszli pod Miejski Ośrodek Kultury, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca wymarsz Legionów z Jarosławia. W okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Miasta Jan Gilowski nawiązał do ważnych dat związanych z odzyskaniem niepodległości: 11 listopada 1918 r. oraz grudnia 1989 r., gdy sejm przywrócił tradycyjną nazwę Rzeczpospolita Polska, a w godle ponownie znalazł się biały orzeł w koronie. "Pomimo tylu zawodów i rozczarowań pamiętajmy, że może były czasy lepsze i piękniejsze, ale te są nasze. Starajmy się odpowiedzieć sobie jak być Polakiem i jak nim pozostać, aby Polska była Polską na następne pokolenia" - zakończył.

"Nasza historia posiada wiele zakrętów, była krwawo okupiona krwią naszych patriotów, żołnierzy, bohaterów" - mówił Poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak - "Niech niepodległość uzyskana raz i wolność, będzie utrwalana. Nie kupczmy tą naszą historią i niepodległością".

Przed tablicą Legionów odbył się również apel poległych, po czym delegacje władz państwowych i samorządowych oraz organizacji i stowarzyszeń złożyły kwiaty i wieńce. Uroczystościom towarzyszyła orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Pruchnika.

Następnie w Miejskim Ośrodku Kultury program zatytułowany "Niepodległa" wykonali wspólnie: Reprezentacyjny Chór Mieszany "Jarosław" pod kierunkiem p. Andrzeja Jakubowskiego, Zespół Pieśni i Tańca "Jarosław" przy Państwowym Ognisku Baletowym prowadzony przez p. Annę Barszczewską przy akompaniamencie Zespołu Intrumentalnego p. Henryka Iłowskiego, Zespół Recytatorki MOK, z którym pracowała p. Janina Suchożak oraz soliści MOK przygotowywani przez p. Wiktora Maruta.

Zofia Krzanowska
Burmistrz Jan Gilowski wygłasza okolicznościowe przemówienie
Burmistrz Jan Gilowski wygłasza okolicznościowe przemówienie
Poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak podczas uroczystości niepodległościowych
Poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak podczas uroczystości niepodległościowych
kpt. Zygmunt Mahunik podczas uroczystości niepodległościowych
kpt. Zygmunt Mahunik podczas uroczystości niepodległościowych
Zespół Pieśni i Tańca Jarosław działający przy Państwowym Ognisku Baletowym
Zespół Pieśni i Tańca Jarosław działający przy Państwowym Ognisku Baletowym
Numery archiwalne
Listopad 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30