Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2008 » Listopad
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Promocja książki „Jarosław w czasach Anny Ostrogskiej. Szkice do portretu miasta i jego właścicielki (1594-1635)”

W czwartek, 6 listopada 2008 r. w Sali Narad Urzędu Miasta Jarosławia odbyła się kolejna promocja książki - „Jarosław w czasach Anny Ostrogskiej. Szkice do portretu miasta i jego właścicielki (1594-1635)” autorstwa historyka, muzeologa-Krystyny Kieferling .
 

Spotkanie otworzył Burmistrz Miasta Jarosławia Andrzej Wyczawski-powitał licznie zgromadzoną publiczność oraz skierował wiele ciepłych słów pod adresem autorki.

Pani Krystyna jest renesansową postacią, która przede wszystkim daje szansę studentom, młodzieży, burmistrzom i prezydentom. Nigdy nie odmawia, zawsze jest gotowa podzielić się swoją największą wiedzą i dzięki temu, pamięć o historii naszego miasta nie ginie w naszej świadomości, ale  wiedza ta nie tylko kiełkuje, ale potem jest przez nas przekazywana innym -powiedział burmistrz Andrzej Wyczawski. Następnie pogratulował autorce i przekazał kwiaty.

Przed oddaniem głosu Pani Krystynie Kieferling, głos zabrała Józefa Frendo Prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia przedstawiając sylwetkę autorki.

Krystyna Kieferling jest jarosławianką nie z urodzenia, lecz z wyboru. Urodziła się niedaleko Krakowa w miejscowości Skrzynka. Szkołę średnią skończyła w Tarnobrzegu. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim historię i muzeologię, w Jarosławiu znalazła się za przyczyną męża, wybitnego artysty, malarza w 1964 roku. Od 1974 roku jest pracownikiem Muzeum w Jarosławiu, aż do dnia dzisiejszego. Pełniła funkcję dyrektora Muzeum w Jarosławiu w latach 1986-1990. Jest autorem wielu wystaw autorskich. Na szczególną uwagę zasługuje jej działalność edukacyjna wśród młodzieży, wielokrotnie prowadziła szkolenia dla nauczycieli historii, przeprowadziła setki lekcji muzealnych, prowadziła z Panią Zofią Bieńkowską turnieje wiedzy o Jarosławiu dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Jest autorem licznych publikacji m.in. „Jarosławianie w Akademii Krakowskiej w latach 1500-1642", „Pieczęcie i herby miasta Jarosławia", „Plan miasta Jarosławia", „Muzeum-Kamienica Orsettich", „Władze miasta Jarosławia w latach 1550-1650", „Zarys dziejów miasta i szkolnictwa Jarosławia".

Pani Krystyna przyciąga do siebie swoją erudycją i wiedzą wiele osób. Jest najlepszym znawcą regionu o Jarosławiu, swoją wiedzą dzieli się również z  profesorami z różnych ośrodków akademickich, uczestniczyła w wielu konferencjach naukowych. Praca pani Krystyny cechuje doskonała znajomość tematyki, rzetelność, doskonały warsztat badawczy i umiejętności pisarskie. Jarosławska młodzież pisząc jakiekolwiek prace historyczne, pierwsze kroki kieruje do  Pani Krystyny. Wiele wykładów zawdzięcza jej Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia. Jarosław może być dumny z pracowników Muzeum i z Pani Krystyny - mówiła Józefa Frendo

W dalszej części spotkania głos zabrał prof. dr hab. Wacław Wierzbieniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego: Wiek XXI jest wiekiem kobiet, Pani Krystyna jest tego dowodem - mówił

Profesor wyeksponował to, co najistotniejsze w tej książce, m.in. mówił, iż prace naukowe zawarte w tej publikacji są na najwyższym poziomie, a Pani Krystyna jest kontynuatorem badań naukowych wybitnych profesorów.

Następnie autorka publikacji Krystyna Kieferling w niezwykle skromny i humorystyczny sposób opowiedziała o Annie Ostrogskiej oraz o Jarosławiu podczas jej rządów.

Lata, w których właścicielką była Anna Ostrogska, należą niewątpliwie do najświetniejszych - jeśli nie w całej historii Jarosławia, to na pewno w okresie staropolskim. Została wdową w wieku lat 28. Po śmierci męża samodzielnie zarządzała ogromnym majątkiem. Jarosław, wprawdzie był maleńkim ośrodkiem w porównaniu z resztą dziedzictwa, ale za to jakże dla niej ważnym. Była dziedzicem epoki, z zapałem i głęboką wiarą oddającą się praktykom religijnym. Swoich potomków nie straszyła sądem Bożym, ale odwoływała się do ich miłości. Czyniła wielkie donacje na kościoły i klasztory. Miała wielkie poczucie sprawiedliwości, troszczyła się o wygląd estetyczny miasta. W swoim zarządzaniu miastem na co dzień stosowała się do zaleceń Krzysztofa Opalińskiego, który uważał, że jedno miasto dobrze zarządzane więcej przynosi korzyści niż „siła wiosek". Ta troska o własne dobrze rozumiane interesy doprowadziła do tego, że miasto Anny Ostrogskiej stało się piękne i zadbane, a jego mieszkańcy bogatszymi - pisze w swojej książce Krystyna Kieferling.

Książka opisuje także zasady  funkcjonowania władz miejskich, sposób wybierania burmistrza, ławników i wójta sądowego. Przedstawia życie gospodarcze i społeczne w ówczesnym okresie oraz warunki życia w mieście.

 

Magdalena Rożek
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(07.11.2008 | aktualizacja 07.11.2008 19:48)
Krystyna Kieferling
Krystyna Kieferling
Od lewej: prof. dr hab. Wacław Wierzbieniec, Krystyna Kieferling, burmistrz Andrzej Wyczwski, Józefa Frendo
Od lewej: prof. dr hab. Wacław Wierzbieniec, Krystyna Kieferling, burmistrz Andrzej Wyczwski, Józefa Frendo
Fot. Magdalena Rożek
Archiwum
Listopad 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30