Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2008 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Nie o zemstę, ale o pamięć wołają ofiary…

W piątek, 3 października 2008 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu odbyła się sesja popularno-naukowa poświęcona 65. rocznicy ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności.

 

W sesji uczestniczyli: Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Kazimierz Ziobro, Zastępca Burmistrza Miasta Bogdan Wołoszyn, Starosta Powiatu Jarosławskiego Tadeusz Chrzan, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Fredry Elżbieta Tkacz, Naczelnik Wydziału Oświaty i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Jarosławiu Lucyna Paulo oraz profesorowie, historycy, młodzież szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami.

Podczas sesji wykłady wygłosili: prof. Paweł Wieczorkiewicz, prof. Czesław Partacz, dr Lucyna Kulińska, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, dr Zdzisław Konieczny, dr Romuald Niedzielko, mgr Artur Brożyniak, prof. Marian Malikowski.

Każdy z wykładowców przekazał w sposób obiektywny i dążący do prawdy odcinek historii z dziejów Kresów Wschodnich i Wołynia.

Piątkowemu wydarzeniu towarzyszyła również wystawa „Wołyń czasu zagłady 1939-1945" ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz kiermasz książek.

Organizatorami sesji byli: Burmistrz Miasta Jarosławia, Starosta Powiatu Jarosławskiego, Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu, Klub Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Patronat honorowy obieli: Poseł do Parlamentu Europejskiego dr Andrzej Zapałowski oraz Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Kazimierz Ziobro.

 

Z kart historii

Nie ma w historii Polski bardziej zafałszowanej i przemilczanej sprawy jak ludobójstwo ludności polskiej, dokonane na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich przez faszystów z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Armii Powstańczej. Pierwsze mordy dokonano we wrześniu 1939 r., jednak największa ich ilość miała miejsce w październiku 1942 r. Mordy trwały na Kresach do 1946 r. czyli do wyjazdu stamtąd większości Polaków, a na ziemi lubelskiej, rzeszowskiej i przemyskiej jeszcze rok dłużej, aż do chwili ostatecznego rozbicia ukraińskiego podziemia. Według szacunków z rąk banderowców, zginęło w ciągu ośmiu lat ok. 150 tysięcy Polaków. Zabójstwa połączone były z niesłychanym okrucieństwem. Oprócz Polaków z rąk nacjonalistów ukraińskich zginęli Żydzi, Ormianie i Czesi, a także ci Ukraińcy, którzy nie popierali faszystów. Zagładzie uległa też polska cywilizacja, spalono dwory i szkoły, zburzono kościoły, a ocalałe resztki narodu wypędzono. Wyrzynano wszystkich bez różnicy na płeć czy wiek, począwszy od niemowląt, a na starcach skończywszy. Wszystko to połączone było z grabieżą mienia. Garnki, pierzyny czy kożuchy do dziś służą w niejednym ukraińskim domostwie. Okazją do poruszenia tej sprawy na forum nie tylko ogólnopolskim, ale i światowym, jest 65. rocznica najbardziej krwawego fragmentu tych wydarzeń, ludobójstwa na Wołyniu, które osiągnęło swój szczyt 11 lipca 1943 r. Datę tę dowództwo UPA wybrało celowo, gdyż była to niedziela, a więc dzień, w którym Polacy schodzili się do kościołów. Banderowcy, zaatakowali równocześnie prawie 170 miejscowości, mordując w okrutny sposób, często paląc żywcem w otoczonych kościołach, kilka tysięcy Polaków. Niech więc rok 2008 będzie dla każdego z nas czasem pamięci o naszych rodakach, którzy umierali na Kresach w straszliwych męczarniach tylko dlatego, że byli Polakami.

Źródło: „Przemilczane ludobójstwo na Kresach" 

 ks. Tadeusz Isakowicz- Zaleski

Magdalena Rożek
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(06.10.2008 | aktualizacja 06.10.2008 21:14)
Od prawej:Zastępca Burmistrza Miasta Bogdan Wołoszyn, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Kazimierz Ziobro, prof. Czesław Partacz, dr Romuald Niedzielko
Od prawej:Zastępca Burmistrza Miasta Bogdan Wołoszyn, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Kazimierz Ziobro, prof. Czesław Partacz, dr Romuald Niedzielko
Podczas wykładu
Podczas wykładu
Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Kazimierz Ziobro
Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Kazimierz Ziobro
...czas na autografy
...czas na autografy
Kiermasz książek
Kiermasz książek
prof. Paweł Wieczorkiewicz
prof. Paweł Wieczorkiewicz
prof. Czesław Partacz
prof. Czesław Partacz
dr Lucyna Kulińska
dr Lucyna Kulińska
ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Wystawa "Wołyń czasu zagłady 1939-1945" | Fot.  Magdalena Rożek
Wystawa "Wołyń czasu zagłady 1939-1945"
Fot. Magdalena Rożek
Archiwum
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31