Czy trzeba znowu cierpienia, żeby się zjednoczyć ?
Senator RP p. Andrzej Tadeusz Mazurkiewicz poinformował o nadaniu przez Radę Miasta tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia Ks. Władysławowi Drewniakowi. Wspominał czasy rozbudzania patriotyzmu wśród licealnej młodzieży i odwagę młodego pokolenia.
W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury orkiestra z parafii Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu zagrała "Sto lat" Honorowemu Obywatelowi oraz Kapelanowi internowanych Ks. Prałatowi Marianowi Rajchlowi. Ks. Drewniak podziękował za pamięć i stwierdził, że Jarosław zawsze był mu bardzo bliski, choć łączą go także smutne wspomnienia z chwili internowania. Podzielił się wrażeniami z 3 miesięcznego okresu pozbawienia wolności.
Program słowno - muzyczny pn. "Rozmowy z historią" przedstawili młodzi aktorzy "Teatru Słowa" pod kierunkiem p. Zofii Kolasy. Młodzi "aktywiści" występujący w widowisku przypomnieli niedawne czasy gromkich przemówień, wielkich owacji i kwiatów rzucanych podczas okolicznościowych pochodów i wieców.
Licznie przybyli na tę imprezę internowani z Jarosławia i okolic wspólnie zaśpiewali pieśni, które powstały w więzieniu w Uhercach i innych miejscach odosobnienia. Minutą ciszy uczcili tych, którzy odeszli z tego świata.
Ks. Prałat Marian Rajchel zwierzył się ze swoich odczuć: "Po raz pierwszy w życiu modliłem się o natychmiastowy koniec świata". Apelując o mądrość zapytał: "Czy naprawdę trzeba cierpienia, aby się zjednoczyć?".
Zofia Krzanowska
Oświadczenie Rady Miasta Jarosławia z dnia 13 grudnia 1999 r.
w sprawie rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
w sprawie rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
Wprowadzenie stanu wojennego 13.12.1981 r. było dramatem ludzi honoru, patriotów, którzy opierając się na wartościach głoszonych przez Kościół Katolicki i ideach "Solidarności", często z narażeniem życia przeciwstawiali się panującemu w PRL systemowi totalitarnemu.
Ten ogromny trud wielu bezimiennych doprowadził do odzyskania niepodległości w Polsce i innych zniewolonych przez system krajach oraz do obalenia muru berlińskiego przyczyniając się do zjednoczenia Europy.