Uroczystość została zainaugurowana Mszą Św. w Kolegiacie jarosławskiej z homilią księdza prof. dr hab. Tadeusza Guza. Po Mszy uczestnicy sympozjum udali się do Miejskiego Ośrodka Kultury na wykład ks. prof. dr hab. Tadeusza Guza z KUL-u nt. „Oto Polska - Ojczyzna moja".
Prezes Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke w Jarosławiu Stefania Majsterkiewicz przywitała przybyłych gości: księdza prof. dr hab. Tadeusza Guza z KUL-u, księdza Archiprezbitera Andrzeja Surowca, senatora RP Stanisława Piotrowicza , posła dr Andrzeja Ćwierza, posła Mieczysława Golbę, Burmistrza Miasta Jarosławia Andrzeja Wyczawskiego, Naczelnika Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Joannę Mordarską, księdza dr Edwarda Chmurę - Proboszcza Parafii pw. NMP Królowej Polski, księdza Prałata Romana Głoda z Rzeszowa, księdza Kazimierza Golonę z Radymna, księdza Prałata Jerzego Moskala z Odręcina, księdza katechetę Janusza Bielusza z Sanoka, dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu Teresę Piątek, dyrektora Zespołu Szkół w Błażowej Ewę Kozubek i kierownika zespołu wokalnego - Andrzeja Szula, dyrektora Zespołu Szkół Gospodarczych Marię Kalinowską, dyrektora Policealnej Szkoły Medycznej w Sanoku Halinę Połojko, przedstawicieli rodziny Sł. Bożej Anny Jenke - Zofię, Tadeusza i Jacka Jankowskich z Rzeszowa.
Jako pierwszy, głos zabrał poseł Mieczysław Golba, powiedział: „Promienie światła myśli filozoficznej księdza prof. Tadeusza Guza budzą w nas świadomość co znaczy być Polakiem". Poseł otrzymał od zarządu Towarzystwa portret Anny Jenke wraz z podziękowaniem za pomoc przy organizacji sympozjów o tematyce patriotyczno-religijnej.
Następnie odbył się program artystyczny w wykonaniu grupy wokalnej młodzieży z Zespołu Szkół w Błażowej pod przewodnictwem nauczyciela Andrzeja Szula. Młodzież recytowała wiersze patriotki Lidii Tomkiewicz.
Wykład księdza prof. dr hab. Tadeusza Guza nt. „Oto Polska-Ojczyzna moja" przepełniony był miłością do Ojczyzny i Narodu Polskiego. Rozważał miłość Polaków do siebie. Mówca odwołał się do nazizmu hitlerowskiego, który zabił Naród Polski. Ksiądz profesor między innymi powiedział: „Zniewolenie pychą rujnuje. Zgoda i jedność narodowa są fundamentem polskości. Duchowa droga do jedności narodowej wiedzie poprzez prawdę jako fundament ducha ludzkiego. Polakom trzeba otwarcia rozumu na prawdę. Człowiek zakorzeniony w Chrystusie czerpie z daru wiecznej miłości. Zgoda ożywia i jest niezwykle twórcza. Bóg nie zwycięża mieczem i groźbą, lecz sercem i miłością. Najwyższe wartości chrześcijańskie to: Bóg, ojczyzna, rodzina. Wychowanie w rodzinie w duchu wiary katolickiej i patriotyzmu. Człowiek jest bożym arcydziełem, w którym miłość Boga wypowiedziała się najpełniej. Narodowi trzeba zgody i pojednania. Według ks. Piotra Skargi ostatecznym fundamentem polskości jest intensywne mądre i systematyczne życie sakramentalne."
Stefania Majsterkiewicz - Prezes TPAJ wraz z Siostrą dr Bernadetą Lipian złożyły księdzu profesorowi najserdeczniejsze życzenia. Pani Dyrektor z Policealnej Szkoły Medycznej w Sanoku Halina Połojko wręczyła Ks. Tadeuszowi Guzowi pamiątkowy portret Anny Jenke.
Siostra dr Bernadetta Lipian przekazała również w imieniu Zarządu TPAJ podziękowania za owocną współpracę i kultywowanie wartości pielęgnowanych przez Sł. Bożą Annę Jenke. Wyróżnieni zostali: Lidia Tomkiewicz, Wiesław Pasiecznik, Państwo Zofia i Jan Tkaczykowie, Andrzej Szul, dr Mariusz Trojnar, Teresa Piątek.
Ksiądz Archiprezbiter Andrzej Surowiec docenił rodzinną atmosferę spotkania, powiedział: „Musimy zdystansować się do tego świata, tak jak to robili święci, błogosławieni i słudzy boży, którzy przenieśli się do już innej - niebiańskiej rzeczywistości, gdzie człowiek jest obrazem Pana Boga, gdzie przemawia się z miłością i umie się przebaczać."
Senator RP Stanisław Piotrowicz uświadamiał jak wielką wagę ma sens uczenia się prawdziwej historii Polski oraz pielęgnowanie jej wartości. „Polacy nie mogą zatracić poczucia świadomości narodowej i jedności" - powiedział.
Poseł dr Andrzej Ćwierz odniósł się w swojej wypowiedzi do osób, które są wzorami miłości do Ojczyzny i przyczyniły się do niepodległości Polski: bł. Anna Jenke, Jan Paweł II, ksiądz Jerzy Popiełuszko.
Burmistrz Miasta Jarosławia Andrzej Wyczawski serdecznie podziękował ks. prof. dr hab. Tadeuszowi Guzowi za wykład, powiedział: „Dziękuję księdzu za świeży łyk powietrza dla ducha, za to że mogliśmy wysłuchać wszystko o prawdzie, za to jak powinniśmy się w dzisiejszych trudnych czasach mediów liberalnych zachowywać. Dziękuje TPAJ i wszystkim osobom skupionym wokół idei Anny Jenke. Myślę, że dzisiaj wiemy jak kochać Polskę. Wiemy co to prawda, Ojczyzna, patriotyzm i miłość Boga - dzisiaj to jasno zdefiniowano - bo takie czasy, że trzeba to ciągle definiować. My tu w Jarosławiu i w całym Podkarpaciu będziemy zawsze bronić tych wartości."
Ksiądz asystent TPAJ Marian Bocho - proboszcz Kolegiaty podziękował: „Za siewców, którzy wsiewali słowo do serc zgromadzonych". Na zakończenie poprowadził modlitwę „Pod Twoją Obronę" i udzielił uczestnikom sympozjum błogosławieństwa bożego.