„Być może dzisiaj ktoś z was będzie miał swój debiut poetycki, podobnie jak Jerzy Hordyński w 1951 r. w Krakowie" - powiedział zastępca burmistrza miasta Bogdan Wołoszyn dokonując uroczystego otwarcia konkursu. „Komisja konkursowa ma dzisiaj bardzo trudne zadanie, bo wśród recytatorów wierszy jarosławskiego poety są sami najlepsi" - dodał. Podziękował krewnemu poety Antoniemu M. Krausowi z Warszawy, który jest inicjatorem tej formy promocji twórczości Hordyńskiego, a także pomysłodawcą poszerzenia konkursu o twórczość własną.
Organizatorami konkursu są: Urząd Miasta Jarosławia i Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia przy współpracy Centrum Kulturalnego w Przemyślu, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu, Miejskiego Ośrodka Kultury i jarosławskiego oddziału Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Patronat nad imprezą objęli: Podkarpacki Kurator Oświaty, Burmistrz Miasta Jarosławia i Starosta Powiatu Jarosławskiego.
Debiuty poetyckie oceniało jury pod przewodnictwem Stanisławy Szim. W kategorii gimnazjów I miejsce i statuetkę otrzymała Katarzyna Rajter z PG Nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego za wiersz „Dwa światy". Drugie miejsce przyznano Joannie Pitach z Gimnazjum Publicznego w Piwodzie za wiersz „Ona". Ponadto wyróżniono: Joannę Dzimirę z PG Nr 3 w Jarosławiu za wiersz „Spacer", Dominikę Naporę z PG w Rokietnicy („Smutek"), Aleksandrę Radoń z PG w Rokietnicy („Koleje losu"), Sylwię Tomas z PG w Piwodzie („Dziękuję Ci Boże") i Michała Wilka z ZS w Wierzbnej („Cykl").
Statuetkę w kategorii szkół ponadgimnazjalnych komisja konkursowa przyznała Justynie Zając z Liceum Ogólnokształcącego w Kańczudze. Drugie miejsce zdobyła Agata Kądziołka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Przeworsku za wiersze „Katyń" i „Pokoloruję świat", zaś trzecie miejsce - Anna Szymańska z Liceum Ogólnokształcącego w Kańczudze za wiersze „Dla Konrada z celi obok" i „Przeszczep gałek ocznych". Wyróżniono Magdalenę Barłóg z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Przeworsku („Nadzieja", „Spojrzenie na świat") i Adriannę Olejarkę z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu („Ja" i „Monolog z niedoszłym samobójcą").
W kategorii twórczości dorosłych pierwsze miejsce przyznano Arkadiuszowi Stosurowi z Krakowa, drugą - Klaudii Grandzie z Jarosławia, a wyróżnienie Dominice Śliwie z PWSZ w Jarosławiu.
Komisja konkursowa oceniająca recytacje pod przewodnictwem Mariana Pysznika - wiceprezesa oddziału warszawskiego SMJ przyznała w kategorii szkół gimnazjalnych I nagrodę Sylwii Gawurze z ZS w Piwodzie, II nagrodę Aleksandrze Matusz PG nr 2 w Jarosławiu i III nagrodę Ewie Pałędze z ZS w Piwodzie. Ponadto wyróżniono: Mateusza Wysockiego z PG nr 1 w Jarosławiu, Katarzynę Strohbach z PG nr 1 w Jarosławiu, Joannę Pitach z ZS w Piwodzie i Sylwię Januszczak z Gimnazjum w Rokietnicy.
Najlepszym recytatorem spośród uczniów szkół ponadgimnazjalnych został Kamil Wywrót z ZSSChiO w Jarosławiu. Drugie miejsce komisja przyznała Sabinie Jabłońskiej z LP przy ZS w Oleszycach, a trzecie - Agnieszce Zeńko z ZSO im. Książąt Czartoryskich w Jarosławiu. Wyróżnienia otrzymali: Aleksandra Malec z LO przy ZS w Lubaczowie, Ewelina Czuba z ZSChiO w Jarosławiu oraz Beata Madej z ZSOiZ w Radymnie.
Dodatkowo Aleksandra Cyrul z PG ss. Niepokalanek w Jarosławiu otrzymała nagrodę oddziału warszawskiego Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, którą wręczył wiceprezes Marian Pysznik. Nagrodę od krakowskiego oddziału SMJ z rąk prezes Jadwigi Górskiej otrzymała Aneta Żak z Rokietnicy. Prywatną nagrodę wręczył Dominice Doleckiej z ZS im. Jana Pawła II w Jarosławiu Antoni M. Kraus.
Uchwałą zarządu SMJ Statuetkę otrzymała także Elżbieta Tkacz - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej jako wyraz wdzięczności za współpracę i pomoc w organizowaniu konkursów.
Uroczystość uświetnił koncert absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej w Jarosławiu pod kierunkiem Romana Olejarza oraz recital poezji śpiewanej w wykonaniu Jerzego Gągoła. Ciekawym elementem były wspomnienia red. Ewy Prządki.
Na zakończenie zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn podziękował za ogromny wkład w przygotowanie konkursu pracownikom wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej Urzędu Miasta oraz wszystkim organizatorom, uczestnikom i nauczycielom, a prezes SMJ Józefa Frendo wyraziła radość z tak licznego udziału w konkursie, który odbywał się w Roku Poety Jerzego Hordyńskiego.
Z okazji 10. rocznicy śmierci Jerzego Hordyńskiego Centrum Kulturalne w Przemyślu przy współpracy Urzędu Miasta Jarosławia i wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego wydało antologię wierszy poety.