Dzień Patrona Miasta Jarosławia bł. O. Michała Czartoryskiego uchwalony został w 2005 r. Tegoroczne obchody rozpoczęły się 12 czerwca od Mszy św. sprawowanej w kolegiacie jarosławskiej pw. Bożego Ciała.
Przewodniczył jej archiprezbiter jarosławski ks. prałat Andrzej Surowiec. W homilii przeor dominikanów o. Jacek Skupień przedstawił biogram Patrona zwracając uwagę na rolę wychowania religijnego i patriotycznego w rodzinie. Odbyła się też uroczysta sesja Rady Miasta Jarosławia, w której uczestniczyli m.in. goście z partnerskiego miasta Jaworów na Ukrainie z merem Witalijem Domaszowcem, księża jarosławscy z archiprezbiterem ks. Andrzejem Surowcem na czele, przewodniczący NSZZ Solidarność „Ziemia Przemyska" Andrzej Buczek, przedstawiciele Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu, dyrektorzy szkół i placówek podległych, burmistrzowie: Andrzej Wyczawski i Bogdan Wołoszyn, skarbnik Barbara Maziarka, naczelnicy wydziałów Urzędu Miasta i dziennikarze.
Ks. archiprezbiter nawiązał do wielkiej odpowiedzialności za dziedzictwo materialne i duchowe obecnego pokolenia i zachęcał do działań w celu zapewnienia godziwych warunków życia i pracy. Błogosławionego Ojca Michała cechowała pracowitość i odpowiedzialność za siebie i innych. Życzę nam wszystkim, byśmy także zdali życiowy egzamin z odpowiedzialności - powiedział ks. Andrzej Surowiec.
Przewodniczący Rady Miasta Janusz Szkodny podziękował kapłanom, młodzieży i wszystkim zebranym za udział we Mszy św. i w sesji, a także za popularyzowanie postaci bł. O. Michała Czartoryskiego.
Sesję uświetniły dwa występy artystyczne. Program pt. „Michał Czartoryski - Patron naszej wystraszonej epoki i kapłan na zalęknione czasy" przygotowali uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Książąt Czartoryskich pod kierunkiem Zofii Karwańskiej, Beaty Kuc i Adama Kroczka. Młodzież zwróciła uwagę, że potrzeba nam jasnych, wyrazistych autorytetów. Wyeksponowała też wartości, jakie charakteryzują bł. O. Michała Czartoryskiego: powołanie, miłość, modlitwa, pokora i stanowczość. W programie wykorzystano m.in. Przesłanie Pana Cogito Zbigniewa Herberta: Idź dokąd poszli tamci, do ciemnego kresu po złote runo nicości, twoją ostatnią nagrodę... ocalałeś nie po to, aby żyć, masz mało czasu, trzeba dać świadectwo... Bądź wierny. Idź.
Drugi program przedstawili członkowie Koła Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie" (ruchu założonego przez o. Michała), dzięki współpracy z Beatą Bulikowską, Katarzyną Gmyrek i dominikaninem o. Łukaszem Miśko. W spektaklu, który łączył ze sobą znane współczesne teksty wierszy i piosenek wystąpił m.in. sam Patron Jarosławia - cichy, rozmodlony, z jasno sprecyzowanym systemem wartości. „Dopóki sił będę szedł będę biegł", bo „życie nie po to jest by brać" lecz „aby żyć, siebie samego trzeba dać". „Miej odwagę, nie tę jednodniową..." więc „Wyrwij murom zęby krat, zerwij kajdany, połam bat!". I chociaż „dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła" jednak widzimy, że „ludzi dobrej woli jest więcej".
Wieczorem natomiast w kościele pw. św. Mikołaja i św. Stanisława odbył się koncert w wykonaniu Alicji Majewskiej, Doroty Osińskiej i Włodzimierza Korcza z udziałem Strzyżowskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Grzegorza Oliwy.