Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. w Kolegiacie pw. Bożego Ciała w Jarosławiu koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. dr hab. Stanisława Nabywańca z udziałem ks. Mariana Bocho, ks. Archiprezbitera Andrzeja Surowca, ks. dr Edwarda Chmurę oraz o. Jacka Skupienia.
Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości przez naszą ojczyznę czynione jest nie tylko o wymiarze pamięci historycznej, manifestacji politycznej czy wydarzenia kulturowego ale również w wymiarze religijnym. Teologiczne uzasadnienie religijnych obchodów Święta Niepodległości ma korzenie w patriotyzmie osadzonym na łuku wiary. Pierwszy filar stanowi więź Boga z narodem na mocy przymierza. Drugi filar to świadomość przynależności do wspólnoty ludu Bożego na bazie zawartego przymierza-te słowa ks. dr hab. Stanisław Nabywaniec wygłosił podczas kazania.
Po Mszy Św. Orkiestra Dęta, Kompania Wojska Polskiego, poczty sztandarowe, przedstawiciele władz miejskich, instytucji, szkół, stowarzyszeń, mieszkańcy Jarosławia przeszli w uroczystym orszaku na teren Opactwa Benedyktynek pod Krzyż Golgoty Narodów XX wieku.
Burmistrz Miasta Jarosławia Andrzej Wyczawski w swoim wystąpieniu powiedział: Naród polski po upadku powstań narodowych doświadczał wielu represji, zwłaszcza ze strony Prus i Rosji - zesłania na Sybir, wieloletnia katorga, więzienie, konfiskaty majątków, publiczne egzekucje, zamykanie szkół i kościołów polskich, rusyfikacja i germanizacja. Wspominając pamiętny rok 1918 nie sposób pominąć 1989 roku, kiedy rozpoczął się ważny etap w historii suwerennej i demokratycznej Rzeczypospolitej Polskiej. Pragnę przywołać również prośbę naszego Wielkiego Rodaka Jana Pawła II „abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością, taką jaką zaszczepił w nas Chrystus Jezus na chrzcie św. Abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy".
Następnie głos zabrali posłowie: dr Andrzej Ćwierz, Mieczysław Kasprzak, Tomasz Kulesza, Mieczysław Golba oraz Przewodniczący NSZZ Solidarność region Ziemia Przemyska Andrzej Buczek.
W dalszej części uroczystości został odczytany przez por. Barana Apel Poległych, salwa honorowa oraz przyrzeczenie kandydatów na Strzelców „Związku Strzeleckiego Strzelec"- organizacji społeczno wychowawczej. Przyrzeczenie poprowadził Dowódca Jednostki Strzeleckiej 2025 Daniel Kot.
Na koniec delegacje władz samorządowych, parlamentarzyści, delegacje instytucji, szkół, stowarzyszeń oddały hołd Polakom poległym podczas walk niepodległościowych i złożyły wieńce pod Krzyżem Golgoty Narodów.