W czerwcu 2006 roku podczas prac związanych z budową muru oporowego za Halą Targową w Jarosławiu w segmencie środkowym natrafiono na mur ceglany na zaprawie piaskowo - wapiennej. W warstwach zasypowych znaleziono fragmenty ceramiki, kafli i szkła z XVI i XVII wieku.
Prace inwestycyjne zostały wstrzymane decyzją Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyslu do czasu ustalenia nadzoru archeologicznego i przeprowadzenia niezbędnych badań. W wyniku przetargu ogłoszonego przez Urząd Miasta Jarosławia wybrana została oferta Pracowni Badań i Nadzorów Archeologicznych w Lublinie, która w uzgodnieniu z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Przemyślu określiła zakres badań. Kilka dni temu otrzymaliśmy informację od Edmunda Mitrusa dotyczącą wstepnych wyników badań.
Okazało się, że odkryty mur ma długość 23 m i szerokość 1,5 m. Korona muru została odsłonięta na głębokości 1,7 m, zaś stopa fundamentowa znajduje się poniżej dna wykopu doprowadzonego do głębokości 7,6 m. "Budowlę, której fragment został odkryty za Halą Targową, interpretujemy jako arsenał leżący w linii murów obronnych miasta, częściowo - przynajmniej na wschodzie, wychodzący na południe poza tę linię. Najpewniej pochodzi on z pocz. XVII w. Budowlę w południowej linii obrony miasta widzimy na planach miasta z 1704 i 1808 r., a także na widoku miasta z XVII w. Wydaje się, iż trafnie umieścił arsenał A. Piątek na rekonstrukcji miasta z ok. 1800 r. Obecna ulica Trybunalska występuje w źródłach historycznych z 1636 r. pod nazwą (arsenału)" - czytamy w informacji Pracowni Badań i Nadzorów Archeologicznych w Lublinie.
Do 15.09.2006 r. Pracownia ma przedstawić robocze wnioski konserwatorskie umożliwiające Wojewódzkiemu Podkarpackiemu Konserwatorowi Zabytków określenie sposobu dalszego postępowania z zabytkiem.