Jarosław za czasów Anny Ostrogskiej to nie jest pierwsza książka Krystyny Kieferling. Kilka lat wcześniej wydała Widoki Jarosławia na swoim koncie ma wiele publikacji poświęconych historii miasta i osobom z Jarosławiem związanych.
"Najwięcej czasu spędziłam w Archiwum Państwowym w Przemyślu, gdzie znajduje się najwięcej materiałów XVIII-wiecznych" - informuje autorka, która do dziś pracuje w jarosławskim Muzeum - Kamienica Orsettich. Książka do nabycia jest u autorki, w godzinach pracy Muzeum.
Fragment "Wstępu" do książki:
Praca niniejsza poświęcona została miastu i ludziom w nim mieszkającym. Dzięki zachowanym źródłom - choć nie jest to zasób imponujący - a szczególnie testamentom, w pewnym stopniu możliwe jest poznanie „zwyczajnego" życia miejskiego, od wewnątrz, z pozycji ówczesnego mieszkańca Jarosławia. Codzienność, to często drobne, ledwie czasem zauważalne fakty. I taka historia codziennością pisana jest dla piszącej te słowa najbardziej pasjonująca. Cezura czasowa pracy została wyznaczona latami 1594 - 1635 to jest okresem, w którym Anna Ostrogska była współwłaścicielką, a potem samodzielną dziedziczką miasta.
Krystyna Kieferling