Strona główna » Nasze wydawnictwa » grudzień, nr 12 (84) / 1999 » Różne
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

grudzień, nr 12 (84) / 1999

Strona 8

Fakty, wydarzenia, rocznice

Poza dzialalnością Muzeum...

W sobotę 27 listopada w kameralnej scenerii Wielkiej Izby jarosławskiego Muzeum odbyło się zebranie założycielskie Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego. Spotkanie prowadziła p. Krystyna Kieferling. Historycy i pasjonaci historii zastanawiali się nad tym, co można zrobić w tej dziedzinie dla naszego miasta. Planują wydanie Jarosławskiego Słownika Biograficznego. Ponieważ będą w nim zamieszczone biogramy osób, które choćby przez krótki czas były związane z tym grodem, członkowie Koła proszą o pomoc w udostępnieniu informacji, które pomogą zrealizować plany. Wspólnie z pewnością uda się uzupełnić braki wydawnicze dotyczące historii naszego miasta. Zainteresowani proszeni są o kontakt z p. Krystyną Kieferling lub p. Zofią Bieńkowską - kustoszami Muzeum.

Wśród członków Koła są m.in. p. Joanna Kociuba, p. Paweł Kozioł, p. Krystyna Kieferling, p. Zofia Bieńkowska, p. Krystyna Ramocka - Filip, p. Łucja Turczak, p. Józefa Frendo, p. Krystyna Szozda, p. Paweł Pałys, p. Paweł Wład, p. Andrzej Zgryźniak.

* * *

Warto spróbować dziennikarstwa

Ponad 30 osób bezrobotnych ze średnim i wyższym wykształceniem ukończyło w br. zajęcia w ramach warsztatów dziennikarskich zorganizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Jarosławiu. Wykłady, ćwiczenia i spotkania z przedstawicielami środowiska dziennikarskiego odbywały się w Centrum Pracy.

Słuchacze podzieleni byli na 4 grupy. Dwie osoby rozpoczęły etatową pracę w prasie terenowej, kilka następnych oczekuje na wyniki rozmów kwalifikacyjnych przeprowadzonych w Rzeszowie. W przyszłym roku Urząd Pracy zamierza kontynuować tę formę szkolenia, która sytuuje się w strukturze poszerzonego programu edukacji prowadzonego w ramach Klubu Pracy "Pro Futuro".

Henryk Grymuza


* * *

Jubileusz SMJ

W dniach 19-20 listopada br. w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia odbyły się II Małopolskie Spotkania Towarzystw Regionalnych. Obradom towarzyszyło hasło: "Regionalizm fundamentem światowej kultury". Wśród prelegentów byli m.in.: dr Marek Ruszel, dr inż. Marek Gosztyła, mgr Andrzej Szypuła i Wicestarosta Janusz Kołakowski. Burmistrzowie Miasta p. Jan Gilowski i p. Robert Wiśniewski wyrazili uznanie dla pracy, jaką wykonuje SMJ, gratulując jednocześnie jubileuszu 65-lecia istnienia.

W bogatej historii SMJ warto wymienić tych, którzy pełnili funkcję prezesów: gen Wacław Wieczorkiewicz (1934-1939), Władysław Budzisz (1945-50 i 1962-72), dr Wacław Nartowski (1959-61), mgr inż. arch. Janina Starzewska (1973-76) oraz Romuald Ostrowski (1976 do chwili obecnej).

* * *

Wystawa w Muzeum

27 listopada 1999 r. w Muzeum - Kamienicy Orsettich Zastępca Dyrektora - p. Paweł Kozioł dokonał otwarcia wystawy malarstwa Janusza Kosturkiewicza, mieszkającego obecnie w Muninie. Chociaż autor jest z zawodu elektromechanikiem sporo czasu poświęca na tworzenie obrazów olejnych i akwareli. Widoczna jest w nich autentyczność, realizm i uporządkowanie. Na pierwszą ekspozycję wspólnie z kolegami zdecydował się 20 lat temu, przy czym pozytywne recencje dodały otuchy, by tworzyć i wystawiać kolejne prace. W otwarciu wystawy uczestniczył Burmistrz Miasta p. Jan Gilowski i Wicestarosta p. Janusz Kołakowski.
* * *

Talent nagrodzony

Jarosławska uczennica Małgorzata Grymuza została w ubiegłym miesiącu laureatką dwóch ogólnopolskich konkursów fotograficznych. To kolejne sukcesy licealistki, która niedawno wraz z kilkudziesięcioosobową grupą rówieśników uczestniczyła w spotkaniu z premierem Jerzym Buzkiem w kancelarii Szefa Rządu w Warszawie.
Numery archiwalne
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31