Dziękczynno - błagalna Eucharystia w Kolegiacie pw. Bożego Ciała zainaugurowała tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Jarosławiu. Na wstępie Ks. Proboszcz Aleksander Kustra nawiązał do modlitwy ks. Jerzego Popiełuszki - męczennika za wierność Bogu i Polsce: "Ojczyzno ma tyle razy we krwi skąpana, o jak wielka dziś twoja rana". Apelując o uświadomienie sobie, jak wielkim darem jest zarówno niepodległość jak i cała spuścizna materialna oraz duchowa związana z przynależnością do naszego narodu dodał: "Dzisiejszy dzień jest nabrzmiały tylu tęsknotami, ofiarami, tak ogromną ilością krwi, cierpienia, poświęcenia". Znany historyk, proboszcz parafii w Skołoszowie - Ks. Henryk Hazik w homilii mówił o trwającym w Archidiecezji Przemyskiej Nawiedzeniu Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, o chlubnych kartach z dziejów naszego mia-sta, jak również o konieczności powrotu do fundamentalnych wartości, na których powinna opierać się rodzina. "To miejsce, w którym jesteśmy jest wyjątkowe" - przekonywał kaznodzieja - "I czas jest wyjątkowy. Tu w murach kolegiaty jeszcze brzmi głos księdza Skargi, słychać ten potężny krok husarii polskiej z czasów wielkich hetmanów: Tarnowskiego i Chodkiewicza. To tutaj wykuwane były wspaniałe charaktery dla całej Polski".
Wskazując na obraz namalowany przez Leonarda Winterowskiego przedstawiający hołd Matce Bożej Królowej Polski wymienił uwiecznione na nim postacie ówczesnego Jarosławia: burmistrza Adolfa Dietzius, biskupa Józefa Sebastiana Pelczara, proboszcza Fusa, aptekarza Rohma. "Oni sobie na to zasłużyli" - tłumaczył ks. Hazik.
Po Mszy św. wszyscy zebrani przeszli pod Miejski Ośrodek Kultury, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca wymarsz Legionów z Jarosławia. W okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Miasta Jan Gilowski nawiązał do ważnych dat związanych z odzyskaniem niepodległości: 11 listopada 1918 r. oraz grudnia 1989 r., gdy sejm przywrócił tradycyjną nazwę Rzeczpospolita Polska, a w godle ponownie znalazł się biały orzeł w koronie. "Pomimo tylu zawodów i rozczarowań pamiętajmy, że może były czasy lepsze i piękniejsze, ale te są nasze. Starajmy się odpowiedzieć sobie jak być Polakiem i jak nim pozostać, aby Polska była Polską na następne pokolenia" - zakończył.
"Nasza historia posiada wiele zakrętów, była krwawo okupiona krwią naszych patriotów, żołnierzy, bohaterów" - mówił Poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak - "Niech niepodległość uzyskana raz i wolność, będzie utrwalana. Nie kupczmy tą naszą historią i niepodległością".
Przed tablicą Legionów odbył się również apel poległych, po czym delegacje władz państwowych i samorządowych oraz organizacji i stowarzyszeń złożyły kwiaty i wieńce. Uroczystościom towarzyszyła orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Pruchnika.
Następnie w Miejskim Ośrodku Kultury program zatytułowany "Niepodległa" wykonali wspólnie: Reprezentacyjny Chór Mieszany "Jarosław" pod kierunkiem p. Andrzeja Jakubowskiego, Zespół Pieśni i Tańca "Jarosław" przy Państwowym Ognisku Baletowym prowadzony przez p. Annę Barszczewską przy akompaniamencie Zespołu Intrumentalnego p. Henryka Iłowskiego, Zespół Recytatorki MOK, z którym pracowała p. Janina Suchożak oraz soliści MOK przygotowywani przez p. Wiktora Maruta.