Strona główna » Nasze wydawnictwa » Wrzesień, nr 9 (203) / 2009 » Kultura
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Nasze wydawnictwa

Wrzesień, nr 9 (203) / 2009

Jubileusz Ludkiewicza
Chór Akołada z Jaworowa. | Fot. I. MIĘDLAR
Chór Akołada z Jaworowa.
Fot. I. MIĘDLAR

W uroczystościach z okazji 130. rocznicy urodzin kompozytora Stanisława Ludkiewicza uczestniczyli członkowie Związku Ukraińców w Polsce o. w Jarosławiu, burmistrz Andrzej Wyczawski z zastępcą Stanisławem Misiągiem i sekretarzem Janem Biłasem oraz muzycy z Jaworowa i Lwowa.

Atrakcją spotkania okazał się koncert muzyki Ludkiewicza w sali lustrzanej Centrum Kultury i Promocji Miasta w wykonaniu artystów z Jaworowa i Lwowa. Obchody 130. rocznicy urodzin (także 30. rocznicy śmierci ) zorganizował Związek Ukraińców oddział w Jarosławiu oraz Burmistrz Miasta Jarosławia.
Oficjalne uroczystości rozpoczęto od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą Ludkiewiczowi - przy Szkole Podstawowej nr 7, następnie ks. proboszcz Bogdan Kruba w cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego przewodniczył modlitwom w intencji Stanisława Ludkiewicza. Centralnym punktem okazał się koncert w wykonaniu wykładowców i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej im. St. Ludkiewicza we Lwowie, chórów „Akołada” i „Dzwony” z Jaworowa. Gośćmi specjalnymi byli delegaci partnerskiego Jarosławiowi Jaworowa, w tym mer miasta Witalij Domaszowec i wiceprzewodniczący Powiatu Jaworowskiego Włodzimierz Bałuch oraz wójt gminy Krakowiec Olga Manczur.
Prof. Lubov Kyjanowska z Akademii Muzycznej we Lwowie wygłosiła prelekcję poświęconą postaci Stanisława Ludkiewicza. Profesor pamięta kompozytora jeszcze z czasów jego aktywności zawodowej, gdy mając ponad 80 lat z zapałem służył studentom swoją wiedzą i doświadczeniem.
Stanisław Ludkiewicz urodzony w Jarosławiu 24 stycznia 1879 r., tutaj uczęszczał do szkoły podstawowej i gimnazjum. Jego rodzice byli nauczycielami, ojciec prowadził szkołę na Przedmieściu Dolnoleżajskim, zmarli w Jarosławiu, pochowani zostali na czynnym wówczas cmentarzu na terenie obecnego parku im. Czesławy Puzon pseudonim Baśka.
Studiował filologię na Uniwerytecie we Lwowie i w Konserwatorium Wiedeńskim, gdzie zdobył tytuł doktora muzykologii.
Przez lata pracując we Lwowie jako profesor i kierownik Katedry Teorii Kompozycji Państwowego Konserwatorium Lwowskiego wywarł wpływ na rozwój twórczości wielu kompozytorów. Stanisław Ludkiewicz komponował utwory wokalno-instrumentalne, symfoniczne, opery, fantazje, koncerty fortepianowe oparte na folklorze ukraińskim.
Jarosław nie po raz pierwszy organizuje spotkania poświęcone postaci kompozytora, 10 i 5 lat temu zorganizowano koncerty jego twórczości i wystawy w Muzeum - Kamienicy Orsettich, Szkole Muzycznej I st. im. F. Chopina oraz Szkole Podstawowej nr 6 im. ks. Piotra Skargi. Drugi dzień obchodów skupił się wokół Mszy św. w jarosławskiej cerkwi oraz koncertu w Towarzystwie Muzycznym w Przemyślu.

Iwona Międlar
Numery archiwalne
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31