Minęło 1,5 roku czteroletniej kadencji obecnego samorządu, w którym objąłem funkcję Burmistrza Miasta Jarosławia. Z uwagi na powyższe pragnę przedstawić Państwu efekty mojej pracy w formie raportu za 2007 rok.
Działania podejmowane przez samorząd dotyczyły wielu sfer życia społecznego i gospodarczego. Określono najważniejsze ich priorytety i konsekwentnie realizowano.
Rozwój gospodarczy został oparty na skutecznie prowadzonej polityce proinwestycyjnej. Zostały zwiększone nakłady na inwestycje oświatowe i rozbudowę infrastruktury miejskiej, co w mojej ocenie w perspektywie kolejnych lat pozytywnie wpłynie na zwiększenie tempa rozwoju Jarosławia.
Zadania gminne, inwestycyjne realizowane były z zakresu: infrastruktury technicznej, ochrony środowiska, budownictwa komunalnego oraz oświatowo-sportowego. Podejmując działania opieraliśmy się na konkretnych dokumentach, tj.: Wieloletnim Planie Inwestycyjnym, Gminnym Programie Opieki nad Zabytkami Miasta Jarosławia na lata 2007-2011 oraz Planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2007-2013.
Do grupy zadań na płaszczyźnie ogólnospołecznej weszły: bezpieczeństwo publiczne - Program „Bezpieczny Jarosław", kultura, pomoc społeczna, ochrona zdrowia i administracja.
Realizowane zadania finansowane były ze środków publicznych zabezpieczonych na ten cel w budżecie miasta oraz ze środków pozyskanych z funduszy unijnych. Dofinansowanie zewnętrzne pozwoliło uzupełnić budżet i podjąć nowe inwestycje. Akceptację unijną otrzymały duże projekty inwestycyjne, tj.: budowa szkolnych sal gimnastycznych oraz kanalizacji miejskiej - projekt pn. „Ochrona Zasobów Wodnych - kanalizacja sanitarna dla Jarosławia etap 1-3". W kolejnych latach możliwość skorzystania przez samorząd z funduszy unijnych będzie większa, z uwagi na fakt zaistnienia nowych programów stwarzających szansę dla rozwoju regionów słabiej rozwiniętych, np.: Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej oraz programy regionalne.
Działania prowadzone przez samorząd miejski w roku ubiegłym, docenione zostały przez Krajową Izbę Gospodarczą, która wyróżniła nasze miasto za podejmowane efektywne przedsięwzięcia na rzecz pozyskiwania nowych inwestorów. Miasto otrzymało dwa wyróżnienia: tytuł Gmina Fair Play 2007 oraz honorowe wyróżnienie w kategorii średnich miast przyznane przez Kapitułę Konkursu Gmina Fair Play. Warto dodać, że sukcesy odnoszą również instytucje podlegające pod Gminę Miejską Jarosław. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Jarosławiu otrzymało Brylantowy Klucz 2007 w kategorii Zarządca Nieruchomości. Konkurs zorganizowany został przez Podkarpackie Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości.
Jednym z ważnych elementów budowy pozytywnego wizerunku miasta była dynamicznie rozwijająca się współpraca z miastami partnerskimi, organizacja licznych konferencji i spotkań, wzajemna promocja na targach turystycznych oraz działalność promocyjno-wydawnicza.
Podsumowując ubiegły rok, pragnę przypomnieć wydarzenia kulturalno-promocyjne, które przyczyniły się do promocji medialnej Jarosławia na skalę ogólnopolską i międzynarodową. Jarosław to magiczne miasto. Realizowane były programy, tj.: TVP 1 „Kawa czy herbata", Polskie Radio 1 „Lato z Radiem", TVN24 „Pogoda na żywo" oraz film promocyjny TVN „Jarosław w Dolinie Sanu" w ramach podróży z Meteo. XV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej pt. „Pieśń Naszych Korzeni" transmitowany był przez Polskie Radio Rzeszów S.A. o zasięgu regionalnym. Warto dodać, że reżyser światowej sławy Andrzej Wajda zauroczony starówką jarosławską ujął cząstkę Jarosławia w kadrze filmu „KATYŃ".
Jestem zwolennikiem wielopłaszczyznowej promocji miasta. Przez najbliższe lata będę kontynuował rozpoczęte działania. Dołożę starań, aby umiejętnie wykorzystać walory turystyczne i zabytkowe Jarosławia, stanowiące o jego atrakcyjności. Stworzę takie warunki, które przysporzą miastu korzyści materialnych do dalszego rozwoju. Promocja miasta jest istotnym elementem przyciągania inwestorów, którzy przyczyniają się do zmniejszenia poziomu bezrobocia wśród społeczności lokalnej.