Święto Miasta - Honorowe Nagrody Burmistrza
W roku bieżącym organizacje i stowarzyszenia działające na terenie Jarosławia wytypowały 26 kandydatów do Honorowej Nagrody Burmistrza Miasta, która nosi nazwę "Jarosław '99". Już sama nominacja jest pewnego rodzaju zaszczytem związanym z docenieniem pracy społecznej i zawodowej. Idea, jaka przyświeca przyznaniu honorowych nagród to zachęta do działań dla dobra społeczności lokalnej, a także uaktywnienie i docenienie niejednokrotnie ukrytych talentów.
W 1999 r. Burmistrz Miasta p. Jan Gilowski wraz z Kapitułą nagrodził:
- w dziedzinie kultury p. mgr STANISŁAWĘ SZIM
- w dziedzinie kultury i nauki p. mgr IRENĘ ORYL,
- w dziedzinie nauki p. prof. zw. dr hab. KRZESŁAWA STOKŁOSĘ,
- za całokształt pracy w dziedzinie kultury STOWARZYSZENIE MIŁOŚNIKÓW JAROSŁAWIA,
- w dziedzinie przedsiębiorczości, aktywności społecznej i promocji miasta SPÓŁDZIELNIĘ INWALIDÓW "PRACA",
- w dziedzinie ochrony zdrowia i opieki społecznej KOŁO JAROSŁAWSKIE TOWARZYSTWA POMOCY IM. BRATA ALBERTA,
- w dziedzinie ekologii ZESPÓŁ SZKÓŁ DROGOWO - GEODEZYJNYCH, OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH I INŻYNIERII ŚRODOWISKA.
- w dziedzinie sportu Młodzieżowy Klub Sportowy ZNICZ - URBAN.
Wśród laureatów z lat ubiegłych wymienić należy tych, którzy zmarli: Adama Cisowskiego i Wojciecha Sobockiego. Kilku wyjechało m.in. ks. Bogdan Prach, o. Michał Płachta, o. Jakub Kruczek. Nagrodzeni poprzednio przez Burmistrza to też ludzie, którzy nie będąc Jarosławianami promują nasze miasto: Marcin Szczyciński, Kazimierz Iwosse.
Święto Miasta stało się imprezą, na której sala wypełniona jest po brzegi, a o bilety nie jest łatwo. W programie, który odbył się 11 grudnia wykorzystane zostały fragmenty wierszy p. Anny Gajdy i p. Janiny Nowak. Hejnał zagrał p. Zenon Dukacz. Laureatów prezentowały Zofia Kolasa i Zofia Krzanowska w strojach FIRMY "OKAZ" p. Franciszka Pazyniaka - Dom Handlowy CENTRUM i biżuterii ze sklepu pp. Małgorzaty i Mariusza Machałów. Uroczystość uświetnił występ solistek i recytatorów Miejskiego Ośrodka Kultury.
Atrakcją wieczoru był zespół wokalno - instrumentalny "Pod Budą", jeden z najpopularniejszych polskich zespołów estradowych o charakterystycznym stylu muzycznym, nawiązującym do konwencji folk, wykonujący wartościowe artystycznie teksty. Laureat festiwali w Opolu, Sopocie, koncertujący z nie słabnącym powodzeniem przez 20 lat, czołowy przedstawiciel krakowskiego środowiska artystycznego. Szefem zespołu jest Andrzej Sikorowski, któremu w tym roku "stuknęła pięćdziesiątka". Jest on nie tylko piosenkarzem, ale też autorem tekstów i kompozytorem. Debiutował w końcu lat 60-tych. W Jarosławiu zainteresował się jedną z solistek.
Zofia Krzanowska